Billa otevírá "supermarket budoucnosti". Nabízí i drive-in nákup pro řidiče

Jana Králová
3. 12. 2017 14:00
V nové vídeňské prodejně jsou například elektronické cenovky, bistro s občerstvením nebo müslibar. Řetězec se chce rozvíjet i v internetovém prodeji.
Billa na vídeňské Perfektastrasse.
Billa na vídeňské Perfektastrasse. | Foto: Billa, Christian Dusek

Vídeň - Obchodní řetězec Billa otevřel na vídeňské Perfektastrasse "supermarket budoucnosti". Prodejna, která je v rámci rakouské Billy druhá největší, ukazuje řadu nových trendů, jimiž by se postupně měly vydat i další pobočky.

V regálech u zboží jsou například elektronické cenovky, které může obsluha centrálně změnit. Součástí je také bistro s občerstvením nabízející 160 jídel či nápojů. Mezi novinky patří i "müslibar", kde si mohou lidí namíchat cereálie podle svého přání. Nechybějí ani samoobslužné pokladny.

Foto: Billa, Christian Dusek

Řidičům je poprvé k dispozici "drive-in", tedy zóna známá z prodejen rychlého občerstvení jako McDonald´s nebo z některých hobbymarketů. V Bille slouží k pohodlnému a rychlému vyzvednutí nákupu, který je ale potřeba s předstihem objednat prostřednictvím internetu. Objednávky zadané do poledne lze vyzvednout ještě ve stejný den.

Řidič vjede do jedné ze tří zastřešených stanic a nemusí ani vystoupit - pracovník Billy mu nákup doručí přímo do kufru auta. Minimální hodnota nákupu v e-shopu je však 30 eur, za využití služby drive-in se k hodnotě objednávky připlácí jedno euro. Po pilotním projektu na okraji Vídně by se měl koncept rozšířit i na další vhodná místa v Rakousku.

Drive-in je levnější než doručení internetové objednávky domů (s poplatkem zhruba pět eur). Kromě toho Billa už v některých obchodech nabízí i službu Click & Collect, kdy si lze objednaný nákup osobně vyzvednout v prodejně.

"V Česku se projekt drive-in prozatím nechystá," říká mluvčí tuzemské Billy Dana Bratánková. Řetězec ale pokračuje v modernizaci prodejen a zavádění novinek, od letošního roku například spustil i samoobslužné pokladny.

V domovském Německu, kde vlastník Billy působí přímo pod názvem mateřské společnosti Rewe, letos řetězec modernizoval sedm prodejen, v nichž poběží zkušební provoz nového konceptu nazvaného Rewe 2020. Důraz klade na čerstvost, gastronomii či přizpůsobení podmínkám konkrétní lokality. Firma se také chce rozvíjet v internetovém prodeji a reagovat tak na konkurenční Amazon.

Jak informoval web Retailek.cz, v příštím roce chce Billa představit zcela nový koncept i v Česku. Jeho uvedení je plánováno na první polovinu příštího roku ve zlínském obchodním centru Centro. "Půjde opravdu o nový koncept, vycházející z Rewe, nicméně více neprozradíme, projektová dokumentace se ještě tvoří," uvedla Bratánková pro Retailek.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy