Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Foto: Packa/Wikimedia Commons

Štěpán Křeček, ekonom BH Securities

"Život domácností nejvíce ovlivnilo zvyšování cen bydlení. Mnozí lidé se kvůli vysokým cenám nemovitostí a od nich odvozených cen nájmů nemohli osamostatnit od rodičů. To zásadně ovlivnilo kvalitu jejich života a mohlo vést k rozhodnutí odsunout pořízení dětí na pozdější dobu," potvrzuje pro Aktuálně.cz ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

"Tím, že se lidé dožívají vyššího věku a chtějí žít v méně početných domácnostech, se zvyšuje poptávka po nemovitostech. Nedostatečná výstavba přitom způsobuje, že ceny nemovitostí raketově rostou. Mladí lidé, kteří se rozhlížejí po vlastním bydlení, nemohou počítat s pomocí státu. To je výrazná změna oproti minulosti, kdy mnozí lidé mohli privatizovat státní či obecní byty za velice výhodných podmínek," popisuje odborník situaci na trhu s bydlením.

  • Zásadně se podle Křečka mění kvalita života lidí podle toho, jestli vlastní nemovitosti. "Například lidé v důchodu, kteří žijí v nájmu, musí vynaložit podstatnou část svých příjmů na platby za bydlení. Oproti tomu lidé, kteří žijí ve vlastní nemovitosti, jsou ve výrazně odlišné situaci. To má zásadní vliv na kvalitu jejich života. Podobné je to i u mladších generací, které však na rozdíl od penzistů mají výhodu v tom, že ještě mohou ovlivnit výši svých příjmů," zdůrazňuje Křeček.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy