Levný benzin může vydržet ještě půl roku. Ptali jste se na klesající ceny ropy

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 16. 12. 2015 14:30
Jak dlouho vydrží nízké ceny pohonných hmot? Online rozhovor s analytikem společnosti Colosseum Borisem Tomčiakem.
Jak dlouho bude ještě levný benzin?
Rozhovor skončil
Analytik odpovídal od 13 hodin.
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Ceny ropy klesly na nejnižší úroveň za posledních deset let. Zlevňování trvá už rok a výraznou měrou přispívá k tomu, že celková inflace je ve většině zemí Evropské unie jen těsně nad nulou, nebo dokonce záporná.

Pohonné hmoty nyní mohou lidé na českých čerpacích stanicích koupit za nejnižší ceny za posledních šest let, litr benzinu se minulý týden prodával v průměru za 29,27 koruny a litr nafty za 28,6 koruny.

"Tento stav přetrvá minimálně do poloviny příštího oku," říká analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Že by ropa zdražila zpátky na loňských sto dolarů za barel, je teď podle něj jen málo pravděpodobné.

Benzin zdražil méně než ropa, protože jeho cenu kromě samotné suroviny tvoří i daně a marže těžařů a distributorů. "Samotná ropa v současnosti tvoří 24 procent ceny," předpokládá Tomčiak. Kromě benzinu se díky levné ropě snižují ceny i ostatních energetických surovin - například uhlí, zemního plynu a topného oleje. Stejně tak díky ropě mírně zlevnily letenky.

Jak dlouho bude ještě levný benzin?

Rozhovor skončil
16. 12. 2015
Ptá se: Jirka

Jak moc se cena ropy projevuje na konečné ceně benzinu nebo nafty u pump v ČR? Co ji všechno tvoří? (daň? marže?)

Odpovídá: Boris Tomčiak

Dobrý den všem. Na otázky se budu snažit odpovídat chronologicky a snad stihneme prodiskutovat všechno důležité.
Složení ceny benzínu je následující: cena ropy: 7 Kč, marže rafinérie: 0,6 Kč, spotřební daň 12,84 Kč, DPH: 5 Kč, marže distribuční sítě: 3,7 Kč. Jedná se o průměry.
Nejvíce se pochopitelně hýbou ceny suroviny a velké rozdíly jsou i u marží jednotlivých čerpacích stanic. Dají se najít i takové, kde je marže třeba jenom 2 koruny.
Daně tedy tvoří více než 60 % ceny. Samotná ropa v současnosti tvoří 24 % ceny. Zbytek jsou náklady na zpracování a doručení koncovým spotřebitelům.

16. 12. 2015
Ptá se: Milan Kašpar

Dobrý den
je skutečně příčinou nízkých cen ropy neochota OPECU snížit její těžbu a jak zásadně to ovlivňuje Saudská Arábie jako největší světový producent?Nebo vidíte skutečné příčiny zcela jinde nebo ještě vedle toho také jinde?
Děkuji za odpověď
Milan

Odpovídá: Boris Tomčiak

O příčinách nízkých cen se vedou rozsáhlé diskuze. Je mnoho i konspiračních teorií. Určitě můžeme říct, že světová nabídka ropy převyšuje poptávku a tento stav přetrvá minimálně do poloviny příštího oku. Globálně se spotřebovává kolem 93 milionů barelů ropy denně. Produkce je cca 94 milionů (závisí na odhadech jednotlivých agentur). OPEC dodává 32 miliónů barelů ropy denně. A má největší kapacitu měnit produkci dolů i nahoru.
Na druhé straně Rusko taky těží blízko svého historického maxima a v USA v posledních letech se těžba prudce zvýšila. Komerční i státní zásoby jsou v řadě vyspělých i rozvíjejících se zemí vysoko nad průměrem. Třeba v USA se už uvažuje o zrušení zákazu exportovat ropu, a to zejména kvůli tomu, aby byly zásobníky vyprázdněny.

16. 12. 2015
Ptá se: Karel Neuschl

Jak byste popsal svoji práci v jedné větě? Čím si myslíte, že je Vaše práce důležitá, co přináší naší společnosti? Co vyrábíte? Čím se pochlubíte doma ženě, když se vrátíte po celodenní šichtě večer domů?

A konečně - jak mi zlevníte právě vy benzín?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Pomocí zvyšování informovanosti klientů i veřejnosti zlepšujeme kvalitu rozhodovacích procesů v oblasti investic a finančních trhů. Zahrát na flétnu nebo uvařit skvělý oběd sice nedokážeme, ale naše společnost dokáže kvalifikovaně poradit v investování. Nic víc, ale ani nic míň.
Benzín Vám nezlevním, jelikož neprovozuji ani rafinérii ani čerpací stanici. Veřejnost ale dokážeme informovat třeba o tom, že se rozhodně oplatí natankovat v ČR před výjezdem do západní Evropy. Třeba v takovém Německu natankujete benzin o 5 korun dráž. Na 60litrové nádrži tedy u českých čerpacích stanic ušetříte 300 korun, což je už docela slušná suma. Tuto informaci máte od nás přes média hezky naservírovanou jako na talíři. Jak s ní naložíte je pak už jenom na Vás :-)

16. 12. 2015
Ptá se: A&A

Dobrý den, jaké jsou výrobní(těžební) náklady hlavních světových producentů ropy? Děkuji.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Odhady se docela liší od oblastí. V oblasti Perského zálivu jsou náklady někde kolem 25-30 USD za barel. Naopak v břidlicových ložiskách v USA cena překonává 50 USD za barel. A u ropných písků v Kanadě překonávají náklady 75 USD za barel.
Nicméně údaje o nákladech mohou být trochu zavádějící. Lepší je sledovat rozpočty jednotlivých států. Třeba náklady na produkci v Libyi nejsou až tak vysoké, ale země je extrémně závislá na ropě. Aby měla vyrovnaný státní rozpočet, tak by cena musela být nad 180 USD za barel. Stejně tak Írán. Ten potřebuje cenu nad 130 USD za barel. Přitom on těží ropu velmi levně.

16. 12. 2015
Ptá se: Josef Mansfeld

Dobrý den.

Těžba prý probíhá cyklicky, tzn. že v době nízkých výkupních cen se uzavírají/ zakonzervují vrty, kde jsou náklady na těžbu vysoké (těžba v mořského dna, břidlicová ropa) a pak nějakou dobu trvá obnovení těžby. Navíc se v blízké budoucnosti nedá předpokládat ani otevírání nových vrtů.
Myslíte, že nás za pár let čeká naprosto opačný problém, tzn. vysoké ceny ropy (a díky tomu vysoké ceny ropných produktů, včetně benzínu a nafty)?

Josef Mansfeld

Odpovídá: Boris Tomčiak

Ano, máte pravdu, obecně u těžby komodit existuje cykličnost. Už teď sledujeme několik bankrotů menších energetických firem v USA i Norsku. A celý sektor výrazně snižuje výdaje na průzkum a rozvoj nových ložisek. Nicméně dopady současných rozhodnutí začneme pociťovat nejdříve za dva roky. Zdražování ropy a PHM bych se tedy zatím neobával.

16. 12. 2015
Ptá se: Ludmila Pohankova

Jak se stávající politika promítne do ceny lehkého topného oleje? Jaký tam lze očekávat vývoj?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Cena topného oleje klesá na burze přibližně stejně jako cena ropy, takže i u něj by koncoví spotřebitelé měli zaznamenat zlevňování.

16. 12. 2015
Ptá se: Karel Hepner

Pěkný den, jak dlouho, podle Vás, bude trvat státu, než využije nízkých nákupních cen ropy a začne zvyšovat spotřební daň na pohonné hmoty? Jsem si jist, že se tímto směrem úvahy na MF ubírají.
S díky KH

Odpovídá: Boris Tomčiak

No, to je zajímavý dotaz. Já myslím, že už koncem příštího roku se začne o možnosti zvyšovat spotřební daně mluvit. Třeba v ČR je dobré uvažovat i s plánem ČNB pustit kurz CZK. Pokud koruna zhodnotí v podobném rozsahu, jako znehodnotila při intervenci v listopadu 2013, tak by ceny PHM mohly poklesnout o 0,5 Kč. Nicméně MF může tuto událost využít na zvýšení daně o 0,5 až 1 Kč. Spotřebitelé by za až tak nefrflali a rozpočet by rázem získal 6 až 7 miliard Kč (to je 10 % plánovaného deficitu na příští rok).

16. 12. 2015
Ptá se: František Marčík

Jak dlouho je při současných nízkých cenách udržitelná těžba ze sekundárních fosilních zdrojů, jako jsou ropné písky, ropné břidlice? Promítá se do tržních cen skutečnost, že většina ropy pochází k konvenčních megapolí, které jsou dlouhodobě vyčerpávány? Jakým způsobem může v průběhu následujících 5-10 let ovlivnit ceny pohonných hmot rozsáhlejší rozvoj elektromobility?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Ropné písky a břidlice jsou v současnosti prodělečné. Kdo na nich těží, tak teď jenom vyzývá nadpozemské síly, aby cena ropy vyskočila alespoň na 60 USD za barel. Pokud bude v příštím roce stejná cena ropy jako teď, tak mnoho producentů sekundárních fosilních paliv zkrachuje.
Levné PHM moc elektromobilitě nenahrávají, ale na druhé straně nedávná environmentální konference v Paříži jasně ukázala, že vlády budou ve velkém podporovat rozvoj alternativních paliv, a to zejména ve snaze omezit skleníkové plyny. Mezi stěžejný body patří omezování uhelných elektráren a taktéž snižování ekologické zátěže aut.

16. 12. 2015
Ptá se: Ivo

V 80-tých letech tvrdili odborníci, že zásoby ropy budou po roce 2010 úplně vyčerpané. Jak je možné, že se tak hrubě zmýlili? Podobně i ekologové z té doby. Podle tehdejších prognóz měly být dnes např. Maledivy dávno hluboko pod hladinou oceánu. Proč se odborníci tak často a hrubě mýlí? Proč bychom měli věřit současným odborníkům?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Abyste se v současnosti dostali do pozornosti médií a veřejnosti, tak musíte přehánět :-). Takže jakékoliv katastrofické předpovědi vždy berte jenom na 50 %. Ale takovéto předpovědi jsou většinou založeny na určité anomálii, kterou je dobré sledovat a přizpůsobit se. Anomálie totiž může přerůst v katastrofu. Třeba víme, že ledovce tají. Maledivy nebo Holandsko sice pod vodou v nejbližší době neskončí, ale to tání už docela začíná ovlivňovat naši zemí. Pro vědce je to ovlivňování vysoké, pro nás laiky je malé. Takový růst hladiny moří o 1 cm ani nepostřehneme. Vědci při něm už pomalu bijí na poplach, protože to je pro ně velká anomálie.

16. 12. 2015
Ptá se: Osrsel

Stojí za zběsilou produkcí ropy tajná dohoda US a Saudské Arábie, tedy snaha podusit Rusko a zároveň podusit ropnou konkurenci. Díky za odpověď

Odpovídá: Boris Tomčiak

Možné to je, ale bohužel do zákulisních her jednotlivých mocností nevidíme.

16. 12. 2015
Ptá se: Luboš

Dobrý den, proč i v době, kdy je cena ropy nejnižší za deset let je u nás cena benzínu i nafty vyšší než před deseti lety ? Snad vyjma firmy TANK ONO, u které je v současnosti nafta za 25,90 Kč, coz se přibližuje zmiňovaným cenám z let 2004 a 2005.

Děkuji za odpověď.

Luboš

Odpovídá: Boris Tomčiak

Faktory jsou dva: oslabení koruny vůči USD a zvýšení spotřebních daní – naposledy byly o 1 korunu zvýšeny v lednu 2010. Průměrné marže rafinérií a distribučních sítí jsou prakticky stejné, jako před deseti lety.

16. 12. 2015
Ptá se: P. Pospíšil

Dobrý den,
jaký vliv na cenu nafty a benzinu v ČR má intervence ČNB a uměle držený kurz české koruny nad 27 kč/EUR ?
Jaká je reálná síla české koruny vůči EUR a jaká by byla cena za naftu a beznin po opuštění umělého kurzu?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Intervence byla v listopadu 2013. Tehdy se kurz posunul v důsledku zásahu ČNB z 19,1 na 20,2 (o 1,1 koruny). Nicméně pak byla koruna zafixována na euro na kurz 27 Kč za 1 euro. Euro ale prudce oslabilo vůči dolaru - v důsledku toho se taky kurz USD/CZK posunul ze zmíněných 20,2 na současných 24,7 (tedy o 4,5 koruny).

Pokud by nenastalo znehodnocení eura, tak by PHM byly levnější o cca 2 koruny.
Pokud by nebyla ta počáteční intervence, tak by PHM byly levnější o dalších cca 0,5 koruny.
Celkem tedy řidiči platí o 2,5 koruny více oproti scénáři, ve kterém by ceny ropy byly na současné úrovni a kurz USD/CZK by byl 19,1 Kč za 1 USD.

16. 12. 2015
Ptá se: Martin

Dobrý den,
proč většina států EU zvýhodňuje naftu nižší spotření daní oproti benzínu, i když podle WHO (Světová zdravotnická organizace) splodiny z naftových motorů způsobují rakovinu plic, a produkují řádově víc jedovatého NOx než benzínové motory?

U nás je na "čistý" benzin spotřební daň o 30% vyšší než na "špinavou" naftu v přepočtu na CO2, hmotnost, nebo energii.
Myslíte se, že vlády EU neekologičnost nafty pochopí a přestanou naftu daňově zvýhodňovat?
Všiml jste si, že u nás je na benzinkách nafta značena většinou černě (=smrt) a benzin zeleně (= život) ?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Důvodem byla nižší spotřeba a snaha podporovat obchod. Přeci jenom je nafta výraznou nákladovou položkou v nákladní dopravě. Ale máte pravdu. V posledních letech se situace změnila a výhodnost naftových motorů není až tak jednoznačná. Nemyslím si ale, že by v nejbližším období evropské vlády výrazně změnily svoji pro-naftovou politiku.

16. 12. 2015
Ptá se: Martin

Dobrý den,

zajímalo by mě, jakou změnu ceny ropy by podle Vás mělo připadné poražení a vyhlazení organizace "islámský stát" i s jejich údajným obchodem s ropou na černém trhu?

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Islamský stát obchoduje s ropou na černém trhu, ale je to cca 50 tisíc barelů ropy denně. Globální produkce je cca 94 milionů barelů ropy denně. IS tedy není významný producent a jeho zničení by nemělo velký vliv na celkový trh.

16. 12. 2015
Ptá se: Kořínek

Potvrdíte mi, že v ceně PHM na čerpací stanici je zahrnuta rovněž DPH, vypočtená i ze spotřební daně?
Děkuji.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Ano DPH je uvalena i na spotřební daň (to samé platí i o jiných produktech, třeba u tabáku). Je to tak všude v Evropě.

16. 12. 2015
Ptá se: vasek libor

bude benzin levny jak za zlateho socialismu?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Nominální ceny ropy a PHM byly v období 60., 70. a 80. v průměru nižší oproti současnosti, pokud tedy nebudeme uvažovat ropné šoky. Ale současnost bych neviděl až tak tragicky. Ceny PHM v ČR jsou nejnižší od ledna 2010 a dál klesají. My očekáváme do konce roku zlevnění ještě o několik desítek haléřů. Průměrně tedy za litr benzinu dáme méně než 29 korun. Za litr nafty zaplatíme koncem roku kolem 28 korun. Já to považuji za celkem hezký dárek k Vánocům a určitě si spokojně užiju nejenom Mrazíka, ale i Toy Story.
Děkuji všem za příspěvky do diskuze a přeji odpočinkové svátky. Boris Tomčiak

16. 12. 2015
Ptá se: A&A

Dobrý den, u mé otázky "jaké jsou výrobní(těžební) náklady hlavních světových producentů ropy?" jste vynechal Rusko, Norsko, Venezuelu... Děkuji.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Venezuela patří mezi levnější producenty s náklady kolem 30 USD za barel. Rusko a Norsko jsou dražší. U nich náklady přesahují 40 USD za barel. Na Sibiři stojí těžba jednoho barelu i přes 60 USD. Zapomněl jsem uvést, že do těchto nákladů započítávám i amortizaci zařízení a investic, nejenom provozní náklady.

16. 12. 2015
Ptá se: Jan

Dobrý den. Měl bych dotaz, zda klesající cena ropy má nějaký vliv i na cenu LPG plynu. A jak vidíte do budoucna jak by mohla ropa do budoucna zdražit,či zlevnit LPG?
Děkuji Vám a hezký den.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Ano cena ropy a zemního plynu, případně LPG jsou propojeny, takže i u něj je možné čekat mírný pokles cen. Cena LPG je ale docela nízká - kolem 13 Kč, což omezuje prostor pro další zlevňování. Cena benzínu a nafty bude v nejbližších týdnech klesat víc.

16. 12. 2015
Ptá se: Hall

když by stát nevybíral takové velké daně,mohli bychom benzin kupovat dříve levně a prodalo by se ho více.

Odpovídá: Boris Tomčiak

Úvaha o větším nakupovaném objemu benzinu při nízké ceně je správná, ale je nutné dodat, že PHM jsou cenově neelastické a vztah mezi cenou a spotřebou není přímo úměrný. Když cena benzinu bude třeba o 2 Kč nižší, tak nebudete do práce jezdit delší trasu :-) Při poklesu ceny by spotřeba stoupla jenom mírně.

16. 12. 2015
Ptá se: Marcipa

Do které společnosti - v rámci řetězce produkce ropy - se vyplatí investovat?

Odpovídá: Boris Tomčiak

V posledních měsících se daří rafineriím neboli downstreamu. Je to zejména kvůli tomu, že dokázaly poměrně výrazně zvýšit svou produkční marži. Také roste objem prodaného produktu, jak se zvyšuje spotřeba PHM.

16. 12. 2015
Ptá se: Mary

Dobrý den,
Na jaké ceny má pokles cen ropy ještě vliv kromě benzinu?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Na ceny ostatních energetických surovin. Kupříkladu u zemního plynu stanovuje Gazprom své prodejní ceny podle ropy (uvažuje 6 až 9 měsíční zpoždění). Podobně i uhlí je do značné míry spojeno s cenou ropy. Ceny uhlí v současnosti atakují mnohaleté minima. Cena ropy a PHM samozřejmě výrazně ovlivňuje dopravce. U leteckých společností už teď sledujeme malý pokles prodejních cen.

16. 12. 2015
Ptá se: Karel K.

dobrý den, hrozí že se cena ropy třeba do dvou let zase vrátí nad 100 USD za barel? Nebyl by to pak pro českou i světovou ekonomiku šok, například kvůli tomu, že už si na současně nízké ceny zvykla?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Zdražení ropy na 100 USD za barel by byl silný šok pro světovou ekonomiku. Nicméně v současnosti je takovýto scénář málo pravděpodobný. Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že přebytek na trhu s ropou potrvá až do poloviny příštího roku. Protože bude ropy dostatek, tak bude pravděpodobnost výrazného zdražování nízká. Každopádně předpovědi na více než rok dopředu prakticky nemají smysl, protože vývoj cen na finančních a komoditních trzích je velmi hektický. My třeba máme horizont předpovědi cen PHM v ČR někde v rozmezí 2 týdnů až 1 měsíce. Náš model na odhad cen PHM má v takovémto horizontu vysokou úspěšnost.

 

Právě se děje

Další zprávy