Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Foto: Aktuálně.cz
  • Ekonomy on-line deník Aktuálně.cz oslovil s otázkou, jaká je podle nich největší změna, která ovlivnila životy a fungování českých domácností a ekonomiky v posledních 15 letech nejvíce.

Jejich odpovědi byly prakticky shodné: ceny zboží a služeb. V první řadě podražil zejména alkohol a cigarety, které v důsledku rostoucích spotřebních daní podražovaly nejvíce. S peněženkami Čechů ale zamávaly zejména výdaje na bydlení. 

  • Podle prosincové studie developerské společnost Central Group v současnosti Pražan na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vydělává už skoro 14 let. Na konci třetího čtvrtletí 2014, odkdy developer údaje eviduje, to bylo jen necelých 10 let.

Podle společných statistik developerů Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě na konci září meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 110 117 korun za metr čtvereční. Od poloviny roku 2015 nové byty v Praze podražily o 98 procent.

Vysoké ceny jsou dané hlavně ani v krizi neoslabující poptávkou, hlavně po "investičních bytech". Češi, kteří mají letos dle statistik nejvyšší průměrné úspory od vzniku republiky, jsou ochotni přemrštěné ceny platit, a developery tak nic nenutí zlevňovat. Jako další příčiny zdražování odborníci zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

  • Život Čechů ovšem za posledních 15 let nebyl ovlivněn jen zdražováním. Ekonomové v anketě on-line deníku Aktuálně.cz odhalili i pozitivní změny. Podívejte se, které to jsou.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy