Některé hračky na českém trhu obsahují škodlivé látky, zjistilo sdružení Arnika

ČTK ČTK
11. 4. 2017 17:31
Z 21 testovaných hraček se vysoká koncentrace prokázala celkem u sedmi. Látky, které se používají za účelem zpomalení hoření, se podle ekologů dostávají do hraček z recyklovaných plastových částí staré elektroniky. Mohou se následně podílet na vzniku poruch chování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: shutterstock

Praha - Některé levnější plastové hračky obsahují takzvané zpomalovače hoření, tedy toxické látky snižující hořlavost materiálů, patří mezi ně například polychlorované bifenyly. Vyplynulo to z průzkumu ekologické organizace Arnika ve 26 zemích, jehož výsledky sdružení prezentovalo na dnešní tiskové konferenci. Zpomalovače hoření se podle ekologů do hraček dostávají z recyklovaných plastových částí staré elektroniky.

Podle koordinátorky mezinárodního monitoringu z Arniky Jitky Strakové se v sedmi z 21 analyzovaných předmětů zakoupených v ČR našly koncentrace, které lze považovat za vysoké. "Mohou za to příliš benevolentní pravidla pro nakládání s elektroodpadem a s plasty obsahujícími tyto látky," uvedla Straková.

Velkou část vzorků tvořily známé "Rubikovy kostky". Mezi zbožím z ČR se ale nejvyšší koncentrace toxických látek našly v hračce "prstový skateboard" (mezi hračkami) a v černé čelence do vlasů (mezi zbožím pro dívky a ženy). Ve dvou Rubikových kostkách z černého plastu se našly jak PBDE, tak HBCD.

Výsledky průzkumu ukazují, že ani český trh není výjimkou a dostávají se sem výrobky z recyklátů vyrobených z plastů získaných většinou z elektrošrotu vyvezeného do Číny či jiných rozvojových zemí. V rámci celého mezinárodního monitoringu byly nejvyšší hodnoty zjištěny v předmětech zakoupených v Nigérii a Argentině.

Podle nedávných studií jsou bromové zpomalovače hoření nebezpečnější, než se předpokládalo. Podílejí se na vzniku poruch chování, a také se mohou do lidského organismu dostávat kůží. Mají negativní účinky i na reprodukční i hormonální soustavu.

Každé patnácté dítě v Česku trpí podle Jindřicha Petrlíka z Arniky hyperkinetickou poruchou (tzv. ADHD syndrom). "Jeho výskyt se za posledních deset let až čtyřnásobně zvýšil. Na vzniku této nemoci nebo poruch učení se podílí mnoho různých faktorů včetně nadmíry toxických látek, se kterými by děti a těhotné ženy neměly přicházet do styku," řekl Petrlík.

Evropská unie prosazuje koncept cirkulární ekonomiky, tedy že by se maximum odpadů mělo recyklovat. "S tím souhlasíme, problém je ale přístup některých politiků. Ti chtějí recyklovat i toxické látky v odpadech a podřizují tomu i nastavení limitů pro jejich obsah v odpadech. V podstatě tak umožňují otrávení cirkulární ekonomiky a lidé tak ztrácí důvěru v recyklaci plastů," upozornila Karolína Brabcová z Arniky.

Výsledky studie podle Arniky poslouží jako podklad pro nadcházející jednání vlád o zpřísnění limitů pro obsah škodlivých látek a o zákazu jejich recyklace v plastech v Ženevě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy