Motoristé si musí připlatit. Benzín i nafta zdražují

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
13. 3. 2009 17:15
Natural 95 zdražil za poslední dva měsíce přes tři koruny
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Pohonné hmoty v Česku začínají postupně zdražovat. Přestože jsou stále výrazně levnější než před rokem, v porovnání s uplynulými týdny ceny benzínu i naftly vzrostly.

Zatímco před dvěma měsíci se prodával litr nejprodávanějšího benzínu Natural 95 za 22,23 koruny, V tomto týdnu to bylo již o 3,12 koruny více, a to 25,35 koruny.

U motorové nafty nebylo zdražení tak značné, za poslední dva měsíce došlo k nárůstu ceny o 86 haléřů za listr na průměrných 24,81 koruny. Vyplývá to ze srovnání Hospodářské komory ČR, která s užitím údajů společnosti CCS zmapovala ceny v 77 obvodech.

Nejlevnější benzín je v Ústí či Přerově

Nejlevnější Natural 95 v současnosti řidiči tankují v okresech Jičín, Ústí nad Labem, Přerov a Bruntál. Nejdráže je naopak v okresech Český Krumlov, Rychnov nad Kněžnou, Tachov, Brno-město a Benešov.

Za motorovou naftu nejméně řidiči zaplatili v okresech Přerov, Jičín, Domažlice, Plzeň-sever a Cheb a naopak nejvíce v okresech Uherské Hradiště, Jeseník, Prostějov a Rychnov nad Kněžnou.

Největší meziroční nárůst cen za litr u Naturalu 95 byl zaznamenán v okresech Plzeň-jih, Benešov, Rychnov nad kněžnou, Brno-město a Jihlava. Nejvýraznější meziroční nárůst cen za litr nafty odhalil průzkum v okresech Most, Rychnov nad Kněžnou, Most, Svitavy, Strakonice a Tábor.

Zdražení ovlivnila koruna i ropa

"Na růstu cen pohonných hmot se projevila oslabující česká koruna vůči dolaru, ale i jisté výkyvy ceny ropy na světových trzích, které reagovaly na politickou situaci na Blízkém východě a prohlášení států kartelu OPEC, které snížily své denní těžební limity," uvedl k výsledkům prezident komory Petr Kužel.

Svůj podíl na cenách má rovněž klesající poptávka domácností. "Ta měla za následek i to, že se cena Naturalu 95 zvýšila výrazně a opět přeskočila cenu nafty, kterou využívají dopravci a další ekonomická odvětví," doplnil Kužel.

Výraznější cenové posuny u pohonných hmot analytici v nejbližší době neočekávají.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy