Na Trumpa vsadil 320 tisíc, vyhrál milion a půl. České sázkové kanceláře na volbách prodělaly

Petr Kučera Petr Kučera
9. 11. 2016 13:26
Vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách bylo podle českých sázkových kanceláří nereálné. Ještě den před volbami mohli sázkaři vyhrát čtyřnásobek vkladu. Lidé přitom v posledních týdnech věřili oběma kandidátům zhruba stejně. Už nyní si lze vsadit na další kroky, které Trump jako prezident udělá.
Nečekaný výsledek. (ilustrační foto)
Nečekaný výsledek. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Sázkař, který u sázkové kanceláře Fortuna postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, si připíše výhru 1,445 milionu. Naopak Fortuna, která celkem přijala sázky na volby za zhruba 18 milionů korun, kvůli Trumpovi přijde o přibližně devět milionů.

Sázky na Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou byly podle mluvčího Fortuny Pavla Šraina poměrně vyrovnané (52 procent pro Clintonovou), přesto se kurz na výhru Trumpa pohyboval po většinu letošního roku od 3,5:1 do 4,5:1. Zmíněné tři nejlepší tikety podal sázkař na konci října.

Sázkař, který u Fortuny postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu.
Sázkař, který u Fortuny postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu. | Foto: Fortuna

Ještě lépe zhodnotili peníze lidé, kteří Trumpovi věřili už loni. „Sázky na nového prezidenta USA jsme zařadili do nabídky 17. června 2015, kdy bylo ve hře mnoho uvěřitelnějších kandidátů. Tehdy byl kurz na Trumpa 50:1. I tak se ale už tenkrát našel jeden člověk, který na něj vsadil 1000 korun,“ říká Šrain. Výherce tak získá 50 tisíc.

Na překvapivém výsledku voleb prodělala také společnost Tipsport. Ta zpočátku měla kurz na Trumpa 15:1, zatímco na Clintonovou 1,9:1. Před volbami kurzy klesly na 4:1 u Trumpa a 1,2:1 u Clintonové.

„Celkově jsme přijali sázky za 16 milionů korun. To je na mimosportovní událost výjimečná věc. Podobný zájem vyvolala jen první přímá volba českého prezidenta, na kterou jsme přijali sázky za 20 milionů,“ bilancuje vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Jenže tehdy vyhrál favorizovaný Miloš Zeman, na kterého šla většina sázek.

„Sázky na americké volby se v posledních týdnech nejen vyrovnaly, ale na Trumpa jsme nakonec přijali o milion korun víc než na Clintonovou,“ říká mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. „Jeden ze sázkařů vyhrál půl milionu korun. Vsadil totiž 148 tisíc korun v kurzu 4,4:1,“ upřesňuje Pavlis.

Tipsport už vypsal kurzy na další kroky, které Trump jako prezident udělá. Například 20:1 na to, že v roce 2017 navštíví Českou republiku. Třistanásobek vkladu by sázkaři získali, pokud by šlo dokonce o jeho první zahraniční cestu. A pokud by se Ivanka Trumpová stala poradkyní Miloše Zemana, vyhraje sázkař padesátinásobek vkladu.

Pravděpodobnější však podle Tipsportu je, že Trump ze všeho nejdříve zamíří do Mexika nebo Ruska (shodně 3:1), případně do Číny (10:1). Už nyní si lze také vsadit, že Trump obhájí křeslo prezidenta – Tipsport nabízí kurz 2,5:1. Na to, že ho v úřadě vystřídá žena, vypsali bookmakeři kurz 7:1.

Pro sázkovou kancelář Chance znamenaly americké prezidentské volby naprostý rekord v kategorii společenských (mimosportovních) sázek – od lidí přijala čtyři miliony korun. Klienti více věřili Clintonové (56 procent). „Masivní zájem sázkařů o jejího protikandidáta se projevil až během tohoto víkendu, kdy se víc sázkařů přiklonilo na stranu Trumpa,“ říká mluvčí Markéta Světlíková.

Počáteční kurz na Trumpa byl přitom 15:1. „Takové kurzy obvykle vypisujeme na události, které nejsou příliš reálné. Trump tak šel do boje o prezidentský post v roli jasného outsidera. Naopak Clintonová měla prvotní kurz 1,9:1,“ uvádí Světlíková. Kurz se postupně vyvíjel – nejvíce sázkařů si vsadilo v době, kdy měl Donald Trump kurz 4:1 a Hillary Clintononá 1,25:1.

„Zřejmě nejvíc bude své sázky litovat člověk, který si na vítězství Hillary vsadil rovných 120 tisíc korun. Radovat se naopak bude příznivec Donalda Trumpa, jenž si vsadil hned dva tikety v celkové hodnotě bezmála 400 tisíc. Díky tomu se může těšit na výhru 1,14 milionu korun,“ upřesňuje mluvčí Chance.

Společnost Sazka ukončila tipování amerických voleb už 15. prosince 2015 kvůli přechodu na nový systém. I díky tomu jednoznačně převažovaly sázky na Clintonovou (94 procent), celkový objem však nebyl vysoký. Šťastlivec, který si ale loni vsadil na Trumpa 100 korun v nejvyšším kurzu 8:1, vyhrál osm stovek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy