Ceny v červenci zrychlily růst na 2,9 procenta. Lidé si připlatí za jídlo i bydlení

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
12. 8. 2019 9:08
Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné či elektřina, ale také dražší potraviny. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,8 procenta. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Podepsaly se na tom zejména dovolené, které zdražily o 24,8 procenta.
Foto: Iva Špačková

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Tento vývoj byl ovlivněn zejména cenami potravin a nealkoholických nápojů, kde došlo u řady výrobků ke zrychlení meziročního cenového růstu.

Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 procenta, z čehož ceny brambor byly vyšší o dvě třetiny. Ceny masa vzrostly o 4,5 %, uzenin o 7,0 %, sýrů a tvarohů o 5,0 %.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci nadále největší vliv ceny bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o čtyři procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 %, elektřiny o 10,4 % a zemního plynu o 3,6 %.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů (nárůst o 4,1 %). Na konečné výši inflace se podílely také ceny stravování a ubytování (nárůst o 4,2 %). Například pojištění zdražovalo o 4,2 %.

"S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se inflace mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli ČNB, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla. Zvlášť když i dílčí cenové indexy, které abstrahují od zásahů v podobě regulace nebo daňových změn, nenaznačují žádnou úlevu tlaku na růst cenové hladiny," vysvětluje Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Podle něj je z pohledu ČNB v současnosti zřejmě nejvýhodnější variantou dál vyčkávat a ponechat úrokové sazby beze změny, i když finanční trhy už předjímají sérii rychlého snižování sazeb.

Meziměsíčně rostly především ceny dovolených s komplexními službami o 24,8 procenta. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o půl procenta. Z potravin vzrostly především ceny pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 % a vepřového masa o 1,5 %.

Naopak v červenci zlevňovaly některé potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny byly nižší o 3,9 %, z toho ceny brambor klesly o 15,6 % (po devět měsíců trvajícím meziměsíčním růstu) a dosáhly hodnoty 22,60 Kč/kg.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,7 %.

 

Právě se děje

Další zprávy