Albert prodával polský čaj s halucinogenními látkami, varuje inspekce

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 29. 12. 2016 15:50
Kontrola našla halucinogenní účinky, které v určitém množství mohou být pro lidské tělo toxické. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.
Čaj Herbal Tea
Čaj Herbal Tea | Foto: SZPI

Brno – V řetězci Albert se prodával čaj polské výroby, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin, které jsou v potravinách zakázané. Uvedl to dnes mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslav Pospíchal.

Tyto látky mají halucinogenní účinky, které v určitém množství mohou být pro lidské tělo toxické. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.

Konkrétně jde o čaj Herbal Tea (Loyd) – máta s brusinkou a bylinkami v balení 40 gramů s datem minimální trvanlivosti do 31. července 2017. Výrobcem je společnost Mokate z Ustroně. Atropinu bylo v čaji 206 mikrogramů na kilogram a skopolaminu 31,7 mikrogramu na kilogram.

"Inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci čaje uvedené šarže," uvedl Pospíchal.

Albert musel okamžitě čaj stáhnout z prodeje a inspekce s ním zahájí správní řízení o uložení pokuty.

"Zákazníkům se velice omlouváme za problémy u tohoto značkového výrobku, který je dostupný v běžné maloobchodní síti. Zmíněnou šarži jsme stáhli z prodeje okamžitě po zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce před dvěma dny," říká mluvčí řetězce Barbora Vanko.

"K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme, a zároveň si necháváme výrobek sami testovat. Pokud si zákazník tento výrobek koupil, může jej ve kterémkoli z našich obchodů vrátit a dostane zpět peníze," dodává Vanko.

Před stejnými látkami inspekce varovala také například před dvěma lety, obsahovala je dětská kaše německého výrobce Alnatura. Množství nepovolených látek v kaši bylo výrazně nižší než nyní v čaji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy