Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Na Rohanském ostrově plánuje Praha nové byty, kanceláře i obchody, ale také rozsáhlý park.
Na Rohanském ostrově plánuje Praha nové byty, kanceláře i obchody, ale také rozsáhlý park. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Petr Dufek, ekonom ČSOB

"Za posledních 15 let se toho událo tolik, že říct, co bylo to nejvýznamnější, snad ani nejde. České domácnosti za tuto dobu zažily tři recese, z nichž ta první byla nejdramatičtější - co do dopadu na nezaměstnanost, druhá nejdelší a třetí nejprudší," říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

  • "Za tu dobu ČR nezažila žádné extrémní inflační časy, nicméně přece jen si za některé zboží a služby připlácíme výrazně více. Jde v první řadě o alkohol a cigarety, které v důsledku rostoucích spotřebních daní podražovaly nejvíce. Z hlediska dopadu na peněženky nelze zapomenout na bydlení," připomíná ekonom.

"Vlastně se dá říct, že v posledních patnácti letech se náklady na bydlení podílely na útratách domácností stále větší měrou, a jsou tak vlastně největší nákladovou položkou obyvatel ČR. Ještě rychleji než bydlení sice rostly ceny v kategorii zdraví, avšak z hlediska podílu na spotřebitelském koši jde v průměru o okrajovou část nákladů domácností," dodává pro Aktuálně.cz Dufek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy