Bezobalové nadšení uvadá. S covidem lidé zpohodlněli, hlásí obchody

Johana Kofroňová Johana Kofroňová
11. 8. 2022 6:05
Za poslední dekádu prorazily obchody zaměřené na prodej zboží bez obalů do mnoha českých měst. Teď se ale řada z nich potýká s existenčními problémy. Od začátku letošního roku skončilo přes 15 procent bezobalových prodejen a další bojují s nezájmem zákazníků. Problémy spustila změna nákupního chování během pandemii koronaviru a dál je prohlubuje vysoká inflace.
Prodejna Bezobalu v Praze v Radhošťské ulici
Prodejna Bezobalu v Praze v Radhošťské ulici | Foto: Bezobalu

Skleněné dózy s úhlednými štítky, plastové krabičky i pytlíky od mouky. Zákazníci bezobalových obchodů se je snaží využít tak, aby nebyly jen na jedno použití. Na nákup si je přinesou z domova, v prodejně do nich z regálů nabírají přesně tolik, kolik potřebují. Těstoviny, prací prášek, čokoládu nebo máslo. Nemusí potom vyhazovat plastové sáčky jako po nákupu v běžném supermarketu a vytvářet tím další odpad. Takové obchody fungují ve většině českých měst.

Na konci letošního července spustila společnost Bezobalu kampaň Nechceme to zabalit. "Poslední dva roky pro nás byly hodně náročné. Nechceme to vzdát, protože tu chceme zůstat pro všechny, kterým není lhostejný svět kolem a záleží jim na opravdu udržitelném nakupování," uvádí na svém webu firma, která byla průkopníkem bezobalových nákupů v Česku.

Během epidemie koronaviru prošly její prodejny největším poklesem tržeb, každá vlna je snížila o pět až deset procent. Po ruské invazi na Ukrajinu letos v únoru klesly znovu, nyní jsou na 65 procentech oproti roku 2019. "Přišli jsme zhruba o polovinu zákazníků," říká šéf společnosti Jiří Sedlák. "Tento trend je podobný napříč republikou i napříč Evropou," konstatuje. 

Podobně se vyjadřuje majitelka zlínského obchodu Bezobaláč Klára Žáčková. Lidé se podle ní během koronavirových let vzdali svých priorit. "Dlouho potrvá, než se vrátí zpět z pohodlných zvyků nakupování přes e-shopy," domnívá se podnikatelka.

Změnu v chování zákazníků vidí také mluvčí české pobočky organizace Greenpeace Lukáš Hrábek. "Možná se přestali snažit kvůli deziluzi z toho, kolik jednorázového odpadu se vyprodukovalo během pandemie," podotýká.

Do českých obchodů se s přísnějšími hygienickými požadavky při boji s koronavirovou nákazou vrátily ve velkém mikrotenové sáčky, které se předtím snažili prodejci omezit. Výrazně vzrostla i spotřeba jednorázových rukavic.

Kvůli ceně odcházejí i věrní zákazníci

V Česku funguje víc než sto bezobalových obchodů. Žáčková uvádí, že v každém městě zůstává pevné jádro zákazníků, které bezobalově nakupuje dál. Právě díky nim mohou obchody fungovat. Lidem nabízejí trvanlivé potraviny, mléčné výrobky i drogerii. Často také ekologické alternativy k běžným věcem, jako například znovupoužitelné odličovací tampony nebo kovová brčka.

"Držíme se ale v číslech, které jsou hraniční. Pro lepší fungování prodejny je potřeba, aby zákazníků přibývalo," upozorňuje Žáčková., která věří, že lidí ekologicky smýšlejících lidí je stále dost. "Jen si k nám musí najít cestu a seznámit se s tím, že mohou nakupovat jinak než konvenčně," dodává.

Menší zájem zákazníků je ale způsobený i současným zdražováním, růstem životních nákladů a cen potravin. Podle Pavly Janouškové, jednatelky kladenského bezobalového obchodu VyVáženo, ustoupilo soustředění zákazníků na ekologicky šetrné nakupování nižší ceně. Kladenský obchod se potýká s odlivem zákazníků, kteří raději volí levnější varianty.

Bezobal provázejí mýty

Nabídka bezobalových prodejen může vypadat dražší než v obchodních řetězcích. "Potravina není úhledně zabalená, může proto působit obyčejně. Bezobalové obchody jsou ale zaměřené na kvalitní potraviny, a pokud budeme jejich zboží srovnávat se stejnou kvalitou, tak levněji vychází," vysvětluje Sedlák z Bezobalu. Za příklad dává koření, čaje a další suroviny, které se běžně balí v malém množství.

V bezobalových obchodech je naopak zboží ve velkých nádobách, ze kterých si zákazníci nabírají podle svého uvážení. Takový způsob prodeje mohou nyní někteří vnímat jako nehygienický. "V malé prodejně se však dají udržet daleko lepší hygienické podmínky než v supermarketu, kde na zboží sáhne několik lidí, než si někdo z nich odnese třeba balíček rýže domů," popisuje Žáčková. 

Pokud si zákazník nepřinese vlastní obaly, nabídnou většinou prodejny nádoby, papírové pytlíky či sklenice zdarma. Sedlák upozorňuje, že předsudky o nedostatečné hygieně nebo o tom, že lidé nemají do čeho nákup uložit, pocházejí z doby, kdy bezobalové obchody v Česku teprve začínaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy