Dlužníci na povinném ručení dostanou šanci. K milostivému létu přistupuje těžká váha

Ekonomika Ekonomika
9. 12. 2021 16:40
Do oddlužovací akce milostivé léto, v rámci níž se lidé s exekucemi mohou zbavit dluhů u řady institucí, se oficiálně zapojila také Česká kancelář pojistitelů (ČKP). O řešení situace ji nově mohou požádat řidiči, kteří mají pohledávku za nepojištěné vozidlo. Těch jsou přitom v Česku tisíce, celá iniciativa tedy nabývá daleko větších rozměrů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Milostivé léto má lidi v exekucích zbavit veřejných dluhů. Podmínkou je, aby v termínu od 28. října do 28. ledna dlužník zaplatil jistinu, tedy původní dluh a k tomu 908 korun jako odměnu exekutorovi. Ostatní části dluhu, jako třeba úročené penále z prodlení, kterým se říká příslušenství, mu budou odpuštěny.

Do akce se kromě státních institucí zapojila i řada těch komerčních. Mezi prvními byla Air Bank a částečně také Home Credit, za určitých podmínek ji mohou využít i někteří dlužníci Komerční banky, banky Moneta, stavební spořitelny Modrá Pyramida nebo společnosti Essox.

O možnosti zapojení ČKP do milostivého léta informoval on-line deník Aktuálně.cz začátkem listopadu. O řešení svého dluhu ji nyní mohou žádat fyzické osoby bez insolvence za podmínky, že vymáhaný dluh pochází z úhradové povinnosti a je exekučně vymáhán déle než čtyři roky.

"Následně vám dáme vědět částku jistiny, která zbývá k úhradě včetně informací k platbě. Poté nám uhradíte v období 13. 12. 2021 až 13. 3. 2022 100 % nesplacené dlužné jistiny a poplatek 907,50 Kč za zastavení exekuce," informuje dlužníky kancelář.

"Rozhodli jsme se pomoci dlužníkům v této nelehké době, a proto se z vlastní iniciativy připojujeme do projektu Milostivé léto, který se ze zákona vztahuje jen na státní instituce, a vycházíme vstříc těm, kteří u České kanceláře pojistitelů mají dlouhodobý dluh," uvádí kancelář ve svém prohlášení.

Začátkem prosince se do milostivého léta zapojilo také ministerstvo financí, akce se ale nevztahuje na správní a daňové exekuce. Oddlužovací akci mohou využít i fyzické osoby s exekučně vymáhaným dluhem vůči akciovým společnostem většinově ovládaným státem. V případě ministerstva financí jde například o dodavatele energií ČEZ.

Pod milostivé léto rovněž spadají i dluhy vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně, které dluží přes 200 tisíc lidí.

Milostivé léto: Jakých dluhů se týká

Milostivé léto se týká dluhů vůči těmto subjektům:

 • Česká republika
 • územní samosprávný celek, včetně městské části nebo městského
  obvodu územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy
 • státní příspěvková organizace
 • státní fond
 • veřejná výzkumná instituce nebo veřejná vysoká škola
 • dobrovolný svazek obcí
 • regionální rada regionu soudržnosti
 • příspěvková organizace územního samosprávného celku = např. dopravní podniky, školy
 • ústav založený státem nebo územním samosprávným celkem, obecně prospěšná společnost založená státem nebo územním samosprávným celkem
 • státní podnik nebo národní podnik
 • zdravotní pojišťovna
 • Český rozhlas nebo Česká televize
 • právnická osoba, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby

Zdroj: Asociaci občanských poraden

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy