Na klienty bank útočí podvodné e-maily. Chtějí k účtu

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 6. 2013 18:30
Na klienty bank opět míří internetoví podvodníci. Lidem posílají e-maily, díky kterým se mohou dostat do jejich účtu. Škodlivé zprávy chodí zákazníkům České spořitelny, GE Money Bank a Raiffeisenbank.
Podvodná stránka České spořitelny
Podvodná stránka České spořitelny | Foto: Tereza Holanová

Jedná se o takzvaný phishing, varuje Česká spořitelna. Zákazníci by měli podobnou poštu hned nahlásit. I když se zdá, že o peníze nelze přijít.

Pokud by se podvodník do soukromého bankovnictví "naboural", neprovede žádnou transakci bez toho, aby měl i telefon klienta, na který chodí autorizační SMS. V loňském roce se však povedlo obejít i toto bezpečnostní opatření.

Odkaz nutí k přihlášení

Podvod vypadá na první pohled nevinně. Zákazníkovi přijde do e-mailové schránky zpráva od odesilatele Servis 24 Internetbanking, což je název elektronického bankovnictví České spořitelny.

Odkud podvodné emaily chodí

BANKA ADRESA
Česká spořitelna [email protected]
GE Money Bank [email protected]
Raiffeisenbank internet.r-bb.cz

Zdroj: Aktuálně.cz

Zpráva obsahuje oslovení "Vážený kliente", text a odkaz na portál, který se tváří jako přihlašovací stránka elektronického bankovnictví, fungují dokonce prokliky na další sekce webu banky. O tu se ovšem nejedná, neboť se nachází na jiné doméně.

Ta se mění, jedná se například o www.shalilchat.com nebo smart.com.sa. Na té se nachází i podvodné přihlašovací údaje do GE Money Bank. U Raiffeisenbank jde o www.kingdompc.net.

Jestliže se klient přihlásí pomocí svého jména a hesla, tak autor e-mailu tyto údaje získá.

"Podvodná zpráva může vypadat jako informace o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů nebo dokonce jako výzkum klientské spokojenosti," říká mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Napoví i "nečeský" text

Lidé by měli zpozornět z několika důvodů. V případě GE Money Bank je podezřelý předmět zprávy, který zní "Poplach", varovat by měla také špatná čeština v textu, který zní: "Obdrželi jste novou zprávu od naší bezpečnostní oddělení." Obsah e-mailu může být rovněž anglicky.

Ale především: Skutečná banka zákazníkům nikdy nezasílá důležitá sdělení e-mailem. „Doporučujeme na tyto e-maily neodpovídat, ihned smazat, na odkazy neklikat a přiložené soubory neotvírat," zdůrazňuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

"Na našich internetových stránkách máme speciální sekci o bezpečnosti, kde klienti najdou ukázky některých podvodných e-mailů, které jsme odhalili," doplňuje Pačesová.

"Radíme ihned kontaktovat naše klientské centrum na telefonním čísle 800 207 207 pro zablokování služby a vygenerování nových přihlašovacích údajů," vzkazuje klientům, kteří zprávě uvěřili. Pokud by se klient zrovna do banky nedovolal, zablokuje si servis tak, že zadá třikrát po sobě špatně heslo.

Podvody se opakují

S phishingem, neboli zasíláním podvodných zpráv, které se tváří jako pravé, se čas od času setkávají prakticky všechny banky.

Loni v srpnu se navíc objevila zpráva o viru, který dokáže klienta během práce ve službě Servis 24 Internetbanking vyzvat k tomu, aby zadali z SMS kód k transakci v eurech, kterou přitom sami nezadali.

Jiný podvodník vyzýval e-mailem příjemce, aby mu zaslali údaje o své kartě. Tedy jméno a příjmení držitele, číslo, datum konce platnosti a třímístné číslo na zadní straně karty. Jedna ze zadržených podvodných zpráv přitom dokonce obsahovala fotografii skutečného zaměstnance banky.

Že by se poté, co klient nechtěně poskytne někomu dalšímu přihlašovací údaje, připojil počítač k botnetu, nehrozí, tvrdí Pačesová. Stejně tak podle ní není důvod mít strach ze stažení malwaru.

Podle Kofroně může mít phishing různé cíle. Některé se snaží vylákat informace o platební kartě, jiné o přihlašovacích údajích do internetového bankovnictví. "Nejnebezpečnější se snaží zmanipulovat adresáta k instalaci software, který následně páchá další škody - krade hesla, krade kontakty a dokumenty, odesílá další spam," vyjmenovává.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy