Alza neuhájila trik s nižšími poplatky za platbu kartou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Olga Skalková
26. 9. 2014 10:30
Největší tuzemský e-shop chtěl obejít Českou spořitelnu. Ta si stěžovala u kartových asociací.
Nakupování (Ilustrační foto)
Nakupování (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Největší tuzemský e-shop Alza.cz narazil se svým pokusem, jak srazit poplatky, které platí bankám za platby kartou on-line. Kartové asociace MasterCard a Visa upozornily Alzu na porušování jejich podmínek a přinutily ji, aby svůj trik ukončila.

Jak v březnu upozornily Hospodářské noviny, Alza využila nižších poplatků u přeshraničních plateb kartou – tedy když Čech například platí kartou na Slovensku. Začala proto spolupracovat se slovenskou Tatra bankou.

U plateb, které jdou přes hranice zemí Evropské unie, totiž kartové asociace pod výrazným tlakem Evropské komise obchodníkům už výrazně snížily největší součást těchto poplatků - tedy ten, který jde vydavateli karty. Ten nyní u přeshraničních transakcí dosahuje jen 0,2 procenta z platby debetní a 0,3 procenta z nákupu kreditní kartou. Naopak v Česku se výše tohoto poplatku stále pohybuje v průměru kolem jednoho procenta.

Spořitelna si stěžovala

Alza proto vypověděla smlouvu s Českou spořitelnou a od ledna začala využívat právě platební bránu třetí největší slovenské banky z rakouské skupiny Raiffeisen Bank International.

"Před nějakou dobou jsme Visu a MasterCard upozornili, že Tatra banka začala zpracovávat kartové transakce pro některé e-shopy v České republice a tím nedodržuje pravidla kartových asociací pro zpracování přeshraničních plateb," říká Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny, která si na postup Tatra banky stěžovala.

Loňské tržby Alzy v Česku a na Slovensku dosáhly 9,2 miliardy korun. Podle expertních odhadů jí mohla platební brána Tatra banky ušetřit ročně desítky milionů.

Podvod!

Kartové společnosti nejsou v oficiálních vyjádřeních příliš konkrétní, neoficiálně však někteří představitelé použili výraz, že Tatra banka a Alza podváděly – předstíraly totiž, že platba je přijímána v zahraničí. K tomu Alza využívala spolupráce se svou slovenskou pobočkou. Faktury ale lidem chodily od Alza.cz a také DPH byla odvedena v Česku.

"V prvním pololetí došlo v Česku k několika případům porušení pravidel, které jsme na základě podnětů zákazníků i médií museli prošetřit a vyvodit důsledky. Tím je žádost o nápravu stavu do souladu s pravidly. V případě nereagování či opakovaného porušení bychom pak museli přistoupit k vyčíslení finančního dopadu a žádat kompenzaci," říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro Česko a Slovensko.

"Úlohou Visa Europe je zabezpečit dodržování pravidel v rámci Visa platebních systémů mezi všemi členskými bankami. A takto jsme postupovali i v tomto konkrétním případě," přidává se šéf české a slovenské Visy Marcel Gajdoš.

Alza hledá novou banku

Alza momentálně hledá nového provozovatele platební brány. Na výjimku od kartových společností zatím i nadále spolupracuje s Tatra bankou.

"V současné chvíli probíhá výběrové řízení na nového poskytovatele kartových transakcí pro Česko i Slovensko. Oslovili jsme všechny velké banky v obou zemích, včetně několika zahraničních providerů. Novou bránu předpokládáme nasadit v průběhu října," potvrdila mluvčí Alzy Denisa Dlabová.

Alza si skutečně pro zpracování kartových transakcí může vybrat i zahraniční subjekt - ten ale musí mít s kartovými společnostmi dohodnuto, že může v Česku působit. A s poplatky, které jsou pro obchodníky v Česku běžné.

Mluvčí Tatra banky k celé záležitosti s Alzou uvedla jen to, že její banka v první polovině roku komunikovala s kartovými společnostmi a dohodla se na přijetí požadovaných opatření.

Evropská komise chce poplatky snížit

Kartové společnosti evidují i další e-shopy, které postupovaly stejně jako Alza. Podle nich jde však o menší obchodníky a jednotky případů. Ti se snažili využít situace kolem rozdílných sazeb u přeshraničních a tuzemských plateb a pomalé reakce kartových asociací na případy jejich zneužití.

Výrazně dražší tuzemské sazby pro obchodníky v rámci Česka by ale měly být už brzy minulostí. Evropská komise totiž prosazuje, aby u plateb všemi typy karet a ve všech státech EU byla maximální hranice mezibankovního poplatku na úrovni 0,2 procenta u debetních a 0,3 procenta u kreditních karet. Návrhem se má v listopadu zabývat Rada EU a nová regulace by mohla začít platit ve druhé polovině 2015, nejpozději v roce 2016.

Ušetřit část těchto poplatků mohou i dřív. Visa totiž od 1. ledna umožní nižší poplatek i obchodníkovi, jemuž transakci s kartou Visa zajistí zahraniční banka, která na to bude mít v Česku od ní licenci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy