Billa otevírá "supermarket budoucnosti". Nabízí i drive-in nákup pro řidiče

Jana Králová
3. 12. 2017 14:00
V nové vídeňské prodejně jsou například elektronické cenovky, bistro s občerstvením nebo müslibar. Řetězec se chce rozvíjet i v internetovém prodeji.
Billa na vídeňské Perfektastrasse.
Billa na vídeňské Perfektastrasse. | Foto: Billa, Christian Dusek

Vídeň - Obchodní řetězec Billa otevřel na vídeňské Perfektastrasse "supermarket budoucnosti". Prodejna, která je v rámci rakouské Billy druhá největší, ukazuje řadu nových trendů, jimiž by se postupně měly vydat i další pobočky.

V regálech u zboží jsou například elektronické cenovky, které může obsluha centrálně změnit. Součástí je také bistro s občerstvením nabízející 160 jídel či nápojů. Mezi novinky patří i "müslibar", kde si mohou lidí namíchat cereálie podle svého přání. Nechybějí ani samoobslužné pokladny.

Foto: Billa, Christian Dusek

Řidičům je poprvé k dispozici "drive-in", tedy zóna známá z prodejen rychlého občerstvení jako McDonald´s nebo z některých hobbymarketů. V Bille slouží k pohodlnému a rychlému vyzvednutí nákupu, který je ale potřeba s předstihem objednat prostřednictvím internetu. Objednávky zadané do poledne lze vyzvednout ještě ve stejný den.

Řidič vjede do jedné ze tří zastřešených stanic a nemusí ani vystoupit - pracovník Billy mu nákup doručí přímo do kufru auta. Minimální hodnota nákupu v e-shopu je však 30 eur, za využití služby drive-in se k hodnotě objednávky připlácí jedno euro. Po pilotním projektu na okraji Vídně by se měl koncept rozšířit i na další vhodná místa v Rakousku.

Drive-in je levnější než doručení internetové objednávky domů (s poplatkem zhruba pět eur). Kromě toho Billa už v některých obchodech nabízí i službu Click & Collect, kdy si lze objednaný nákup osobně vyzvednout v prodejně.

"V Česku se projekt drive-in prozatím nechystá," říká mluvčí tuzemské Billy Dana Bratánková. Řetězec ale pokračuje v modernizaci prodejen a zavádění novinek, od letošního roku například spustil i samoobslužné pokladny.

V domovském Německu, kde vlastník Billy působí přímo pod názvem mateřské společnosti Rewe, letos řetězec modernizoval sedm prodejen, v nichž poběží zkušební provoz nového konceptu nazvaného Rewe 2020. Důraz klade na čerstvost, gastronomii či přizpůsobení podmínkám konkrétní lokality. Firma se také chce rozvíjet v internetovém prodeji a reagovat tak na konkurenční Amazon.

Jak informoval web Retailek.cz, v příštím roce chce Billa představit zcela nový koncept i v Česku. Jeho uvedení je plánováno na první polovinu příštího roku ve zlínském obchodním centru Centro. "Půjde opravdu o nový koncept, vycházející z Rewe, nicméně více neprozradíme, projektová dokumentace se ještě tvoří," uvedla Bratánková pro Retailek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy