Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Foto: Shutterstock.com

Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank

Podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského je fungování společnosti v uplynulých letech provázeno zrychlujícím se tempem digitalizace a elektronizace.

"Ty nás v současné době provází téměř všemi činnostmi, které provozujeme. Tak například nákupy ve stále větší míře realizujeme přes internet, přičemž hotovost při platbách používáme už jen zřídka, pro kontakt s lidmi využíváme nejrůznější sociální sítě, při výletech do přírody či jízdě autem se často neobejdeme bez signálu GPS, přístup k internetu máme k dispozici téměř všude," popisuje ekonom.

  • "Abychom všech těchto možností mohli naplno využít, tak nám stačí jediné - vlastnit smartphone. Chytrý telefon je výdobytkem moderní doby s masivním rozšířením teprve v posledních několika letech, ale už dnes si bez něj většina z nás život těžko dokáže představit. Smartphone nám může nahradit například hodinky, foťák, kalkulačku, ovladač TV, platební či různé osobní karty, ale třeba i klíče od auta. Je tedy zřejmé, že jeho existence neovlivnila chování pouze nás jednotlivců, ale musela se jí přizpůsobit celá řada odvětví napříč ekonomikou," doplňuje Rožumberský.

Odrazem toho je podle něj nabídka všemožných mobilních aplikací, které činí náš život v mnoha ohledech jednodušším, ale zároveň i závislejším na moderních technologiích.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy