Albert prodával polský čaj s halucinogenními látkami, varuje inspekce

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 29. 12. 2016 15:50
Kontrola našla halucinogenní účinky, které v určitém množství mohou být pro lidské tělo toxické. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.
Čaj Herbal Tea
Čaj Herbal Tea | Foto: SZPI

Brno – V řetězci Albert se prodával čaj polské výroby, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin, které jsou v potravinách zakázané. Uvedl to dnes mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslav Pospíchal.

Tyto látky mají halucinogenní účinky, které v určitém množství mohou být pro lidské tělo toxické. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.

Konkrétně jde o čaj Herbal Tea (Loyd) – máta s brusinkou a bylinkami v balení 40 gramů s datem minimální trvanlivosti do 31. července 2017. Výrobcem je společnost Mokate z Ustroně. Atropinu bylo v čaji 206 mikrogramů na kilogram a skopolaminu 31,7 mikrogramu na kilogram.

"Inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci čaje uvedené šarže," uvedl Pospíchal.

Albert musel okamžitě čaj stáhnout z prodeje a inspekce s ním zahájí správní řízení o uložení pokuty.

"Zákazníkům se velice omlouváme za problémy u tohoto značkového výrobku, který je dostupný v běžné maloobchodní síti. Zmíněnou šarži jsme stáhli z prodeje okamžitě po zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce před dvěma dny," říká mluvčí řetězce Barbora Vanko.

"K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme, a zároveň si necháváme výrobek sami testovat. Pokud si zákazník tento výrobek koupil, může jej ve kterémkoli z našich obchodů vrátit a dostane zpět peníze," dodává Vanko.

Před stejnými látkami inspekce varovala také například před dvěma lety, obsahovala je dětská kaše německého výrobce Alnatura. Množství nepovolených látek v kaši bylo výrazně nižší než nyní v čaji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy