Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank

"V úhrnu stouply spotřebitelské ceny v posledních patnácti letech zhruba o třetinu. Výrazně nadprůměrně za tu doby podražily bydlení a energie, alkohol a tabák, péče o zdraví a konečně stravování a ubytování," souhlasí ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

  • V růstu cen bydlení se podle něj odráží dramatický, často i více než stoprocentní růst cen nemovitostí, který od roku 2005 nastal celkem ve dvou vlnách. "Na první došlo v letech 2005 až 2008, před úderem světové finanční krize. První vlna souvisela se vstupem ČR do EU a s boomem hypoték v ČR.

    Druhá je stále patrná, probíhá od roku 2014. Souvisí zejména s nedostatečnou nabídkou nových nemovitostí na trhu danou špatnou stavební legislativou. Legislativa, konkrétně znatelný nárůst spotřební daně, stojí také za citelným nárůstem cen alkoholu a tabáku v posledních patnácti letech, který přesahuje 80 procent," říká Kovanda.

Za rapidně podražující péčí o zdraví a také za rychle rostoucími cenami stravování a ubytování je podle Kovandy zejména obecný trend citelného růstu služeb, který Česko přibližuje standardu vyspělých světových ekonomik.

"Ty se zpravidla opírají více než ČR právě o služby a méně než ČR o sekundární sféru, tedy například o zpracovatelský průmysl. I tak ČR stále zůstává prakticky nejprůmyslovější zemí EU, přičemž podíl služeb na celkovém ekonomickém výkonu je stále jeden z nejnižších v EU," doplňuje ekonom.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy