Motoristé si musí připlatit. Benzín i nafta zdražují

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
13. 3. 2009 17:15
Natural 95 zdražil za poslední dva měsíce přes tři koruny
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Pohonné hmoty v Česku začínají postupně zdražovat. Přestože jsou stále výrazně levnější než před rokem, v porovnání s uplynulými týdny ceny benzínu i naftly vzrostly.

Zatímco před dvěma měsíci se prodával litr nejprodávanějšího benzínu Natural 95 za 22,23 koruny, V tomto týdnu to bylo již o 3,12 koruny více, a to 25,35 koruny.

U motorové nafty nebylo zdražení tak značné, za poslední dva měsíce došlo k nárůstu ceny o 86 haléřů za listr na průměrných 24,81 koruny. Vyplývá to ze srovnání Hospodářské komory ČR, která s užitím údajů společnosti CCS zmapovala ceny v 77 obvodech.

Nejlevnější benzín je v Ústí či Přerově

Nejlevnější Natural 95 v současnosti řidiči tankují v okresech Jičín, Ústí nad Labem, Přerov a Bruntál. Nejdráže je naopak v okresech Český Krumlov, Rychnov nad Kněžnou, Tachov, Brno-město a Benešov.

Za motorovou naftu nejméně řidiči zaplatili v okresech Přerov, Jičín, Domažlice, Plzeň-sever a Cheb a naopak nejvíce v okresech Uherské Hradiště, Jeseník, Prostějov a Rychnov nad Kněžnou.

Největší meziroční nárůst cen za litr u Naturalu 95 byl zaznamenán v okresech Plzeň-jih, Benešov, Rychnov nad kněžnou, Brno-město a Jihlava. Nejvýraznější meziroční nárůst cen za litr nafty odhalil průzkum v okresech Most, Rychnov nad Kněžnou, Most, Svitavy, Strakonice a Tábor.

Zdražení ovlivnila koruna i ropa

"Na růstu cen pohonných hmot se projevila oslabující česká koruna vůči dolaru, ale i jisté výkyvy ceny ropy na světových trzích, které reagovaly na politickou situaci na Blízkém východě a prohlášení států kartelu OPEC, které snížily své denní těžební limity," uvedl k výsledkům prezident komory Petr Kužel.

Svůj podíl na cenách má rovněž klesající poptávka domácností. "Ta měla za následek i to, že se cena Naturalu 95 zvýšila výrazně a opět přeskočila cenu nafty, kterou využívají dopravci a další ekonomická odvětví," doplnil Kužel.

Výraznější cenové posuny u pohonných hmot analytici v nejbližší době neočekávají.

Čtěte více:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy