Kavárny zdraží, cena kávy je nejvýše od roku 2017. Na vině je sucho i "suezská krize"

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
16. 5. 2021 13:22
Káva arabica se na burze obchoduje za nejvyšší cenu za poslední čtyři roky. Důvodem jsou komplikace v dopravě kvůli covidu i sucho, které zastihlo největšího světového producenta a exportéra kávy - Brazílii. Tamní úroda je pro celosvětovou nabídku kávy stěžejní a ve velkém ji nakupují nadnárodní výrobci a kavárenské řetězce. Podle analytiků se tak dá očekávat zdražování i na pultech obchodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Odrůda arabica je ve světě kávy nejvýznamnějším druhem, tvoří kolem 70 procent veškeré produkce. Vůbec nejdražší byla v roce 2011, kdy se na newyorské burze obchodovala za více než 300 dolarových centů za libru.

Během pandemie koronaviru pak prošla cena kávy řadou výkyvů. Zatímco loni v březnu se pohybovala v blízkosti 120 centů za libru, už během rozvolnění v červnu zlevnila až mírně pod 100 centů za libru kávy.  

V současnosti se káva arabica na newyorské burze obchoduje na ceně kolem 150 dolarových centů za libru. Je to nejvíce od začátku roku 2017.

Důvodů pro růst ceny kávy na světových trzích je podle expertů několik. "V minulých letech byla brazilská úroda na rekordních úrovních, nicméně letos se očekává kvůli nepříznivému počasí úroda nižší až o 30 procent," popisuje jeden z nich analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová.

"Díky tomu je většina nadcházející sklizně již rozprodána (sklizeň začíná v polovině května), a letošní sklizeň tak s velkou pravděpodobností nepokryje poptávku, což může vyvolávat další tlak na růst cen kávy," dodává.

Vývoj ceny arabiky na newyorské burze za pět let (v centech/libru)

Foto: Bloomberg

Druhým důvodem jsou aktuální pokoronavirové podmínky v obchodě a v dopravě. "Chuť a ochota utrácet a dopřát si vše, co si Češi v posledních měsících museli odepřít, znamená, že poptávka převyšuje nabídku, takže cena zboží roste," popisuje dále ekonom společnosti Citfin Tomáš Volf.

Také podle Volfa lze očekávat, že se nepříliš dobrá sklizeň a logistické potíže spojené s koronavirem postarají o další růst cen kávy na světových trzích.

Pro zajímavost - komplikace s logistikou nezažívá jen arabica, ale také odrůda kávy robusta. Její dodávky se v březnu dostaly do problémů kvůli zablokovanému Suezskému průplavu, a hrozilo tak jejich zpoždění. "Průplavem proplouvají třeba kontejnerové lodě plně naložené kávou robusta využívané při výrobě známých značek typu Nescafé," popisuje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

"Veškeré kávové boby, které se převáží z východní Afriky či Asie do Evropy, putují právě Suezem. Z významných dodavatelů kávy robusta do Evropy nevyužívají Suez jen ti brazilští a ti z Pobřeží slonoviny. Všichni ostatní ano. Přitom už před blokací byly brzděny dodávky kávy třeba z Vietnamu, z uvedeného důvodu pandemického přetížení kapacit," doplňuje Kovanda.

Zdražení i na prodejních pultech

S aktuálními komplikacemi v dodávkách u kávy arabica lze podle odborníků předpokládat, že nahoru zamíří také ceny kávy na pultech obchodů.

Analytička Píchová připomíná, že poptávka po kávě zůstává kvůli přetrvávajícím lockdownům celosvětově stále lehce utlumená. "Aktuálně je nižší zhruba o procento oproti předpandemickým úrovním a k zotavení poptávky by mělo dojít až v posledním kvartále letošního roku," předpovídá.

"K výraznějšímu zdražení by u kávy mělo podle odhadů dojít ke konci letošního roku nebo na začátku roku příštího, v závislosti na zotavování poptávky a letošní úrody," dodává s tím, že zdražení kávy v obchodech by ovšem nemělo být nijak dramatické.

Podle ekonoma Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord je možné do konce roku očekávat průměrné zdražení kávy v obchodech o pět procent.

Suez nás nezastaví, hlásí Nestlé

Samotní prodejci a nákupčí ale zatím zůstávají v klidu. Například on-line supermarket Košík.cz pro on-line deník Aktuálně.cz uvedl, že prodejní cena kávy se za celý rok téměř nepohnula.

Vyhýbavější je v odpovědi je kavárenský řetězec Tchibo. "Průběžně sledujeme vývoj cen a analyzujeme finanční data související jak s cenou kávy na světových burzách, tak i vývojem kurzových rozdílů, nicméně ohledně dalšího vývoje cen nemůžeme sdělovat podrobnosti, jelikož naším firemním pravidlem je neanticipovat žádné případné budoucí změny," říká mluvčí Eva Kotýnková. 

Gigant Nestlé, který má ve svém portfoliu právě rozpustnou kávu Nescafé, má podle svých slov ceny pevně pod kontrolou. "Nestlé, jako největší nákupce kávy na světě, má dlouhodobé kontrakty, které nejsou ovlivněny krátkodobými výkyvy typu zablokování Suezského průplavu," vysvětluje mluvčí společnosti Robert Kičina.

"Pro naše kávy používáme obě hlavní varianty kávy, jak kávu odrůdy robusta, tak arabica. Momentálně žádné problémy s dodávkami kávy neregistrujeme a i díky zmíněným dlouhodobým dohodám neočekáváme nárůst cen u našich káv. Samozřejmě vývoj cen monitorujeme a případné dlouhodobé významné zvýšení cen komodit může mít vliv na ceny našich značek," dodává zástupce Nestlé.

 

Právě se děje

Další zprávy