reklama
 
 

Benzín překročil 29 korun, růst ale zpomalí

27. 4. 2007 9:49
Motoristé zažijí klid před letní sezonou

Praha - Průměrná cena Naturalu u českých benzínek vzrostla nad dvacet devět korun. Za poslední týden podražila i nafta a stojí 27,76.

Tyto údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj podražil i Special 91 o 26 haléřů a motoristé ho nyní tankují průměrně za 28,52 koruny.

Jediná pohonná hmota, která se dočkala zlevnění byl zkapalněný plyn LPG, jehož cena se dostala na 13,7 koruny.

Spojení s USA

Analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko očekává ještě mírné zdražení benzinu nad 29 korun za litr. Cena nafty by měla podle něj spíše stagnovat.

"Od hurikánu Katrina v roce 2005 se oživil obchod s benzinem mezi USA a Evropou, a proto jsme značně závislí na vývoji v USA. Ve Spojených státech mělo několik rafinérií problémy s produkcí," vysvětluje Pírko.

"Produkce je dokonce na nejnižší úrovni od přerušení výroby po hurikánech na podzim 2005. To tlačí vzhůru evropské ceny benzinu a se zpožděním i ceny tuzemské," dodává.

Léto se blíží

Motoristé tak mají zatím čas a mohou si "užívat" relativně příznivých cen pohonných hmot. S odstupem několika týdnů totiž na české benzínové pumpy dopadnou problémy v USA.

Navíc se blíží letní motoristická sezóna, která pravidelně žene ceny vzhůru. Důvodem je v první řadě velká poptávka, která umožňuje distributorům a prodejcům zvyšovat své marže.

Velkou neznámou ale zůstává Írán a africké státy.

Napětí mezi Íránem a západními zeměmi ohledně jaderného programu totiž nedává spát obchodníkům s ropou. Írán je totiž jedním z nejvýznamnějších producentů ropy a pokud by začaly naplno fungovat sankce, tato země by mohla výrazně omezit své dodávky, což by hnalo cenu barelu ropy rychle vzhůru.

Africké rafinérie naopak trpí tím, že na ně útočí místní povstalci. Dodávky z těchto míst, především Nigérie, jsou tak často nejisté.

autor: dkl | 27. 4. 2007 9:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama