Ceny v červenci zrychlily růst na 2,9 procenta. Lidé si připlatí za jídlo i bydlení

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
12. 8. 2019 9:08
Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné či elektřina, ale také dražší potraviny. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,8 procenta. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Podepsaly se na tom zejména dovolené, které zdražily o 24,8 procenta.
Foto: Iva Špačková

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Tento vývoj byl ovlivněn zejména cenami potravin a nealkoholických nápojů, kde došlo u řady výrobků ke zrychlení meziročního cenového růstu.

Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 procenta, z čehož ceny brambor byly vyšší o dvě třetiny. Ceny masa vzrostly o 4,5 %, uzenin o 7,0 %, sýrů a tvarohů o 5,0 %.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci nadále největší vliv ceny bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o čtyři procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 %, elektřiny o 10,4 % a zemního plynu o 3,6 %.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů (nárůst o 4,1 %). Na konečné výši inflace se podílely také ceny stravování a ubytování (nárůst o 4,2 %). Například pojištění zdražovalo o 4,2 %.

"S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se inflace mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli ČNB, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla. Zvlášť když i dílčí cenové indexy, které abstrahují od zásahů v podobě regulace nebo daňových změn, nenaznačují žádnou úlevu tlaku na růst cenové hladiny," vysvětluje Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Podle něj je z pohledu ČNB v současnosti zřejmě nejvýhodnější variantou dál vyčkávat a ponechat úrokové sazby beze změny, i když finanční trhy už předjímají sérii rychlého snižování sazeb.

Meziměsíčně rostly především ceny dovolených s komplexními službami o 24,8 procenta. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o půl procenta. Z potravin vzrostly především ceny pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 % a vepřového masa o 1,5 %.

Naopak v červenci zlevňovaly některé potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny byly nižší o 3,9 %, z toho ceny brambor klesly o 15,6 % (po devět měsíců trvajícím meziměsíčním růstu) a dosáhly hodnoty 22,60 Kč/kg.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,7 %.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy