mBank měla díru v internetovém bankovnictví

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 9. 2013 17:00
Účty sice nebyly naprosto otevřené, i tak se ale jedná o závažné pochybení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V internetovém bankovnictví mBank se v tomto týdnu objevila bezpečnostní „díra". Chyba v konfiguraci služby totiž umožnila bez další autorizace změnit - společně s dalšími identifikačními údaji - i telefonní číslo, na které banka posílá klientům autorizační SMS zprávy, a je tudíž klíčové pro bezpečnost.

V úterý 10. září 2013 mBank umožnila v internetovém bankovnictví editovat osobní údaje prostřednictvím formuláře. „Žádost o změnu osobních údajů," upozornil server Měšec.cz.

Ke změně sice bylo nutné znát přihlašovací jméno a heslo, takže nelze říci, že by účty byly naprosto otevřené, přesto se ale jedná o závažné pochybení, což uznala i sama banka. „Tato chyba bohužel vznikla kvůli lidskému faktoru a velmi nás mrzí. Okamžitě po jejím zjištění jsme online žádost o změnu údajů stáhli. Omlouváme se všem za případné komplikace a můžeme vás ujistit, že už se nebude opakovat," napsal na diskusním fóru mBank Vít Novák, specialista banky pro komunikaci na webu.

„Kdo měl přístup k loginu a heslu, mohl bez sebemenších překážek změnit mobilní číslo pro autorizační SMS. Poté se stačilo opět přihlásit do internetového bankovnictví a posílat peníze podle potřeb. Autorizační SMS totiž chodily na nové číslo," popisuje „díru" v internetovém bankovnictví Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz, který funkčnost popsaného postupu osobně ověřil.

Majitel původního čísla se sice přes SMS a e-mail o změně mobilního čísla dozvěděl, ale šlo jednosměrnou informaci bez další vyžadované akce. Během časové prodlevy mezi zjištěním neautorizované změny údajů a kontaktováním banky by případný pachatel mohl snadno všechny peníze převést na cizí účet v ČR nebo v zahraničí.

K žádnému podvodu nicméně podle dostupných informací nedošlo, protože na bezpečnostní chybu banku obratem upozornili samotní klienti prostřednictvím diskusního fóra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy