Bezlepkové potraviny mohou zlevnit, klesne u nich DPH

Petr Kučera Petr Kučera
7. 11. 2014 12:55
Poslanci schválili snížení DPH u surovin určených k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty mají od začátku roku 2015 spadat také suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Sněmovna dnes totiž v rámci vládní novely bojující proti daňovým únikům schválila i pozměňovací návrh, s nímž původně přišel poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Pokud změnu podpoří i senátoři, bude se nižší daň vztahovat na suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor, které musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise.

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) se snížením daně souhlasilo. Poslanec Pavel Plzák (ANO) nicméně varoval před otevíráním Pandořiny skříňky. Nejnižší daň by podle něj mohli časem požadovat třeba výrobci umělých sladidel potřebných pro diabetiky. „Nebo přijdou výrobci, že vyrobili čokoládu oříškovou pro lidi s alergií na ořechy, a bude to normální čokoláda bez ořechů. Aby se nám nestalo, že lidé budou chtít zařadit sójové mléko do snížené sazby, protože je pro osoby, které například nesnášejí laktózu. Toho já se bojím,“ řekl Plzák.

ODS dnes ve Sněmovně neuspěla se svým návrhem na snížení současné 15procentní sazby DPH na deset procent, aby i po lednu 2015 fungovala pouze jediná snížená sazba DPH.

Třetí sazba DPH začne platit od ledna

Desetiprocentní sazbu DPH – určenou původně jen pro léky, knihy a kojeneckou výživu – už v září schválili poslanci, v tomto týdnu ji podepsal i prezident. Dosavadní snížená sazba ve výši 15 procent a základní sazba 21 procent zůstávají i nadále.

Poslanci opoziční TOP 09 a ODS neúspěšně argumentovali mimo jiné tím, že zavádění další sazby zvyšuje prostor pro daňové úniky. Před otevíráním Pandořiny skříňky už dříve varoval i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová připustila, že lobbistické tlaky na různé výjimky a pobídky prostřednictvím daní jsou obrovské. Ministerstvo se proto podle ní snaží ladit zákony tak, aby byly srozumitelné, koncepčně správné a nedaly se obcházet.

Hornochová uvedla, že od roku 2016 by v Česku mohly být opět jen dvě sazby DPH. Prostřední sazba 15 procent by se měla snížit na deset procent. "Sladit ty sazby, v podstatě snížit tu prostřední, to si myslím, že je otázka poměrně blízké budoucnosti," řekla v České televizi.

Plenky zatím ne

První skupinu, která by od ledna 2015 mohla zlevnit, tvoří vedle léků také radiofarmaka, očkovací látky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.

Poslanci v září schválili pozměňovací návrh Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) a skupinu léčiv v nové sazbě rozšířili i o veterinární léčiva. Uhlík poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech. Ministr Babiš s tímto rozšířením souhlasil.

Druhou skupinou jsou tištěné knihy včetně obrázkových knih pro děti a dále hudebniny. Desetiprocentní sazba se však má vztahovat jen na publikace, u nichž podíl plochy reklamy nepřekročí 50 procent. Nepatří sem ani noviny, časopisy, omalovánky či kartografické výrobky.

Nenahraditelnou dětskou výživu definuje příloha zákona jako výživu pro kojence, tedy děti do ukončeného dvanáctého měsíce věku, a malé děti, tedy děti od ukončeného jednoho roku do ukončeného třetího roku věku. Konkrétněji jsou definovány ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o potravinách určených pro zvláštní výživu.

Návrh zatím nepočítá se zavedením snížené sazby na dětské pleny. Ministerstvo se obává opětovného zahájení řízení s Evropskou komisí kvůli porušení směrnice, která sníženou sazbu pro pleny zakazuje. Právě kvůli předchozím problémům s Komisí byly dětské pleny od roku 2013 přeřazeny ze snížené (tehdy 14%) do základní sazby daně (21%).

 

Právě se děje

Další zprávy