Brity čekají smutné Vánoce. Poloprázdné regály kvůli brexitu se zaplní až za půl roku

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
25. 9. 2021 5:30
Výpadky v dodávkách, nedostatek pracovníků i komplikované papírování po brexitu. Britské řetězce před sebou mají další náročné Vánoce. Regály s potravinami zůstávají na ostrovech poloprázdné, nabídka musí být upravována i na pobočkách těchto prodejců v Evropě. Vyhlídky na zlepšení situace přitom analytici směřují až do poloviny příštího roku.
Foto: Reuters

"Nějaké výpadky v nabídce být mohou," odhaduje pro BBC vánoční sezonu - pro prodejce nejdůležitější část roku - šéf britského řetězce Tesco John Allan. Lidé by to ale podle něj "neměli příliš dramatizovat" a podnikat panické nákupy. "Je velmi snadné udělat drama z menší krize," dodává Allan.

Na ostrovech ovšem nejsou nervózní jen zákazníci, ale i samotní prodejci. "Velká Británie zápasí s velkými logistickými problémy, které způsobil brexit a pak pandemie covidu. V zemi zoufale chybí řidiči kamionů a skladníci," objasňuje důvod jejich obav analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

"Po brexitu odešlo ze země hodně Evropanů. Počet pracovníků z Bulharska a Rumunska se snížil o čtvrtinu. Zároveň je problém najímat řidiče z EU. Covid a různé karantény uvedený nedostatek práceschopných lidí ještě prohloubil," vysvětluje Tomčiak.

"Důvodem rozeznění alarmu je, že jedny Vánoce už jsme na poslední chvíli zrušili," dodává pro BBC šéf dalšího britského řetězce Iceland Richard Walker. "Byl bych velmi nerad, aby tyto byly rovněž problematické," vyjadřuje svou obavu s tím, že řetězec začal zásobovat sklady na hlavní sezonu již v září.

Britským potravinovým řetězcům přitěžuje ještě další komplikace - tou je nedostatek oxidu uhličitého, který se využívá při balení potravin a ve výrobě nápojů. Konkrétně Britská asociace nealkoholických nápojů podle agentury Bloomberg uvedla, že výrobcům zbývá už jen pár dní, než oxid uhličitý z rezerv zcela dojde, a oni tak nebudou schopni plnit dodávky do Evropské unie.

Dvě stěžejní továrny na výrobu hnojiv v Británii, jejichž vedlejším produktem je právě oxid uhličitý, totiž musely zavřít. Důvodem jsou pro změnu výrazně rostoucí ceny energií v zemi. Výrobcům potravin se nedostane pomoci ani z pevninské Evropy. Například nizozemské továrny totiž upřednostňují klienty z Evropské unie a norský výrobce plynu je zase na několik týdnů uzavřen kvůli údržbě.

"Tohle už není o tom, jestli budou Vánoce v pohodě. Je to o tom udržet kola v pohybu a světla rozsvícená, abychom se k těm Vánocům vůbec dostali," dodává šéf Icelandu Walker pro BBC.

Situace se může ještě zhoršit

Brexit nadále komplikuje dodávky zboží oběma směry - z Evropské unie i do ní. "Za tímto problémem stojí hlavně byrokratická zátěž a nepřipravenost úřadů na tuto situaci - některé potraviny podléhají přísnějším regulacím, některé dovozy jsou tak postiženy přílišnou zátěží v podobě papírování," shrnuje situaci analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová.

Od příštího měsíce se přitom podle ní problém s dodávkami ještě vyostří. "Důsledky brexitu budou od příštího měsíce dopadat na dodavatelsko-odběratelské vazby ještě více než v předchozích měsících, což je způsobeno končící ochrannou lhůtou pro dovozy," varuje dále Píchová.

Problémy jsou hlavně s dodávkami čerstvých potravin jako sýry či masné výrobky, u kterých je potřeba zajistit plynulý transport bez prodlev v podobě papírování. Na to už v Česku doplatil jak Iceland, tak i jeho konkurent Marks & Spencer.

Ten před několika týdny rozhodl, že na český trh přestane chlazené potraviny dodávat a nahradí je mraženými. "Jak jsme již dříve oznámili, pracujeme na úpravách našich prodejen a nabízíme místo chlazeného zboží zboží mražené," upřesňuje současný stav marketingová manažerka Marks & Spencer Helena Vyhnánková.

Řetězec minulý týden také oznámil, že v příštích měsících uzavře přes polovinu ze svých 20 prodejen ve Francii. "Zdlouhavé a složité exportní postupy, které platí po odchodu Spojeného království z Evropské unie, výrazně omezují dodávky čerstvých a chlazených produktů z Británie do Evropy a mají dopad na dostupnost produktů pro naše zákazníky,“ uvedla podle médií firma.

"Marks & Spencer oznámil změny ve Francii, ty však nemají žádný vliv na působení naší společnosti v České republice," reaguje dále Vyhnánková na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz, zda se podobné uzavírání prodejen plánuje také v tuzemsku.

Také v českém Icelandu je podle marketingového manažera Petra Langmaiera situace stabilní. "Z většiny typů výrobků jsme zajistili jejich dostupnost na českém trhu. Problémy nastávají u vybraných druhů výrobků, jako jsou například ryby a mléčné produkty. Ty jsme z části nahradili lokálními výrobky tak, abychom zajistili dostupnost značek, jako jsou sýry cheddar Cathedral, slanina anglického typu a tak dále," říká Langmaier.

Iceland se přitom dodávky některého chlazeného zboží snaží urychlit objednáváním "britských" výrobků z Irska, většinou jde o sýry. "Ještě do konce roku Iceland UK plánuje otevření skladu pro distribuci pro evropské partnery v Irsku. Tím by se zajistila rychlá dostupnost výrobků pro EU," doplňuje pro Aktuálně.cz Langmaier.

Irsko je totiž členskou zemí EU, jejíž jednotný trh dle brexitové dohody nadále zahrnuje i Severní Irsko, které je jinak součástí Velké Británie. Očekává se, že řada firem bude chtít výjimky využít, této součásti Spojeného království se totiž netýkají ani výše zmíněné zásobovací problémy.

Zlepšení nejdříve za půl roku

Podle analytiků se ovšem poloprázdné regály v britských obchodech jen tak nenaplní. Problém budou představovat do doby, než se Británie a EU dohodnou na pravidlech pro dovozy. "Což by možná mohlo nastat v polovině roku 2022," domnívá se analytička Píchová.

V Evropě je podle Tomčiaka uzavírání některých poboček důsledkem úsporných opatření a koncentrace na nejvýdělečnější pobočky. "Takto lze zvednout zisk pro akcionáře společností," připomíná analytik.

Píchová dodává, že některé další řetězce na pevnině mohou následovat Marks & Spencer a přistoupit k uzavírání vybraných obchodů. Značná byrokratická zátěž totiž podle analytičky může působení některých britských firem v EU zcela znemožnit. 

 

Právě se děje

Další zprávy