Na Trumpa vsadil 320 tisíc, vyhrál milion a půl. České sázkové kanceláře na volbách prodělaly

Petr Kučera Petr Kučera
9. 11. 2016 13:26
Vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách bylo podle českých sázkových kanceláří nereálné. Ještě den před volbami mohli sázkaři vyhrát čtyřnásobek vkladu. Lidé přitom v posledních týdnech věřili oběma kandidátům zhruba stejně. Už nyní si lze vsadit na další kroky, které Trump jako prezident udělá.
Nečekaný výsledek. (ilustrační foto)
Nečekaný výsledek. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Sázkař, který u sázkové kanceláře Fortuna postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, si připíše výhru 1,445 milionu. Naopak Fortuna, která celkem přijala sázky na volby za zhruba 18 milionů korun, kvůli Trumpovi přijde o přibližně devět milionů.

Sázky na Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou byly podle mluvčího Fortuny Pavla Šraina poměrně vyrovnané (52 procent pro Clintonovou), přesto se kurz na výhru Trumpa pohyboval po většinu letošního roku od 3,5:1 do 4,5:1. Zmíněné tři nejlepší tikety podal sázkař na konci října.

Sázkař, který u Fortuny postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu.
Sázkař, který u Fortuny postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu. | Foto: Fortuna

Ještě lépe zhodnotili peníze lidé, kteří Trumpovi věřili už loni. „Sázky na nového prezidenta USA jsme zařadili do nabídky 17. června 2015, kdy bylo ve hře mnoho uvěřitelnějších kandidátů. Tehdy byl kurz na Trumpa 50:1. I tak se ale už tenkrát našel jeden člověk, který na něj vsadil 1000 korun,“ říká Šrain. Výherce tak získá 50 tisíc.

Na překvapivém výsledku voleb prodělala také společnost Tipsport. Ta zpočátku měla kurz na Trumpa 15:1, zatímco na Clintonovou 1,9:1. Před volbami kurzy klesly na 4:1 u Trumpa a 1,2:1 u Clintonové.

„Celkově jsme přijali sázky za 16 milionů korun. To je na mimosportovní událost výjimečná věc. Podobný zájem vyvolala jen první přímá volba českého prezidenta, na kterou jsme přijali sázky za 20 milionů,“ bilancuje vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Jenže tehdy vyhrál favorizovaný Miloš Zeman, na kterého šla většina sázek.

„Sázky na americké volby se v posledních týdnech nejen vyrovnaly, ale na Trumpa jsme nakonec přijali o milion korun víc než na Clintonovou,“ říká mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. „Jeden ze sázkařů vyhrál půl milionu korun. Vsadil totiž 148 tisíc korun v kurzu 4,4:1,“ upřesňuje Pavlis.

Tipsport už vypsal kurzy na další kroky, které Trump jako prezident udělá. Například 20:1 na to, že v roce 2017 navštíví Českou republiku. Třistanásobek vkladu by sázkaři získali, pokud by šlo dokonce o jeho první zahraniční cestu. A pokud by se Ivanka Trumpová stala poradkyní Miloše Zemana, vyhraje sázkař padesátinásobek vkladu.

Pravděpodobnější však podle Tipsportu je, že Trump ze všeho nejdříve zamíří do Mexika nebo Ruska (shodně 3:1), případně do Číny (10:1). Už nyní si lze také vsadit, že Trump obhájí křeslo prezidenta – Tipsport nabízí kurz 2,5:1. Na to, že ho v úřadě vystřídá žena, vypsali bookmakeři kurz 7:1.

Pro sázkovou kancelář Chance znamenaly americké prezidentské volby naprostý rekord v kategorii společenských (mimosportovních) sázek – od lidí přijala čtyři miliony korun. Klienti více věřili Clintonové (56 procent). „Masivní zájem sázkařů o jejího protikandidáta se projevil až během tohoto víkendu, kdy se víc sázkařů přiklonilo na stranu Trumpa,“ říká mluvčí Markéta Světlíková.

Počáteční kurz na Trumpa byl přitom 15:1. „Takové kurzy obvykle vypisujeme na události, které nejsou příliš reálné. Trump tak šel do boje o prezidentský post v roli jasného outsidera. Naopak Clintonová měla prvotní kurz 1,9:1,“ uvádí Světlíková. Kurz se postupně vyvíjel – nejvíce sázkařů si vsadilo v době, kdy měl Donald Trump kurz 4:1 a Hillary Clintononá 1,25:1.

„Zřejmě nejvíc bude své sázky litovat člověk, který si na vítězství Hillary vsadil rovných 120 tisíc korun. Radovat se naopak bude příznivec Donalda Trumpa, jenž si vsadil hned dva tikety v celkové hodnotě bezmála 400 tisíc. Díky tomu se může těšit na výhru 1,14 milionu korun,“ upřesňuje mluvčí Chance.

Společnost Sazka ukončila tipování amerických voleb už 15. prosince 2015 kvůli přechodu na nový systém. I díky tomu jednoznačně převažovaly sázky na Clintonovou (94 procent), celkový objem však nebyl vysoký. Šťastlivec, který si ale loni vsadil na Trumpa 100 korun v nejvyšším kurzu 8:1, vyhrál osm stovek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy