Naděje pro tisíce dlužníků. Soud zastavil exekuci kvůli závislosti rozhodce na úvěrové firmě

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 9. 2017 6:32
Krajský soud v Praze vydal rozsudek, který nepotěší některé úvěrové společnosti. Nejvíce pak Profi Credit, která může mít problémy dostat se k nespláceným úvěrům. Podle soudu se totiž mezi firmou a rozhodci vyvinul příliš úzký vzájemný ekonomický vztah.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Desítky tisíc exekucí v Česku stojí na vodě. Krajský soud v Praze rozhodl v konkrétním případě ženy, která si půjčila u společnosti Profi Credit a přestala jí úvěr splácet, že exekuce musí skončit, protože běží protiprávně. Podobných exekucí probíhá v Česku mnoho.

Úvěrová firma totiž dluh vymáhá na základě rozhodčího nálezu, za kterým stojí rozhodkyně závislá na společnosti Profi Credit. Soud tak potvrdil názor právníků projektu Exekutor má smůlu.cz, kteří ženu u soudu zastupovali.

Rozhodkyně Eva Vaňková pro společnost Profi Credit vydala cca 28 000 rozhodčích nálezů, za což při rozhodčím poplatku 1100 korun vyinkasovala zhruba 30 000 000 korun.

Ze své rozhodovací činnosti tak má výnosný byznys. Také podle rozsudku Krajského soudu v Praze je ekonomicky závislá na úvěrové společnosti, která ji zásobuje prací. Podle toho pak vypadá i obsah rozhodčích nálezů, konstatoval soud.

Rozhodkyně v takovém případě například mohla pominout fakt, že úvěrová smlouva byla sjednána s úrokovou sazbou ve výši 126,61 procenta. Kdyby případ rozhodoval nezávislý soudce či rozhodce, mohl by dojít k závěru, že jde o lichvu.

Krajský soud v Praze tedy rozhodl, že exekuce se zastavuje a firma musí kromě jiného ženě, která ji zažalovala, zaplatit téměř 14 tisíc korun na náklady spojené s řízením před soudem.

Profi Credit u soudu argumentoval tím, že žena svým podpisem souhlasila s rozhodčí smlouvou a dopředu tak věděla, že její případný spor s úvěrovou společností bude řešit některý z rozhodců určených v této smlouvě. Jejich nezávislost tak prý měla napadnout už při podpisu smlouvy, nebo ji vůbec nepodepisovat.

Na to ale soud odpovídá, že žena nemohla dopředu vědět o poměrech mezi úvěrovou firmou a rozhodci, zatímco Profi Credit tyto informace měl. Na společnosti jsou podle soudu závislí i další rozhodci ze seznamu.

Firma ještě může rozhodnutí Krajského soudu v Praze napadnout dovoláním u Nejvyššího soudu. A podle Dany Hakavcové, marketingové ředitelky společnosti, to Profi Credit nejspíš udělá. 

Projekt Exekutor má smůlu.cz funguje už zhruba tři roky a doteď se zaměřoval na starší rozhodčí doložky, které byly uzavřeny, aniž by stanovily konkrétního rozhodce. Takové jsou podle rozhodnutí Nejvyššího soudu rovněž neplatné.

Dosud zastavil exekuce za více než 200 miliónů korun. "Na základě dotazů na soudy a odborných odhadů předpokládáme, že v České republice může být zastaveno na 200 tisíc protiprávních exekucí. Díky rozhodnutí Krajského soudu v Praze musíme tento odhad ještě o několik desítek tisíc navýšit," říká Tomáš Pospíšil, ředitel projektu.

Profi Credit s takovou interpretací nesouhlasí. "V České republice neplatí precedentní právo a proto soudy každý jednotlivý spor rozhodují samostatně," říká Hakavcová.  

V současné době již rozhodčí smlouvy ve vztazích se spotřebiteli zákon zakazuje. Přesto rozhodci stále rozhodují spory z dřívějších smluv.

Náklady na vymáhání dluhů jsou dnes velmi vysoké, exekuce jsou navíc velice neefektivní, říká autor Mapy exekucí Radek Hábl. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy