Na daň z nemovitostí máte dva dny, ušetřete 500 korun

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 2. 2012 10:07
Oficiální termín sice již skončil, zákon ale počítá sankci až šestý den po něm
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Daňové přiznání k dani z nemovitostí lze bez sankce podat už jen do zítřka.

Pokud se na finanční úřad dostane později, bude to s pokutou v minimální výši 500 korun.

Oficiální termín pro daň z nemovitostí sice skončil s lednem, zákon ale začíná sankci počítat až po uplynutí dalších pěti pracovních dnů - letos je tedy možné přiznání bez sankce podat nejpozději v úterý 7. února.

Daňové přiznání musí podat všichni, kdo se v minulém roce stali vlastníky nemovitosti (například pozemku, bytu či rodinného domu). Kdo tedy vloni koupil byt nebo ho třeba zdědil, musí letos podat daňové přiznání k dani z nemovitostí za rok 2012.

Foto: Jan Langer
Čtěte podrobněji:
Daň z nemovitostí je tu. Odpovědi na nejčastější otázky
Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá

Přiznání musí podat ale i lidé, kteří sice podali přiznání už v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich "okolnosti rozhodné pro vyměření daně". Takovou okolností je například změna počtu vlastněných nemovitostí, změna rozlohy pozemku, kolaudace stavby či dobudování přístavby k rodinnému domu.

Naopak důvodem pro podání nového daňového přiznání není změna koeficientů a sazeb (výše daně), ze kterých se daň z nemovitostí vypočítává.

Více času mají poplatníci, kteří žádost o změnu zápisu v katastru nemovitostí sice podali v roce 2011, ale samotný zápis bude proveden až letos.

V takovém případě musí přiznání podat do konce třetího měsíce od konce měsíce, ve kterém byl zápis proveden. Pro představu: Zápis bude proveden 17. února, daňové přiznání je třeba podat do 31. května.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy