Cashback neskončí, poslanci zrušili absurdní povinnost

Petr Kučera Petr Kučera
9. 5. 2012 19:07
Obsluha pokladen nemusí absolvovat speciální školení, na němž trvala ČNB
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zrušení služby cashback v některých obchodních řetězcích už nehrozí. Poslanci totiž ve středu zrušili kritizovanou povinnost, podle níž musela obsluha pokladen absolvovat speciální školení.

Některé obchodní řetězce v dubnu pohrozily, že pokud budou muset vydat miliony korun za tyto kurzy, nevyplatí se jim službu cashback nadále provozovat.

Nová povinnost měla platit od července, poslanci ji na návrh České národní banky a ministerstva financí schválili už před rokem.

Na poslední chvíli nyní zákonodárci příslušné ustanovení zrušili, pozměňovací návrh prosadil poslanec Michal Doktor se souhlasem ministra financí Miroslava Kalouska.

Služba cashback umožňuje lidem vybrat si hotovost kartou u pokladny v obchodě. Lze ji využít, činí-li hodnota samotného nákupu alespoň 300 korun. Maximální výše jednoho výběru hotovosti pak činí 1500 korun.

Zatímco někteří lidé tuto relativně novou službu ještě neznají nebo ji nepotřebují, jiní si ji oblíbili, nebo ani nemají lepší možnost. Zejména v menších obcích si totiž lidé raději vyberou hotovost v místním obchodě, než aby jezdili do bankomatu své banky ve vzdálenějším městě.

Proč právě cashback?

Česká národní banka jako regulátor trhu nedokázala vysvětlit, proč by se speciální školení mělo týkat právě cashbacku. Na běžné vracení hotovosti při placení nákupu by se totiž nová povinnost nevztahovala, přitom jsou tyto transakce častější a svou hodnotou mnohdy srovnatelné.

Podle dostupných informací dosud nebyly s touto službou žádné větší problémy či podvody, což potvrzuje i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Právě jím vedený řetězec družstevních prodejen COOP protestoval proti nové povinnosti nejvýrazněji.

Obchodníci, kteří chtěli službu poskytovat i po letošním 1. červenci, by podle nyní zrušeného ustanovení zajistit svým zaměstnancům odborný kurz o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování certifikovaný Českou národní bankou.

„Proškolení každého pokladníka či pokladní přitom vyjde na 2000 korun, řádově by nás to tedy stálo miliony korun," říká Juračka.

"Certifikovaný kurz kvůli cashbacku by museli absolvovat pokladníci, kteří už nyní tak jako tak dennodenně s hotovostí nakládají a nesou za to odpovědnost. Sami obchodníci je ohledně rozpoznávání bankovek interně školí," připomíná Juračka.

Až od 2000 korun. Někdy...

Zatímco Česká národní banka na nové povinnosti trvala, ministerstvo financí připouštělo její zrušení.

"Ministerstvo má vážné pochybnosti o tom, zda je povinnost absolvovat odborný kurz v případě cashbacku adekvátní, a již v loňském roce iniciovalo diskusi s Českou národní bankou o přehodnocení této povinnosti," řekl v dubnu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Vycházíme z toho, že postup při cashbacku se z hlediska nakládání s hotovostí nijak neliší od situace, kdy obchodník vrací hotovost při běžném placení. V případě vracení hotovosti při běžném placení se absolvování odborného kurzu rovněž nevyžaduje a dokonce ani v případě přijímání hotovosti při běžném placení, kdy by rozpoznávání bankovek mělo mnohem větší smysl," dodal Jakob.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve sněmovně avizoval, že v budoucnu by se povinné odborné kurzy mohly týkat až výběrů převyšujících 2000 korun. Dosud si však lze při cashbacku vybrat maximálně 1500 korun, proto ministr podpořil zrušení této povinnosti tak, aby od července platit nezačala.

Lidé takto vloni na pokladnách uskutečnili téměř 366 tisíc výběrů v celkové hodnotě 430 milionů korun. Služba funguje na zhruba 5400 místech, všechny tři hodnoty rok od roku rostou.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy