"Bezlepková dieta“ z internetu obsahovala příliš mnoho lepku, zjistila inspekce

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 20. 6. 2016 17:15
Pokrmy vyráběla firma Adifit z Plzně. Nyní jí hrozí pokuta, uvedl mluvčí inspekce. Společnost se ale brání, že chybu neudělala.
Foto: Thinkstock

Brno, Plzeň - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že internetový obchod Adifit.cz nabízel v programu pro bezlepkovou dietu potraviny s vysokým obsahem lepku.

U pokrmů takzvané krabičkové diety „Snídaně - pomazánka s řapíkatým celerem, drůbeží šunka, vícezrnné pečivo“ a „Snídaně - domácí marmeláda s vícezrnným pečivem, hroznové víno“ s datem použitelnosti do 3. 5. 2016 ukázala laboratorní analýza přítomnost lepku v množství nad 8000 mg/kg, přičemž maximální limit je 20 mg/kg.

Distribucí došlo k přímému ohrožení osob trpících alergii na lepek, kterým by konzumace mohla způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokrmy vyráběla firma Adifit z Plzně. Nyní jí hrozí pokuta, uvedl mluvčí inspekce.

Společnost se ale brání, že chybu neudělala. "Jídla, která připravují vyškolení zaměstnanci, jsou několikrát kontrolována, aby se vyloučila jakákoli záměna potravin. Za celou dobu působení od roku 2010 jsme neměli jedinou reklamaci od našich klientů na zdravotní komplikace způsobené lepkem. Všechny předešlé kontroly od hygieny nebo inspekce neshledaly žádné nedostatky, naopak dopadly velmi pozitivně," tvrdí firma ve vyjádření.

Společnost požadovala od inspekce jako důkaz doložení průkazné fotodokumentace, z níž by bylo zřejmé, že se zaměnilo bezlepkové pečivo za pečivo klasické. "Takovou fotodokumentaci však inspekce nemá k dispozici. Předpokládáme, že se jednalo o falešné pozitivní výsledky, které nebyly potvrzeny nezávislou laboratoří. Jednou z možností mohla být i přítomnost lepku v již nakoupeném bezlepkovém pečivu. Kvalitu nakupovaných potravin bohužel nejsme schopni kontrolovat, a tím pádem zaručit," uvedla firma.

 

Právě se děje

Další zprávy