Benzín překročil 29 korun, růst ale zpomalí

dkl
27. 4. 2007 9:49
Motoristé zažijí klid před letní sezonou
Řidič tankuje benzín u Mladé Boleslavi.
Řidič tankuje benzín u Mladé Boleslavi. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Průměrná cena Naturalu u českých benzínek vzrostla nad dvacet devět korun. Za poslední týden podražila i nafta a stojí 27,76.

Tyto údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj podražil i Special 91 o 26 haléřů a motoristé ho nyní tankují průměrně za 28,52 koruny.

Jediná pohonná hmota, která se dočkala zlevnění byl zkapalněný plyn LPG, jehož cena se dostala na 13,7 koruny.

Spojení s USA

Analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko očekává ještě mírné zdražení benzinu nad 29 korun za litr. Cena nafty by měla podle něj spíše stagnovat.

"Od hurikánu Katrina v roce 2005 se oživil obchod s benzinem mezi USA a Evropou, a proto jsme značně závislí na vývoji v USA. Ve Spojených státech mělo několik rafinérií problémy s produkcí," vysvětluje Pírko.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Produkce je dokonce na nejnižší úrovni od přerušení výroby po hurikánech na podzim 2005. To tlačí vzhůru evropské ceny benzinu a se zpožděním i ceny tuzemské," dodává.

Léto se blíží

Motoristé tak mají zatím čas a mohou si "užívat" relativně příznivých cen pohonných hmot. S odstupem několika týdnů totiž na české benzínové pumpy dopadnou problémy v USA.

Navíc se blíží letní motoristická sezóna, která pravidelně žene ceny vzhůru. Důvodem je v první řadě velká poptávka, která umožňuje distributorům a prodejcům zvyšovat své marže.

Velkou neznámou ale zůstává Írán a africké státy.

Napětí mezi Íránem a západními zeměmi ohledně jaderného programu totiž nedává spát obchodníkům s ropou. Írán je totiž jedním z nejvýznamnějších producentů ropy a pokud by začaly naplno fungovat sankce, tato země by mohla výrazně omezit své dodávky, což by hnalo cenu barelu ropy rychle vzhůru.

Africké rafinérie naopak trpí tím, že na ně útočí místní povstalci. Dodávky z těchto míst, především Nigérie, jsou tak často nejisté.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy