Bangladéš přichází o objednávky ze Západu. Nízká poptávka ovlivní miliony životů

ČTK ČTK
24. 3. 2020 10:54
Evropští a američtí prodejci oděvů zrušili kvůli poklesu poptávky vlivem šíření koronaviru objednávky z Bangladéše v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů (38,9 miliardy Kč). O zakázky přišlo až 1089 bangladéšských oděvních továren, informovala na síti LinkedIn prezidentka bangladéšského sdružení výrobců a vývozců textilu Rubana Huková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rušení objednávek má v Bangladéši ovlivnit života zhruba 1,2 milionu zaměstnanců textilního a oděvního průmyslu. Bangladéš, který je po Číně druhým největším vývozcem oděvů na světě, v pondělí vykázal 27 nakažených koronavirem.

Na její ekonomiku by mohlo rušení objednávek těžce dopadnout. Místní továrny, jež dodávají světovým oděvním značkám, zaměstnávají přes čtyři miliony lidí a tento průmysl generuje zhruba 13 procent tamního hrubého domácího produktu (HDP).

"Vyzývám vás všechny, abychom touto krizí propluli vlídně spolu," napsala Huková evropským a americkým prodejcům oděvů a vyzvala je, aby objednávky nerušili. "Nechme výrobu běžet. V případě nutnosti se můžeme uchýlit k odložení plateb," dodala.

Výpadek zakázek znamená pro Bangladéš nemalý problém. Jeho hospodářství mělo letos růst o více než sedm procent už pátý rok za sebou, uvedl ve svém výhledu Mezinárodní měnový fond (MMF). Příjem na hlavu zde loni dosáhl 1906 dolarů (49.350 Kč) a blížil se tomu indickému, jenž činil 2172 dolarů.

Například irská oděvní značka Primark své objednávky ruší s odvoláním na doložku o vyšší moci ve smlouvách, uvedl v nedělníku The Sunday Times šéf společnosti Paul Marchant. Primark má podle agentury Reuters 376 obchodů ve 12 zemích. Plánuje též otevření obchodu v Praze, který bude patrně v projektu Květinový dům, jež se staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

"Bangladéš je (spolu s pandemií) ohrožen zejména závislostí na vývozu do Evropy a USA, který patrně prudce klesne," uvedla ratingová agentura Moody's Investors Service. Očekává nicméně, že šok bude krátkodobý a dodavatelské řetězce a poptávka se později tento rok začnou zotavovat.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy