Na co sází čeští bohatí: Skupují pozemky, varují před fake news, ale krize se nebojí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 14:09
Je jim přes padesát, většinou muži, podnikatelé, kteří mají disponibilní majetek minimálně třiadvacet milionů korun. Dolarových milionářů je v Česku zhruba třicet tisíc. J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2019 zjistila, do čeho nejbohatší lidé investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují.
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka | Foto: J&T Banka

Přípravy na krizi nehrotí

Oproti loňsku více než polovina našich dolarových milionářů hlásí nárůst majetku v rozmezí 2 až 9 %, výrazný nárůst přes 10 % pak uvedlo 16 % českých a 18 % slovenských dolarových milionářů.

Za růstem bohatství stojí především příjmy z jejich podnikání. K nárůstu bohatství přispěly však také investiční nemovitosti, dluhopisy, akcie či alternativní investice. Jádro jejich jmění tedy tvoří firma a nemovitosti, které považují více za osobní než investiční majetek.

Podle studie čeští bohatí investují dlouhodobě a pravidelně a nespekulují na tržní cykly. Případnou ekonomickou krizi pak vnímají spíše jako příležitost, ponechávají si tedy vyšší hotovost či více likvidní investice, aby mohli využít nabízených příležitostí, které s sebou zpomalení trhů může přinést.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy