Cashback neskončí, poslanci zrušili absurdní povinnost

Petr Kučera Petr Kučera
9. 5. 2012 19:07
Obsluha pokladen nemusí absolvovat speciální školení, na němž trvala ČNB
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zrušení služby cashback v některých obchodních řetězcích už nehrozí. Poslanci totiž ve středu zrušili kritizovanou povinnost, podle níž musela obsluha pokladen absolvovat speciální školení.

Některé obchodní řetězce v dubnu pohrozily, že pokud budou muset vydat miliony korun za tyto kurzy, nevyplatí se jim službu cashback nadále provozovat.

Nová povinnost měla platit od července, poslanci ji na návrh České národní banky a ministerstva financí schválili už před rokem.

Na poslední chvíli nyní zákonodárci příslušné ustanovení zrušili, pozměňovací návrh prosadil poslanec Michal Doktor se souhlasem ministra financí Miroslava Kalouska.

Služba cashback umožňuje lidem vybrat si hotovost kartou u pokladny v obchodě. Lze ji využít, činí-li hodnota samotného nákupu alespoň 300 korun. Maximální výše jednoho výběru hotovosti pak činí 1500 korun.

Zatímco někteří lidé tuto relativně novou službu ještě neznají nebo ji nepotřebují, jiní si ji oblíbili, nebo ani nemají lepší možnost. Zejména v menších obcích si totiž lidé raději vyberou hotovost v místním obchodě, než aby jezdili do bankomatu své banky ve vzdálenějším městě.

Proč právě cashback?

Česká národní banka jako regulátor trhu nedokázala vysvětlit, proč by se speciální školení mělo týkat právě cashbacku. Na běžné vracení hotovosti při placení nákupu by se totiž nová povinnost nevztahovala, přitom jsou tyto transakce častější a svou hodnotou mnohdy srovnatelné.

Podle dostupných informací dosud nebyly s touto službou žádné větší problémy či podvody, což potvrzuje i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Právě jím vedený řetězec družstevních prodejen COOP protestoval proti nové povinnosti nejvýrazněji.

Obchodníci, kteří chtěli službu poskytovat i po letošním 1. červenci, by podle nyní zrušeného ustanovení zajistit svým zaměstnancům odborný kurz o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování certifikovaný Českou národní bankou.

„Proškolení každého pokladníka či pokladní přitom vyjde na 2000 korun, řádově by nás to tedy stálo miliony korun," říká Juračka.

"Certifikovaný kurz kvůli cashbacku by museli absolvovat pokladníci, kteří už nyní tak jako tak dennodenně s hotovostí nakládají a nesou za to odpovědnost. Sami obchodníci je ohledně rozpoznávání bankovek interně školí," připomíná Juračka.

Až od 2000 korun. Někdy...

Zatímco Česká národní banka na nové povinnosti trvala, ministerstvo financí připouštělo její zrušení.

"Ministerstvo má vážné pochybnosti o tom, zda je povinnost absolvovat odborný kurz v případě cashbacku adekvátní, a již v loňském roce iniciovalo diskusi s Českou národní bankou o přehodnocení této povinnosti," řekl v dubnu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Vycházíme z toho, že postup při cashbacku se z hlediska nakládání s hotovostí nijak neliší od situace, kdy obchodník vrací hotovost při běžném placení. V případě vracení hotovosti při běžném placení se absolvování odborného kurzu rovněž nevyžaduje a dokonce ani v případě přijímání hotovosti při běžném placení, kdy by rozpoznávání bankovek mělo mnohem větší smysl," dodal Jakob.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve sněmovně avizoval, že v budoucnu by se povinné odborné kurzy mohly týkat až výběrů převyšujících 2000 korun. Dosud si však lze při cashbacku vybrat maximálně 1500 korun, proto ministr podpořil zrušení této povinnosti tak, aby od července platit nezačala.

Lidé takto vloni na pokladnách uskutečnili téměř 366 tisíc výběrů v celkové hodnotě 430 milionů korun. Služba funguje na zhruba 5400 místech, všechny tři hodnoty rok od roku rostou.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy