Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 10. 2016 16:24
V prosinci začnou v Česku platit nová pravidla pro úvěry, která výrazně usnadní předčasné splacení hypoték. Pokud ale už máte vybraný byt či dům, který si na hypotéku chcete pořídit, čekat se nevyplatí. Kromě jiného se totiž od listopadu mění pravidla u daně z nabytí, která nákup mohou prodražit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Úrokové sazby hypoték jsou na rekordně nízké úrovni. Vyplatí se ještě čekat na další pokles? Nebo na prosinec, kdy začnou plat nová – pro lidi výhodnější – pravidla, takže předčasné splacení bude snadnější?

Doporučení expertů oslovených Aktuálně.cz zní jasně: Čekat do prosince, kdy začne platit nový zákon o úvěrech, se nevyplatí. Mimo jiné i proto, že současně dojde k jiné změně: Daň z nabytí začnou platit kupující.

"Kvůli novým podmínkám v hypotečních úvěrech určitě nemá smysl nechat si utéct vysněnou nemovitost," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Nemovitostí zdražují, na trhu jich je nedostatek a úrokové sazby u hypoték už výrazně dolů jít nemohou. Banky navíc možnost předčasného splacení nabízejí již dnes.

Nákup prodraží daň z nabytí

Důležitá je také změna pravidel u daně z nabytí nemovitosti (dříve nazývané daň z převodu). Od listopadu ji bude platit vždy kupující, zatímco dosud je to na dohodě a je obvyklé, že daň platí z kupní ceny prodávající. "Čekání se může v tomto případě nevyplatit," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Prodávající totiž začnou od listopadu ke kupní ceně připlácet ještě daň ve výši čtyř procent z ceny nemovitosti. Realitní experti nečekají, že by – vzhledem k nedostatku volných bytů – prodejní ceny o tuto daň z nabytí klesly.

Nejde přitom o malé částky. Z každého milionu se státu odvádí čtyřicet tisíc. Lidé, kteří právě kupují novou nemovitost, by proto neměli váhat. "Vklad vlastnického práva na katastru musí být podán nejpozději do 31. října 2016. Pokud bude podán později, povinnost zaplatit daň automaticky přechází na kupujícího," varuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička společnosti Partners.

Snadnější předčasné splacení

Od začátku prosince pak začne platit nový zákon o úvěrech, který usnadňuje předčasné splacení a slibuje také lehčí porovnání nabídek od různých bank, protože také u hypoték budou muset banky počítat roční procentní sazbu nákladů (RPSN).

Nový zákon dá lidem možnost každý rok splatit čtvrtinu hypotéky bez poplatků. Případně ji mohou splatit celou bez sankcí – banka si může účtovat jen náklady, které s předčasným splacením má.

Poplatky za předčasné splacení by tak měly výrazně klesnout. Dosud banky vybírají nejčastěji 10 procent z předčasně splácené částky nebo pět procent za každý započatý rok do konce fixace.

Jak konkrétně budou sankční poplatky vypadat od prosince, banky obecně říci neumějí. "Vyčíslení účelně vynaložených nákladů bude vzhledem k individuálnímu nastavení a různým nákladům u každé hypotéky jiné," říká Karel Chábek, manažer hypoték v České spořitelně. Banky vyčíslí konkrétní výši poplatku až v momentě, kdy lidé o předčasné splacení zažádají.

Při prodeji nemovitosti, na jejíž financování byla hypotéka použita, budou moci banky od prosince vybírat poplatek za předčasné splacení maximálně ve výši jednoho procenta z předčasně splácené částky (maximálně 50 tisíc korun). A úplně bez poplatků půjde předčasně splatit hypotéka v těžkých životních situacích, například v případě úmrtí nebo při dlouhodobé nemoci klienta.

Výhodnější pravidla lze získat už teď

"Ani v tomto případě však není nutné záměrně otálet, neboť banky již svoji nabídku přibližují novým pravidlům, například právě v oblasti mimořádných splátek," říká Rajdl.

Například ve Fio bance nabízejí možnost předčasného splacení hypotéky už dnes kdykoli a v jakékoli částce zdarma. Stejně jako v Air Bank – kde ale neprodávají nové hypotéky, jen refinancují úvěry od konkurence. Moneta Money Bank nabízí hypotéku, kde je možné jednou ročně splatit až 50 procent zbývajícího dluhu. A například v Komerční bance a Raiffeisenbank nabízejí hypotéky s možností splatit čtvrtinu zbývajícího dluhu.

V budoucnu – při příští změně sazby neboli při další fixaci – navíc tyto výhodnější podmínky získají i lidé, kteří si vzali hypotéku ještě před letošním prosincem.

Delší fixace podraží

Dalším důvodem, proč nečekat, je také možný nárůst úrokových sazeb, k němuž od prosince může dojít.

"Nová pravidla s sebou ponesou zvýšení nákladů na zdroje banky, kromě toho se spolu s novými kroky v procesu žádosti o úvěr zvýší náklady banky na jeho zpracování. Z těchto důvodu s vysokou pravděpodobností může dojít i ke zvyšování úrokových sazeb," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Podle Libora Ostatka ale vysoce konkurenční prostředí nedovolí markantní zdražení u nejčastěji poskytovaných hypoték s fixací na maximálně pět let. U těch delších však zdražení očekává. S tím souhlasí i Josef Rajdl. "Banky už nebudou mít důvod se podbízet nízkými sazbami delších fixací, které nyní využívají ke stabilizaci svého úvěrového portfolia," říká.

Doporučení je tedy jasné: když už máte vybranou nemovitost a potřebujete k jejímu nákupu hypotéku, neváhejte a jednejte rychle. Pokud jste ale zatím ideální byt či dům nenašli, nevyplatí se nákup zbytečně uspěchat. Můžete sice ušetřit desetitisíce korun na dani a získat hypotéku s nižší sazbou a dlouhou fixací, na druhou stranu si můžete špatným výběrem bydlení zkazit zbytek života.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy