Do Česka vstupuje estonská banka. Cílí na udržitelnost, krize pro ni může být šance

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
13. 9. 2022 15:34
V době prudce rostoucích cen elektřiny a plynu vstupuje na český trh estonská fintechová banka Inbank, která se specializuje na financování obnovitelných zdrojů energií pro koncové uživatele. Banka o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Celkem v Česku působí 44 bank s licencí České národní banky.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Inbank vedle svého zaměření na principy udržitelnosti a ekologie nabídne svým klientům možnost financování dopravních prostředků, například automobilů, elektrokol, skútrů i jiných produktů, jako jsou nábytek, spotřební elektronika či módní zboží.

Ředitel české Inbank Vít Růžička řekl, že jednou z hlavních výhod Inbank je rychlost. "Vyřízení žádosti i u poměrně vysokých částek financování, například v řádu stovek tisíc korun u pořízení fotovoltaických systémů či tepelných čerpadel, trvá u Inbank několik minut a může být řešeno kompletně on-line, bez nutnosti návštěvy klienta na jakékoliv pobočce," uvedl.

Vstup na český trh je pro banku strategický. "Česká republika je zemí s deseti miliony obyvatel, jejíž trh spotřebitelského financování je asi desetkrát větší než v Estonsku. Udělením bankovní licence ČNB jakožto pobočky banky nám také zaručuje přístup na místní depozitní trh. Cílem je získat jednoprocentní tržní podíl v ČR, což představuje úvěrové portfolio více než 100 milionů eur (2,46 miliardy Kč) " uvedl předseda představenstva a zakladatel Inbank Priit Põldoja.

"Český bankovní trh je již nyní značně konkurenční, Češi jsou v oblasti finančních služeb poměrně konzervativní a preferují zavedené značky a zároveň nepatří mezi skalní příznivce udržitelnosti," řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Pokračující energetická krize ovšem podle něj pravděpodobně poptávku po alternativních zdrojích energií, a tedy i po jejich financování, zvýší, a existuje zde tak potenciální okno příležitosti.

Inbank je estonská banka s evropskou bankovní licencí. Působí v pěti zemích Evropy, především v Pobaltí a Polsku, s více než 823 000 kontraktů a 5100 obchodních partnerů. Jejich prostřednictvím financovala zboží v hodnotě více než 1,5 miliardy eur (36,8 miliardy korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy