Na Trumpa vsadil 320 tisíc, vyhrál milion a půl. České sázkové kanceláře na volbách prodělaly

Petr Kučera Petr Kučera
9. 11. 2016 13:26
Vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách bylo podle českých sázkových kanceláří nereálné. Ještě den před volbami mohli sázkaři vyhrát čtyřnásobek vkladu. Lidé přitom v posledních týdnech věřili oběma kandidátům zhruba stejně. Už nyní si lze vsadit na další kroky, které Trump jako prezident udělá.
Nečekaný výsledek. (ilustrační foto)
Nečekaný výsledek. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Sázkař, který u sázkové kanceláře Fortuna postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, si připíše výhru 1,445 milionu. Naopak Fortuna, která celkem přijala sázky na volby za zhruba 18 milionů korun, kvůli Trumpovi přijde o přibližně devět milionů.

Sázky na Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou byly podle mluvčího Fortuny Pavla Šraina poměrně vyrovnané (52 procent pro Clintonovou), přesto se kurz na výhru Trumpa pohyboval po většinu letošního roku od 3,5:1 do 4,5:1. Zmíněné tři nejlepší tikety podal sázkař na konci října.

Sázkař, který u Fortuny postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu.
Sázkař, který u Fortuny postupně podal tři tikety za celkem 320 tisíc korun na vítězství Donalda Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu. | Foto: Fortuna

Ještě lépe zhodnotili peníze lidé, kteří Trumpovi věřili už loni. „Sázky na nového prezidenta USA jsme zařadili do nabídky 17. června 2015, kdy bylo ve hře mnoho uvěřitelnějších kandidátů. Tehdy byl kurz na Trumpa 50:1. I tak se ale už tenkrát našel jeden člověk, který na něj vsadil 1000 korun,“ říká Šrain. Výherce tak získá 50 tisíc.

Na překvapivém výsledku voleb prodělala také společnost Tipsport. Ta zpočátku měla kurz na Trumpa 15:1, zatímco na Clintonovou 1,9:1. Před volbami kurzy klesly na 4:1 u Trumpa a 1,2:1 u Clintonové.

„Celkově jsme přijali sázky za 16 milionů korun. To je na mimosportovní událost výjimečná věc. Podobný zájem vyvolala jen první přímá volba českého prezidenta, na kterou jsme přijali sázky za 20 milionů,“ bilancuje vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Jenže tehdy vyhrál favorizovaný Miloš Zeman, na kterého šla většina sázek.

„Sázky na americké volby se v posledních týdnech nejen vyrovnaly, ale na Trumpa jsme nakonec přijali o milion korun víc než na Clintonovou,“ říká mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. „Jeden ze sázkařů vyhrál půl milionu korun. Vsadil totiž 148 tisíc korun v kurzu 4,4:1,“ upřesňuje Pavlis.

Tipsport už vypsal kurzy na další kroky, které Trump jako prezident udělá. Například 20:1 na to, že v roce 2017 navštíví Českou republiku. Třistanásobek vkladu by sázkaři získali, pokud by šlo dokonce o jeho první zahraniční cestu. A pokud by se Ivanka Trumpová stala poradkyní Miloše Zemana, vyhraje sázkař padesátinásobek vkladu.

Pravděpodobnější však podle Tipsportu je, že Trump ze všeho nejdříve zamíří do Mexika nebo Ruska (shodně 3:1), případně do Číny (10:1). Už nyní si lze také vsadit, že Trump obhájí křeslo prezidenta – Tipsport nabízí kurz 2,5:1. Na to, že ho v úřadě vystřídá žena, vypsali bookmakeři kurz 7:1.

Pro sázkovou kancelář Chance znamenaly americké prezidentské volby naprostý rekord v kategorii společenských (mimosportovních) sázek – od lidí přijala čtyři miliony korun. Klienti více věřili Clintonové (56 procent). „Masivní zájem sázkařů o jejího protikandidáta se projevil až během tohoto víkendu, kdy se víc sázkařů přiklonilo na stranu Trumpa,“ říká mluvčí Markéta Světlíková.

Počáteční kurz na Trumpa byl přitom 15:1. „Takové kurzy obvykle vypisujeme na události, které nejsou příliš reálné. Trump tak šel do boje o prezidentský post v roli jasného outsidera. Naopak Clintonová měla prvotní kurz 1,9:1,“ uvádí Světlíková. Kurz se postupně vyvíjel – nejvíce sázkařů si vsadilo v době, kdy měl Donald Trump kurz 4:1 a Hillary Clintononá 1,25:1.

„Zřejmě nejvíc bude své sázky litovat člověk, který si na vítězství Hillary vsadil rovných 120 tisíc korun. Radovat se naopak bude příznivec Donalda Trumpa, jenž si vsadil hned dva tikety v celkové hodnotě bezmála 400 tisíc. Díky tomu se může těšit na výhru 1,14 milionu korun,“ upřesňuje mluvčí Chance.

Společnost Sazka ukončila tipování amerických voleb už 15. prosince 2015 kvůli přechodu na nový systém. I díky tomu jednoznačně převažovaly sázky na Clintonovou (94 procent), celkový objem však nebyl vysoký. Šťastlivec, který si ale loni vsadil na Trumpa 100 korun v nejvyšším kurzu 8:1, vyhrál osm stovek.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy