Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Foto: Packa/Wikimedia Commons

Štěpán Křeček, ekonom BH Securities

"Život domácností nejvíce ovlivnilo zvyšování cen bydlení. Mnozí lidé se kvůli vysokým cenám nemovitostí a od nich odvozených cen nájmů nemohli osamostatnit od rodičů. To zásadně ovlivnilo kvalitu jejich života a mohlo vést k rozhodnutí odsunout pořízení dětí na pozdější dobu," potvrzuje pro Aktuálně.cz ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

"Tím, že se lidé dožívají vyššího věku a chtějí žít v méně početných domácnostech, se zvyšuje poptávka po nemovitostech. Nedostatečná výstavba přitom způsobuje, že ceny nemovitostí raketově rostou. Mladí lidé, kteří se rozhlížejí po vlastním bydlení, nemohou počítat s pomocí státu. To je výrazná změna oproti minulosti, kdy mnozí lidé mohli privatizovat státní či obecní byty za velice výhodných podmínek," popisuje odborník situaci na trhu s bydlením.

  • Zásadně se podle Křečka mění kvalita života lidí podle toho, jestli vlastní nemovitosti. "Například lidé v důchodu, kteří žijí v nájmu, musí vynaložit podstatnou část svých příjmů na platby za bydlení. Oproti tomu lidé, kteří žijí ve vlastní nemovitosti, jsou ve výrazně odlišné situaci. To má zásadní vliv na kvalitu jejich života. Podobné je to i u mladších generací, které však na rozdíl od penzistů mají výhodu v tom, že ještě mohou ovlivnit výši svých příjmů," zdůrazňuje Křeček.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy