Ceny pohonných hmot se po třech týdnech vrátily k růstu

ČTK ČTK
4. 7. 2018 10:37
Pohonné hmoty začaly zlevňovat v polovině června, předtím jejich ceny dva a půl měsíce rostly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Benzina

Praha - Průměrné ceny pohonných hmot v Česku se po zhruba třech týdnech poklesu opět zvýšily. Benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o sedm haléřů na průměrných 33,33 koruny za litr a nafta v průměru o deset haléřů na 32,50 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Pohonné hmoty začaly zlevňovat v polovině června, předtím jejich ceny dva a půl měsíce rostly.

Pohonné hmoty budou podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka zdražovat i nadále. "V nejbližším týdnu by zdražení mohlo být až v rozsahu 20 haléřů. V první polovině července by ceny mohly stoupnout o 50 až 70 haléřů na nové letošní maximum. Cena ropy Brent vyskočila na téměř 80 dolarů za barel. K tomu ještě koruna oslabila vůči americkému dolaru," uvedl Tomčiak.

Podle analytika Raiffeisenbank Jakuba Červenky se přes léto rozhodně nedá očekávat výraznější zlevňování. "Kromě ceny ropy a síly koruny je překážkou bránící cenám pohonných hmot v poklesu jednoduše řečeno neochota tuzemských čerpacích stanic. Letní sezona, zejména ve své počáteční fázi, pro české pumpaře tradičně znamená nárůst poptávky od motoristů cestujících na dovolenou," doplnil Červenka.

Nejdražší paliva zůstávají v Praze, kde natural řidiči natankují za průměrných 34,30 koruny za litr a naftu za 33,41 koruny za litr. V žádném jiném regionu Česka se průměrná cena benzinu ani přes aktuální zdražení nedostala přes 34 korun, stejně tak nafta je za více než 33 korun pouze v hlavním městě.

Naopak nejméně platí řidiči za benzin v Ústeckém a Jihočeském kraji, kde je vyjde shodně na průměrných 32,90 koruny za litr. V těchto krajích je v porovnání s ostatními regiony i nejnižší cena dieselu. Čerpací stanice na jihu Čech ho prodávají v průměru za 32,02 koruny za litr, v Ústeckém kraji o haléř dráže.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 3. červenci:

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 33,33 koruny za litr 32,50 koruny za litr
Praha 34,30 koruny za litr 33,41 koruny za litr
Jihočeský 32,90 koruny za litr 32,02 koruny za litr
Jihomoravský 33,45 koruny za litr 32,73 koruny za litr
Karlovarský 33,10 koruny za litr 32,15 koruny za litr
Královéhradecký 32,96 koruny za litr 32,10 koruny za litr
Liberecký 33,11 koruny za litr 32,23 koruny za litr
Moravskoslezský 33,20 koruny za litr 32,40 koruny za litr
Olomoucký 33,54 koruny za litr 32,70 koruny za litr
Pardubický 33,23 koruny za litr 32,33 koruny za litr
Plzeňský 33,61 koruny za litr 32,83 koruny za litr
Středočeský 33,67 koruny za litr 32,91 koruny za litr
Ústecký 32,90 koruny za litr 32,03 koruny za litr
Vysočina 33,60 koruny za litr 32,88 koruny za litr
Zlínský 33,01 koruny za litr 32,30 koruny za litr

Ceny u čerpacích stanic rostly od konce března, v některých týdnech o více než padesátník. Počátkem června vystoupaly na nejvyšší úroveň za zhruba 3,5 roku, v polovině měsíce se trend otočil.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy