Prodej ovocných piv v Česku stoupl o pětinu, radlery rostou nejrychleji z celého trhu

ČTK ČTK
1. 8. 2018 11:49
Před třemi lety bylo osm z deseti prodaných ovocných piv alkoholických, v současnosti je 70 procent prodaných v nealkoholické verzi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Žena

Praha - Objem prodaných ovocných piv, takzvaných radlerů, v maloobchodě se za uplynulý rok končící pololetím v ČR zvětšil o 18 procent na 25,1 milionu litrů. Zvýšil se také prodej piva o 1,6 procenta na 736 milionu litrů. Uvedla to analytická společnost Nielsen.

Češi za ovocná piva kupovaná v obchodech za uplynulý rok zaplatili 814 milionů korun, což je 13procentní nárůst, za pivo pak 16,9 miliardy korun, meziročně o sedm procent více.

Stále více se prodává pivo balené proti točenému v restauracích a hospodách, loňský poměr byl podle Českého svazu pivovarů a sladoven 62 ku 38 procentům.

Nejrychleji z pivního maloobchodního trhu rostla právě ovocná piva, podobný trend je podle firmy na Slovensku. "V obou případech však platí, že rostoucí trend je podporovaný jen nealkoholickými verzemi, zatímco alkoholické radlery zažívají výrazné ztráty," uvedl Nielsen.

Před třemi lety bylo osm z deseti prodaných ovocných piv alkoholických, v současnosti je 70 procent prodaných v nealkoholické verzi. "Nealko radlerům se rekordně dařilo a meziroční nárůst spotřeby o 66 procent a rok předtím o 90 procent je opravdu výjimečný," dodala společnost.

Polovinu prodejů piva tvoří výčepní pivo - takzvané desítky. Stále oblíbenější jsou ležáky, tedy dvanáctistupňová piva, jejich podíl se zvýšil na 22 procent prodejů, před třemi lety to bylo 18 procent.

"Ležáky meziročně navýšily maloobchodní prodeje o více než 22 milionů litrů, což představuje nárůst o 15 procent, na druhé straně objem výčepního piva klesl o 20 milionů litrů," uvedla společnost. Nealkoholické pivo tvoří zhruba čtyři procenta prodejů, meziročně se zvýšily o pět procent.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl o 0,7 procenta na 20,32 milionu hektolitrů kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v Česku se snížily o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů.

Česká spotřeba piva loni klesla o pět litrů na osobu, činila tak 138 litrů na osobu. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven je to nejméně v historii. Export se naopak zvýšil o 4,5 procenta.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy