Navýšení minimální mzdy zlikvidovala inflace. Česko v tom ale není samo, ukazují data

Johana Kofroňová Kateřina Hovorková Johana Kofroňová, Kateřina Hovorková
21. 6. 2022 6:14
Loňské navýšení minimální mzdy v Česku se míjí účinkem. Zlikvidovala ho totiž prudce rostoucí inflace. Podobně dopadla většina států Evropské unie. V některých zemích přesto k reálnému růstu minimální mzdy došlo, ukazuje nové srovnání nadace Eurofound. České ministerstvo práce a sociálních věcí reálný propad mzdy sleduje, k dalšímu navyšování se však nyní nechystá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Minimální mzda na přelomu roku vzrostla téměř ve všech členských státech Evropské unie (EU). Tedy v těch, co nejnižší přípustnou výši odměny za práci mají.

Konkrétně v Česku se minimální mzda zvýšila v lednu z 15 200 korun na 16 200 měsíčně. Šlo o navýšení ve výši 6,6 procenta. Po započtení inflace už ovšem čísla vycházejí jinak  - minimální mzda totiž reálně o dvě procenta klesla. Vyplývá to z analýzy nadace Eurofound.

Podobně letošní vysoká inflace ubrala z minimálních příjmů i v dalších 14 zemích EU. Nejvíce se propadla v Lotyšsku, a to o 6,9 procenta. Lotyši ale jako jediní ve sledovaném období minimální mzdu nezvedli. Výrazně inflace ukrojila i z příjmu Nizozemců, Belgičanů a Bulharů. 

K nejvýraznějšímu navýšení minimální mzdy došlo podle zveřejněných dat v Maďarsku, a to o 19,5 procenta. V Litvě vzrostla o 13,7 procenta, v Estonsku o 12 procent, v Rumunsku a Chorvatsku se zvedla o zhruba 10 procent. V těchto zemích zaměstnanci o navýšení přišli jen zčásti. 

K výpočtům dopadů inflace na minimální mzdy přitom autoři studie vycházeli z hodnot ze začátku roku, kdy byla inflace výrazně nižší. Pro srovnání v prosinci 2021 činila míra inflace v Evropské unii v průměru pět procent, aktuálně je už na 8,8 procenta.

zdroj: Eurofound
zdroj: Eurofound | Foto: Aktuálně.cz

Odbory chtějí další dva tisíce navíc

Právě kvůli vysoké inflaci žádají odbory v Česku, aby se minimální mzda letos ještě jednou zvýšila, a to až o dva tisíce korun. Podnikatelé to ale odmítají. Nejde až tak o samotnou minimální mzdu, protože tu u nás pobírá asi jen 170 tisíc zaměstnanců. Podnikatelé ale poukazují na to, že s nejnižší odměnou rostou i zaručené mzdy. Ty se vyplácejí v osmi výších podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce - od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce o případném zvýšení mezd ještě debatovat. "Vnímáme volání odborů po zvýšení minimální mzdy, na kterou jsou navázány i zaručené mzdy u jednotlivých skupin profesí v soukromém sektoru. Na toto téma vláda vede jednání jak se zástupci zaměstnanců, tak zaměstnavatelů, kteří skokový růst minimální mzdy naopak odmítají." uvádí pro online deník Aktuálně.cz mluvčí resortu Jakub Augusta.

Doplňuje, že je klíčové mimo jiné zajistit, aby se případný růst minimální mzdy negativně neprojevil třeba na růstu nezaměstnanosti. Ta je v Česku stabilně nízká a nyní dosahuje 3,2 procenta.

Minimální mzdy se v EU výrazně liší

Už několik let se mezi členskými státy EU mluví o potřebě upravit velké rozdíly v minimálním mzdách. Zatímco nejnižší je s 332 eury v Bulharsku, nejvyšší ji má Lucembursko, a to 2257 eur.

Letos v červnu konečně došlo ke schválení směrnice. Nepůjde nakonec o direktivní nařízení, že by se minimální mzda měla určovat jako 50 procent průměrné mzdy v zemi nebo jako 60 procent mediánové mzdy, ale mělo by jít pouze o doporučení. 

Na principech, podle kterých bude směrnice fungovat, se shodli zástupci členských států s europoslanci. Dohodnutá pravidla musí formálně potvrdit plénum Evropského parlamentu a ministři členských zemí. Státy pak na jejich převedení do svého práva budou mít dva roky.

Minimální versus důstojná mzda

Zatímco minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci, takzvaná minimální důstojná mzda je odměna za práci na plný úvazek, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků ke "standardnímu" životu.

Tuto mzdu každý rok vypočítávají sociologové z Platformy pro minimální důstojnou mzdu. Pro Česko loni činila 31 146 korun hrubého, pro Prahu pak 36 717 korun hrubého a kvůli inflaci dál výrazně roste. 

Stejně tak se dál zvyšuje počet lidí, kteří na ni nedosáhnou. V současnosti jde o necelou polovinu pracujících, přesně 41 procent. Pod hranicí důstojné mzdy byla necelá polovina zaměstnaných žen (48 procent), u mužů činil poměr úvazků finančně ohodnocených nižšími než uvedenými částkami 35 procent.

Kvůli inflaci se nesnížila pouze minimální mzda. "Odnesla" to i průměrná mzda. Ta v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 37 929 korun. Zaměstnanci si tak formálně polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace však mzda reálně klesla o 3,6 procenta. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu se tak jedná o druhé největší snížení reálné mzdy v historii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby už identifikovali jejich příbuzní, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná. Pravděpodobně tři osoby se ještě pohřešují, konečný počet mrtvých se tak může vyšplhat na dvanáct. Pátrání po obětech se odehrává ve velmi složitých podmínkách a rovněž identifikace pozůstatků není jednoduchá.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy