Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
17. 6. 2021 13:10
Ještě v půl jedenácté dopoledne měla fronta čekajících zákazníků několik desítek metrů. Od obchodu, který je na rohu ulice Opletalova, se zástupy lidí vinuly až k pomníku svatého Václava v horní části Václavského náměstí.
"Jsem zvědavá. Chci to porovnat s Drážďany," svěřovali se lidé při otevření obchodu Primark v Praze. | Video: Kristýna Pružinová

Situaci u vchodu do obchodu i mezi čekajícími zákazníky řídí členové ochranky. Na místě jsou také strážníci a přibližně každých pět minut projíždí kolem fronty lidí hasičské kropicí auto, které rozprašuje vodu, aby je v třicetistupňovém vedru alespoň trochu osvěžilo.

Čekající zákazníci podle ochranky dodržují stanovená protiepidemická opatření. Přibližně každé dva metry jsou na dlažbě nakresleny v barvách Primarku modré značky, které mají lidem pomoci k dodržování předepsaných rozestupů.

Ve frontě stojí lidé všech věkových kategorií z různých koutů Česka. Jsou mezi nimi jak nadšení fanoušci populárního obchodu, tak i náhodní kolemjdoucí, kteří Primark chtěli hned první den vyzkoušet. Podle některých z nich se doba čekání pohybuje až kolem dvou hodin.

"Chtěla jsem zjistit, jaký je rozdíl mezi Drážďany a Prahou. Jsem zvědavá," uvedla pro Aktuálně.cz jedna z čekajících zákaznic z Říčan u Prahy. "Čekám už hodinu a půl. Ale vyplatí se mi to," dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy