Navýšení minimální mzdy zlikvidovala inflace. Česko v tom ale není samo, ukazují data

Johana Kofroňová Kateřina Hovorková Johana Kofroňová, Kateřina Hovorková
21. 6. 2022 6:14
Loňské navýšení minimální mzdy v Česku se míjí účinkem. Zlikvidovala ho totiž prudce rostoucí inflace. Podobně dopadla většina států Evropské unie. V některých zemích přesto k reálnému růstu minimální mzdy došlo, ukazuje nové srovnání nadace Eurofound. České ministerstvo práce a sociálních věcí reálný propad mzdy sleduje, k dalšímu navyšování se však nyní nechystá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Minimální mzda na přelomu roku vzrostla téměř ve všech členských státech Evropské unie (EU). Tedy v těch, co nejnižší přípustnou výši odměny za práci mají.

Konkrétně v Česku se minimální mzda zvýšila v lednu z 15 200 korun na 16 200 měsíčně. Šlo o navýšení ve výši 6,6 procenta. Po započtení inflace už ovšem čísla vycházejí jinak  - minimální mzda totiž reálně o dvě procenta klesla. Vyplývá to z analýzy nadace Eurofound.

Podobně letošní vysoká inflace ubrala z minimálních příjmů i v dalších 14 zemích EU. Nejvíce se propadla v Lotyšsku, a to o 6,9 procenta. Lotyši ale jako jediní ve sledovaném období minimální mzdu nezvedli. Výrazně inflace ukrojila i z příjmu Nizozemců, Belgičanů a Bulharů. 

K nejvýraznějšímu navýšení minimální mzdy došlo podle zveřejněných dat v Maďarsku, a to o 19,5 procenta. V Litvě vzrostla o 13,7 procenta, v Estonsku o 12 procent, v Rumunsku a Chorvatsku se zvedla o zhruba 10 procent. V těchto zemích zaměstnanci o navýšení přišli jen zčásti. 

K výpočtům dopadů inflace na minimální mzdy přitom autoři studie vycházeli z hodnot ze začátku roku, kdy byla inflace výrazně nižší. Pro srovnání v prosinci 2021 činila míra inflace v Evropské unii v průměru pět procent, aktuálně je už na 8,8 procenta.

zdroj: Eurofound
zdroj: Eurofound | Foto: Aktuálně.cz

Odbory chtějí další dva tisíce navíc

Právě kvůli vysoké inflaci žádají odbory v Česku, aby se minimální mzda letos ještě jednou zvýšila, a to až o dva tisíce korun. Podnikatelé to ale odmítají. Nejde až tak o samotnou minimální mzdu, protože tu u nás pobírá asi jen 170 tisíc zaměstnanců. Podnikatelé ale poukazují na to, že s nejnižší odměnou rostou i zaručené mzdy. Ty se vyplácejí v osmi výších podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce - od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce o případném zvýšení mezd ještě debatovat. "Vnímáme volání odborů po zvýšení minimální mzdy, na kterou jsou navázány i zaručené mzdy u jednotlivých skupin profesí v soukromém sektoru. Na toto téma vláda vede jednání jak se zástupci zaměstnanců, tak zaměstnavatelů, kteří skokový růst minimální mzdy naopak odmítají." uvádí pro online deník Aktuálně.cz mluvčí resortu Jakub Augusta.

Doplňuje, že je klíčové mimo jiné zajistit, aby se případný růst minimální mzdy negativně neprojevil třeba na růstu nezaměstnanosti. Ta je v Česku stabilně nízká a nyní dosahuje 3,2 procenta.

Minimální mzdy se v EU výrazně liší

Už několik let se mezi členskými státy EU mluví o potřebě upravit velké rozdíly v minimálním mzdách. Zatímco nejnižší je s 332 eury v Bulharsku, nejvyšší ji má Lucembursko, a to 2257 eur.

Letos v červnu konečně došlo ke schválení směrnice. Nepůjde nakonec o direktivní nařízení, že by se minimální mzda měla určovat jako 50 procent průměrné mzdy v zemi nebo jako 60 procent mediánové mzdy, ale mělo by jít pouze o doporučení. 

Na principech, podle kterých bude směrnice fungovat, se shodli zástupci členských států s europoslanci. Dohodnutá pravidla musí formálně potvrdit plénum Evropského parlamentu a ministři členských zemí. Státy pak na jejich převedení do svého práva budou mít dva roky.

Minimální versus důstojná mzda

Zatímco minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci, takzvaná minimální důstojná mzda je odměna za práci na plný úvazek, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků ke "standardnímu" životu.

Tuto mzdu každý rok vypočítávají sociologové z Platformy pro minimální důstojnou mzdu. Pro Česko loni činila 31 146 korun hrubého, pro Prahu pak 36 717 korun hrubého a kvůli inflaci dál výrazně roste. 

Stejně tak se dál zvyšuje počet lidí, kteří na ni nedosáhnou. V současnosti jde o necelou polovinu pracujících, přesně 41 procent. Pod hranicí důstojné mzdy byla necelá polovina zaměstnaných žen (48 procent), u mužů činil poměr úvazků finančně ohodnocených nižšími než uvedenými částkami 35 procent.

Kvůli inflaci se nesnížila pouze minimální mzda. "Odnesla" to i průměrná mzda. Ta v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 37 929 korun. Zaměstnanci si tak formálně polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace však mzda reálně klesla o 3,6 procenta. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu se tak jedná o druhé největší snížení reálné mzdy v historii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy