Šikovní a levní pracanti, chválí si firmy Čechy. Fascinuje je však výpovědní lhůta

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 6. 2019 6:29
Český trh práce je pro zahraniční investory zajímavý kombinací nízkých nákladů a kvalifikované pracovní síly. V průzkumu ManpowerGroup Total Workforce, ve kterém se porovnávalo 75 zemí světa, obsadilo Česko 22. místo. Přestože však český trh nabízí celkem slušné podmínky k úspěšnému byznysu, má i své minusy. A není jich zrovna málo.
Průzkum ManpowerGroup Total Workforce 2019
Průzkum ManpowerGroup Total Workforce 2019 | Foto: ManpowerGroup

Ženy mají méně a méně

Faktorem omezujícím pracovní trh je nerovné zapojení žen na trhu práce. Podle studie Světového ekonomického fóra, která srovnává 144 zemí světa, je Česko až na 82. místě v tom, jak dokáže využít ženský potenciál v oblasti ekonomické i politické a také ve vzdělávání.

"Česko si v tomto žebříčku vede dlouhodobě spíše podprůměrně, a navíc letošní výsledky přinášejí změnu k horšímu. V celkovém hodnocení bylo v loňských výsledcích na 77. místě a letos Českou republiku nalezneme na 88. místě hodnocení," říká šéfka české pobočky ManpowerGroup a dodává, že nejhůře jsme na tom v rovnosti výdělků a také v politice, kde nám náleží 87. místo. 

  • Česko má podle údajů Eurostatu druhý nejvyšší rozdíl ve výdělcích žen a mužů neboli Gender Pay Gap. Celých 21,8 procenta oproti unijnímu průměru 16 procent. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků dokonce 29 procent. Čeští muži také dostanou ročně za svou práci od svých zaměstnavatelů průměrně o 1,32 měsíční mzdy víc než jejich kolegyně na stejné pozici.

Ženám v budování kariéry, a tím i v lepším odměňování brání nedostatek zkrácených a flexibilních úvazků, které jim umožní skloubit práci s péčí o rodinu. Dlouhodobě nižší příjmy žen za stejnou práci mají negativní dopad i na jejich důchody. Rozdíl mezi průměrnými starobními důchody mužů a žen je 18 procent, což má za následek vyšší ohrožení žen v důchodovém věku chudobou. 

 

Právě se děje

Další zprávy