Na poštu bez čekání. Objednáte se na konkrétní termín, novinka má ale dvě omezení

Petr Kučera Petr Kučera
1. 8. 2016 16:00
K přepážce České pošty se nově lze objednat předem na konkrétní termín. Ovšem pouze k využití služby Czech Point, nikoliv například pro vyzvednutí oznámené zásilky nebo odeslání balíku. Druhým omezením je, že objednávka zatím funguje jen na deseti poštách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Bez čekání přímo k přepážce by se měl dostat člověk, který využije novou službu České pošty nazvanou Objednávka na pobočku. Ta od začátku srpna umožňuje rezervovat si předem přímo konkrétní termín. Novinka má ale zatím dvě podstatná omezení.

Tímto způsobem lze objednat termín jen pro využití služby Czech Point. Ta nabízí ověřené výstupy z několika informačních systémů veřejné správy – například z rejstříku trestů nebo katastru nemovitostí. Nabízí také takzvanou autorizovanou konverzi dokumentů, tedy ověřené převedení z listinné podoby do elektronické či opačně.

Službu si lze objednat online na webu České pošty, vedle zadání termínu je potřeba uvést číslo mobilu nebo e-mail. Jako součást potvrzení pak zájemce dostane čtyřmístný kód. Na pobočce potom zmáčkne volbu „objednaní klienti“ a zadá tento kód. Automaticky se mu vytiskne pořadový lístek a bude vyvolán ihned po uvolnění první přepážky obsluhující zvolenou službu. Kód lze zadat v intervalu pět minut před až deset minut po rezervovaném termínu.

Rezervovat si konkrétní termín „odbavení“ ale nepůjde u klasických služeb jako třeba vyzvednutí uložené zásilky nebo odeslání balíku. „Důvodem jsou legislativní omezení. U základních poštovních služeb musíte mít pro všechny stejné podmínky. A přednostní obsloužení na základě objednání se by zvýhodnilo ty, kteří se objednali,“ vysvětluje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Druhým omezením je, že objednávka k přepážce služby Czech Point zatím funguje jen na deseti poštách, které jsou vybaveny novou verzí vyvolávacího systému. Konkrétně jde o pošty Praha 1, Praha 6, Praha 412, Praha 82, Jablonec nad Nisou 1, Kroměříž 1, Znojmo 2, Litoměřice 1, Ostrava 9 a Valašské Meziříčí 1.

„Do konce letošního roku plánujeme vybavit vyvolávacím systém nové generace zhruba dvacet pošt. V následujících letech máme plán na několik desítek dalších,“ říká Vitík.

Z pohledu zákazníka nabídne stojan nového vyvolávacího systému – vedle jiné grafické podoby či možnosti volby ze čtyř jazyků – možnost načítat čárové kódy z výzev nebo displeje mobilního telefonu. „Lidé, kteří načtou čárový kód, si ověří dostupnost zásilky na poště, automaticky obdrží pořadový lístek k požadované službě, a navíc se informace o balíkových zásilkách přenášejí do zázemí pošty, kde dochází k předpřípravě balíků k vydání,“ upřesňuje Vitík.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy