Na okamžité platby se při placení úvěrů či hypoték nedá spolehnout. Převod trvá i dny

Olga Skalková Olga Skalková
6. 2. 2020 6:27
Okamžité platby, tedy připsání peněz ihned po jejich odeslání, umí nyní devět bank, včetně pěti největších. Peníze poslané na běžný účet v jiné bance se tak připíší v řádu sekund, a to i v noci či o víkendech. Problém však nastane, pokud se na ně klient chce spolehnout, když potřebuje rychle doplatit splátku kreditní karty či hypotéky. Tehdy totiž okamžité platby ve většině bank nefungují.
Foto: iStock

Problém to může být hlavně pro ty, kteří chtějí stihnout splátku kreditní karty v bezúročném období. V tomto případě se totiž spoléhání se na okamžitou platbu z jiné banky může prodražit. Peníze sice přijdou bance skutečně v řádu sekund, na účtu ke kreditce se ale mohou promítnout až za několik dní.

Důvodem je to, že splátky kreditek a úvěrů nespadají pod schéma okamžitých plateb, na jejichž podmínkách se banky dohodly a musí je dodržovat, pokud se do něj zapojí. Záleží tak na bance, jak rychle je klientovi připíše, respektive na znění jejích všeobecných obchodních podmínek, podle kterých tyto splátky fungují.

Současná situace v jednotlivých bankách se přitom dost liší v závislosti na možnostech jejich interních systémů. Některé z nich plánují rozšířit systém na kreditní účty až v průběhu letoška. Dá se však čekat, že konkurence postupně přinutí k tomuto kroku všechny hráče.

"Pokud klient zadá platbu z jiné banky na kreditní účet v naší bance do 12 hodin, je zpravidla připsána ještě ten samý den. Úhradu kreditní karty zadanou v odpoledních hodinách garantujeme připsat až v průběhu následujícího pracovního dne. Pokud klient provede úhradu na kreditní kartu ze svého účtu v naší bance, tak je částka připsána ihned. A to v režimu 24/7," řekl Aktuálně.cz mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík.

Okamžité platby a české banky

Které banky už umí přijímat a odesílat okamžité platby

Air Bank, Creditas, Česká spořitelna, ČSOB, Fio, Komerční banka, Moneta Money Bank, PPF banka, Raiffeisenbank 

Ze kterých bank okamžitou platbu zatím nepošlete, ani ji nemůžete přijmout z banky, která je už umožňuje:

Equa, Expobank, Hello bank, mBank, Oberbank, UniCredit, Trinity,  Sberbank

"Aktuálně pracujeme na tom, aby tyto platby na kreditní kartu probíhaly ihned i při úhradách z jiných bank. Rádi bychom to klientům nabídli letos na jaře," uvedl Kropík.

Komerční banka připisovat okamžité platby ve prospěch účtů kreditních karet, nebo obecně úvěrových účtů, podle svého mluvčího Pavla Zúbka zatím také neumožňuje. "Platby v rámci banky zadávané ve prospěch účtů kreditních karet připisujeme v řádu vteřin, ale s omezením pouze v pracovní dny do 20:30 hod. Po této lhůtě nebo v nepracovní dny jsou na účet klienta připsány následující pracovní den," uvedl Zúbek.

Podle něho chce však Komerční banka okamžité platby na splátky úvěrů také brzy zavést. "Tuto funkcionalitu plánujeme přidat v průběhu druhého pololetí," uvedl Zúbek.

Ještě složitější to je v Raiffeisenbank, která také patří mezi významné vydavatele kreditek. "Splátky jsou zpracovávány v pracovních dnech od 7:00 do 19:00 hodin v každou celou hodinu. To znamená, že splátky odeslané či obdržené mimo tuto dobu jsou na kartový účet klienta zaúčtovány první následující pracovní den," říká Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank.

Podle něho je důvodem, že splátky kreditních karet jsou zpracovány na jiných systémech než běžné účty a standardní platební styk. "Naše stávající systémy aktuálně neumožňují on-line zpracování splátky kreditní karty 24 hodin denně. V současné době ale zvažujeme rozšíření výše popsaného 'hodinového' zpracování i na nepracovní dny, opět od 7:00 do 19:00 hodin," řekl Zavoral.

Také Moneta, další významná banka, která kreditní karty nabízí, potvrzuje, že její interní systém v případě plateb na kreditní karty nefunguje plně v režimu okamžitých plateb. "Umožňujeme připsat platbu kreditní karty z jiné banky i v rámci Moneta Money Bank i v sobotu a v neděli mezi 2:00 a 20:00," uvedla Zuzana Filipová, mluvčí Monety.

"Pokud se jedná o převod v rámci naší banky, tedy například platba z běžného účtu na kreditní kartu, dojde k zaúčtování během dvou hodin od odeslání platby," upřesnila mluvčí Zuzana Filipová.

Zatím jen ČSOB a Fio tvrdí, že okamžité platby jim plně fungují i na splátky kreditek. "Ať už klient pošle splátku z účtu, který má v naší bance, nebo z účtu v jiné bance, na kreditní kartě se mu připíše v řádu vteřin. Podmínkou je, že splátku uhradí jako okamžitou platbu a že tuto službu tato banka podporuje," říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

"Splátka kreditní karty se u nás chová jako běžná platba," dodává Jakub Heřmánek, mluvčí Fio banky.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy