Další supermarket zvýší od ledna mzdy: V Bille si polepší v průměru o pět procent

ČTK ČTK
14. 12. 2020 17:10
Společnost Billa svým zaměstnancům od ledna plošně zvýší mzdy minimálně o tři procenta, v průměru si však pracovníci polepší o pět procent. Nárok budou mít na základě nové kolektivní smlouvy nadále na stávající benefity, jako jsou stravenky v hodnotě 100 korun, získají vyšší příspěvek na benefitní kartu. Společnost o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Billa

Z benefitů budou mít zaměstnanci Billy dále nárok na příspěvek na penzijní pojištění 300 korun měsíčně nebo na MultiSport kartu. Pracovníci, kteří jsou ve firmě déle než dva roky, dostanou v rámci tzv. loajálního programu na benefitní kartu místo dosavadních 500 Kč o 250 korun měsíčně více. Lidé zaměstnaní ve společnosti přes rok dostanou na benefitní kartu 500 korun.

"Jsme velmi potěšeni, že i přes stávající situaci můžeme našim zaměstnancům zaručit jejich pracovní místa a garantovat výši jejich mzdy, kterou navíc od ledna navýšíme," uvedla vedoucí personálního oddělení Billa ČR Šárka Brennerová. Společnost zaměstnává více než 6500 lidí, v Česku provozuje 240 prodejen.

Mzdy zaměstnancům od ledna zvýší také řetězec Albert, a to minimálně o tři procenta, v průměru pracovníci dostanou o šest procent více. Albert ve více než 300 prodejnách, třech distribučních centrech a centrále společnosti zaměstnává zhruba 17 000 lidí.

Tesco, které v provozech svých zhruba 200 obchodů zaměstnává 8200 lidí a dalších 360 v distribučním centru, zvýšilo mzdy od července. Základní tarifní měsíční mzdy na provozních pozicích a v distribučním centru vzrostly v průměru o pět procent.

Penny Market zvýšil od března mzdy všem svým zaměstnancům v průměru o pět procent. Pokladní pracující na plný úvazek si polepšily minimálně o 1000 korun měsíčně a jejich základní mzda je v závislosti na délce pracovního poměru v rozmezí od 24 000 až do zhruba 30 000 korun měsíčně.

Podle portálu Platy.cz si český prodavač vydělá od 19 000 Kč po 36 000 korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy