Ceny rostou nejrychleji za posledních sedm let. Hlavně bydlení a potraviny

ČTK ČTK
10. 12. 2019 17:10
Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 3,1 procenta z říjnových 2,7 procenta. Je to nejvyšší meziroční zdražení zboží a služeb od října 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Na vývoji se podepsaly zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů a vliv na růst cen mělo nadále i vyšší nájemné, dražší elektřina a další náklady spojené s bydlením. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Analytici očekávali zrychlení meziroční inflace na 2,9 až tři procenta.

"Meziroční zrychlení listopadového cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. U řady z nich došlo po říjnovém poklesu k růstu. Příkladem může být cukr, jehož cena v říjnu klesla o 6,9 procenta a v listopadu naopak vzrostla o 13,6 procenta. Dále rostly ceny vepřového masa, ovoce a zeleniny," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Proti loňskému listopadu vzrostly rovněž ceny za bydlení. Nájemné z bytu zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a elektřina o 11,5 procenta. Zvýšení celkové cenové hladiny ovlivnily také ceny za stravovací a ubytovací služby, které byly meziročně vyšší o 4,8 procenta, respektive o 3,3 procenta.

Naopak telefonní a faxové služby meziročně zlevnily. Levnější byly i oděvy, obuv a doprava.

Také v meziměsíčním srovnání si lidé připlatili za některé potraviny a náklady spojené s bydlením. Například zelenina proti říjnu zdražila o 4,5 procenta, ovoce o 3,4 procenta, vepřové maso o 4,1 procenta a například cukr o 11,3 procenta. Cena elektřiny meziměsíčně stoupla o 1,4 procenta. Vedle toho ale zlevnily telefonní a faxové služby nebo pohonné hmoty.

Podle ekonomů rostou i ceny zboží spojeného s Vánocemi. "Pečení vánočního cukroví se prodraží. Ceny mouky a cukru raketově vzrostly. Obchodníci využívají zvýšené poptávky v adventním čase a navyšují ceny zboží a služeb," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

"Na počátku příštího roku bude růst cen ovlivněn administrativním zvýšením spotřební daně na alkohol a tabák. Souhrnný dopad těchto změn odhadujeme na cca 0,5 procentního bodu. Naopak ve směru nižší inflace by pak mělo působit snížení DPH u některých služeb od května. Tento vliv se však podle našeho názoru v koncových zákaznických cenách příliš neprojeví, protože provozovatelé si přes nižší DPH jen navýší své marže," odhaduje analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

ČSÚ zveřejnil rovněž říjnové ceny zahraničního obchodu ČR. Ceny vyvážených surovin a zboží v tento měsíc meziročně klesly o 0,8 procenta a ceny dovážených o 1,9 procenta. Meziměsíčně byly vývozní ceny nižší o 0,7 procenta a dovozní o 0,4 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy