Na lyžování obyčejná cestovní pojistka nestačí

šal
19. 12. 2007 20:05
Pro rizikové sporty je třeba se ještě připojistit
Íránská dívka pozoruje lyžaře, kteří se vydali za sportem do Dizinu, lyžařského centra vzdáleného 40 kilometrů severně od Teheránu.
Íránská dívka pozoruje lyžaře, kteří se vydali za sportem do Dizinu, lyžařského centra vzdáleného 40 kilometrů severně od Teheránu. | Foto: Reuters

Praha - Vyrazit do zahraničí a nebýt pojištěn se v případě neplánované nemoci či úrazu, který si vyžádá hospitalizaci, může hodně prodražit. Dvojnásob to platí při lyžování na zahraničních horách, kdy si přivodit zranění není až takovým problémem.

Během těchto aktivit by lidé nejenže měli mít sjednané cestovní pojištění, ale měli by pamatovat také na sportovní připojištění. Velké množství základních cestovních pojistek totiž rizika zranění při lyžování na horách nepokrývají.

Sportovní připojištění

Rizikových sportů je mnoho, mezi nejčastější patří potápění, lyžování, rafting, vodní motorové sporty, paragliding, seskok s padákem, vysokohorská turistika, jízda na koni a celá řada dalších aktivit.

Lidé, kteří se nějaké takové činnosti chtějí v cizině věnovat, musejí tuto informaci v době sjednávání cestovní pojistky pojišťovně oznámit. Pojistné pak bude o něco vyšší proti základní variantě cestovního pojištění.

Na cestovním pojištění by lidé rozhodně neměli šetřit. Lékařské ošetření nebo dokonce hospitalizace může v zahraničí přijít na statisícové částky.

Kdo nemá sjednánu komerční cestovní pojistku, platí téměř všechny tyto náklady ze svého. Od tuzemské zdravotní pojištění (v rámci povinného zdravotního pojištění) získá jen plnění v takové výši, kolik stejný lékařský úkon stojí v České republice. A to je jen zlomek ceny, kolik stojí ošetření v cizině.

Za den i méně než dvacet korun

Denní sazba u cestovní pojistky není až tak závratnou částkou. Podle rozsahu pojistného krytí se pohybuje od 15 korun výše. "Pro dospělou osobu se pojištění léčebných výloh prodává za cenu dvaceti korun za den.

Pokud klient jede do ciziny na hory lyžovat, denní pojistné činí 40 korun," říká Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Prakticky stejné sazby pro dospělé má také Česká pojišťovna a pojišťovna Generali. Ale ani ostatní pojišťovny se až tak zásadně neodlišují, rozdíly činí jen několik málo korun.

ČTĚTE VÍCE V ROZHOVORU:

Foto: Aktuálně.cz

Ceny zimních dovolených klesají, říká odborník

Na odlišnosti klienti narazí ale v případě rozsahu pojistného krytí. Například u ČSOB pojišťovny a České podnikatelské pojišťovny pokrývají zranění na vyznačených sjezdovkách v zahraničí už základní cestovní pojistky.

Slevy pro rodiny a skupiny

Jestliže si cestovní pojistku sjednává rodina nebo nejlépe početnější skupina, u většiny pojišťoven získají tito klienti nějakou slevu na pojistném.

Foto: South Tyrol

Například u pojišťovny Kooperativa je dítě do šesti let pojištěno zdarma (dítě je zahrnuto v cestovním pojištění rodiče bez navyšování pojistného krytí), starší děti a to až do 18 let platí poloviční sazbu pojistného.

Určitou formu rodinných slev nabízí kupříkladu také ČSOB pojišťovna, Uniqa či pojišťovna Generali.

Prakticky v každé pojišťovně se klienti setkají se skupinovými slevami. Například Česká pojišťovna nabízí slevy pro deset a více lidí, pojišťovna Generali už pro pět osob, pojišťovna Uniqa pro skupiny nad 25 osob a v případě ČPP se za skupinu považují již tři lidé. Další pojišťovny jako například Kooperativa přiznává slevy individuálně.

 

Právě se děje

Další zprávy