Na poštu bez čekání. Objednáte se na konkrétní termín, novinka má ale dvě omezení

Petr Kučera Petr Kučera
1. 8. 2016 16:00
K přepážce České pošty se nově lze objednat předem na konkrétní termín. Ovšem pouze k využití služby Czech Point, nikoliv například pro vyzvednutí oznámené zásilky nebo odeslání balíku. Druhým omezením je, že objednávka zatím funguje jen na deseti poštách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Bez čekání přímo k přepážce by se měl dostat člověk, který využije novou službu České pošty nazvanou Objednávka na pobočku. Ta od začátku srpna umožňuje rezervovat si předem přímo konkrétní termín. Novinka má ale zatím dvě podstatná omezení.

Tímto způsobem lze objednat termín jen pro využití služby Czech Point. Ta nabízí ověřené výstupy z několika informačních systémů veřejné správy – například z rejstříku trestů nebo katastru nemovitostí. Nabízí také takzvanou autorizovanou konverzi dokumentů, tedy ověřené převedení z listinné podoby do elektronické či opačně.

Službu si lze objednat online na webu České pošty, vedle zadání termínu je potřeba uvést číslo mobilu nebo e-mail. Jako součást potvrzení pak zájemce dostane čtyřmístný kód. Na pobočce potom zmáčkne volbu „objednaní klienti“ a zadá tento kód. Automaticky se mu vytiskne pořadový lístek a bude vyvolán ihned po uvolnění první přepážky obsluhující zvolenou službu. Kód lze zadat v intervalu pět minut před až deset minut po rezervovaném termínu.

Rezervovat si konkrétní termín „odbavení“ ale nepůjde u klasických služeb jako třeba vyzvednutí uložené zásilky nebo odeslání balíku. „Důvodem jsou legislativní omezení. U základních poštovních služeb musíte mít pro všechny stejné podmínky. A přednostní obsloužení na základě objednání se by zvýhodnilo ty, kteří se objednali,“ vysvětluje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Druhým omezením je, že objednávka k přepážce služby Czech Point zatím funguje jen na deseti poštách, které jsou vybaveny novou verzí vyvolávacího systému. Konkrétně jde o pošty Praha 1, Praha 6, Praha 412, Praha 82, Jablonec nad Nisou 1, Kroměříž 1, Znojmo 2, Litoměřice 1, Ostrava 9 a Valašské Meziříčí 1.

„Do konce letošního roku plánujeme vybavit vyvolávacím systém nové generace zhruba dvacet pošt. V následujících letech máme plán na několik desítek dalších,“ říká Vitík.

Z pohledu zákazníka nabídne stojan nového vyvolávacího systému – vedle jiné grafické podoby či možnosti volby ze čtyř jazyků – možnost načítat čárové kódy z výzev nebo displeje mobilního telefonu. „Lidé, kteří načtou čárový kód, si ověří dostupnost zásilky na poště, automaticky obdrží pořadový lístek k požadované službě, a navíc se informace o balíkových zásilkách přenášejí do zázemí pošty, kde dochází k předpřípravě balíků k vydání,“ upřesňuje Vitík.

 

Právě se děje

před 31 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy