Mladí dluží desetitisíce, neplatí hlavně operátorům

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 8. 2013 19:30
Vyšší částku dluží ve věkové skupině 18 až 24 let ženy, uvádí skupina Kruk.
Foto: Thinkstock

Praha - Mladí lidé mezi 18 a 24 lety často přeceňují své finanční možnosti a vytvoří si dluhy, které následně nesplácejí. Tato dlužná částka činí v průměru 28 700 korun, uvádí skupina Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek bank, pojišťoven, telefonních operátorů či poskytovatelů energií.

Více dluží v průměru ženy, a to 30 600 korun. Průměrný dluh mužů dosahuje 27 300 korun. Nejčastěji mají mladí problém se splácením dluhu mezi 5 až 10 tisíci korun (35,84 procenta dlužníků), více než čtvrtina z nich také s částkou do pěti tisíc korun.

V první řadě se jedná o dluhy za nezaplacené telefonní účty u operátorů, podle Kruk jde o 42 procent všech případů. Následují dluhy nebankovním finančním institucím (15 procent případů) a bankám (10 procent případů).

"Mladí lidé také často neplatí závazky vůči dodavatelům telekomunikačních služeb, kam patří poplatky za internet nebo televizi, a pojišťovnám," dodává mluvčí Kruk Hana Rákosníková.

"Právě kvůli tomuto nedostatku sebereflexe se mladí lidé dostávají nejprve do drobných finančních potíží, které často zametají pod koberec, jak se ale tyto záležitosti táhnou roky, začínají představovat vážný problém," komentuje Krzysztof Różycki, generální ředitel Kruk v Česku a na Slovensku.

Jak ale uvádí Rákosníková, spolu se seniory patří mladí dlužníci k nejméně početné skupině "zákazníků", jejichž případy skupina spravuje. Nejvíce zadlužených osob v ČR patří do věkové kategorie 35 až 44 let (28,83 procenta), dále pak do skupiny mezi 25 až 34 lety (26,16 procenta).

 

Právě se děje

Další zprávy