Na sport si už vsadíte jen za občanku. Zákon zpřísňuje pravidla, anonymní sázky skončí

Jiří Hovorka Milan Mikulka Jiří Hovorka, Milan Mikulka
3. 1. 2017 14:55
Zákony o hazardu a praní špinavých peněz od 1. ledna zpřísnily pravidla pro kurzové sázení. Bez občanského průkazu lze sázet a vyhrávat už jen do částky zhruba 27 tisíc korun. Za rok si anonymně na sport nevsadí v Česku nikdo.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Chcete si vsadit? Připravte si občanku. Od 1. ledna 2017 začala platit nová pravidla pro takzvané kurzové sázení, tedy nejčastěji sázky na sportovní události. Postupně v Česku úplně skončí možnost anonymního sázení.

Nejvýraznější změna čeká na ty, kteří dosud nejsou u některé ze sázkových kanceláří zaregistrováni. Od 1. ledna se totiž musí identifikovat ti, kdo chtějí vsadit za ekvivalent 1000 eur (zhruba 27 tisíc korun) a více. Identifikace, tedy předložení občanského průkazu na pobočce, platí i pro stejně vysoké výhry.

Anonymní sázení pak zcela vymizí za rok. "Od roku 2018 bude sázení v České republice kompletně podléhat registraci, takže už nebude možné anonymně sázet na kamenných pobočkách. I na nich si vsadí jen registrovaný klient," říká Jiří Hadrava, mluvčí Tipsportu.

Novinky se týkají i hráčů, kteří sázejí přes internet. Ti ale nemusí spěchat, pokud nechtějí se sázkovými kancelářemi nově hrát i ve virtuálních kasinech. Již od roku 2009, kdy v Česku bylo poprvé možné sázet legálně přes internet, totiž platí, že bez osobní registrace si online nikdo nevsadí. "Sázení přes internet bylo u legálních provozovatelů vždy podmíněno registrací, zřízením osobního účtu a ověření plnoletosti na některé z poboček," připomíná mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Nová pravidla pro hazardní hry ale nyní vyžadují doplnění této registrace. Dříve registrovaní hráči mají čas až do roku 2018. Když nově budou chtít i do internetového kasina, budou muset potřebné údaje doplnit dříve. Jde například o rodné číslo, místo narození nebo číslo účtu, s nímž své sázkařské konto spojí.

Sázkové firmy také nově musí umožnit nastavení takzvaných limitů pro zodpovědné hraní. "Klient si v systému nastaví určitý finanční limit pro své sázení, který mu pak nedovolí jej za určité období překročit," vysvětluje Hadrava.

Pro nové klienty je pak situace jednoduchá. Když chtějí sázet na internetu, musí tak jako doposud pro registraci na pobočku. Kdo chce sázet na internetu u zahraniční sázkové kanceláře, která v Česku nemá pobočky, musí registraci doprovodit úředně potvrzeným podpisem třeba na Czech Pointech.

Právě tato povinnost může zkomplikovat další letošní novinku – možnost legálního vstupu zahraničních sázkových kanceláří na tuzemský trh. "O licenci zažádalo devět zahraničních subjektů, v tuto chvíli ještě žádná udělena nebyla," říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má regulaci hazardu na starosti.

Mezi žadateli jsou například největší sázková společnost na světě Paddy Power Betfair či nejznámější pokerový server Pokerstars.net.

Podle lidí z branže ještě nikdo nedostal novou licenci, protože ministerstvo financí nestíhá. Podle náměstka Závodského resort zpoždění nemá, protože nikdy neslíbil, že licence budou udělené od prvního dne fungování nových pravidel. 

Pravidla pro registraci se týkají jen takzvaných technických her a nevztahují se na loterní hry, tedy třeba na oblíbenou Sportku. Hráči, kteří sází u Sazky na sport, se pak budou podle mluvčího firmy Václava Friedmanna registrovat na místech, kde má Sazka terminály, tedy nejčastěji v trafikách.

 

Právě se děje

před 37 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy