Mateřská se zvýší na loňskou úroveň. Teď už definitivně

Petr Kučera Petr Kučera
18. 5. 2010 11:59
Poslanci potřetí a definitivně souhlasili se zrušením škrtů, které přinesl Janotův úsporný balíček

Praha - Škrty v mateřské a ošetřovném definitivně končí. Vyšší peněžitou pomoc v mateřství získají zpětně i rodiče, kteří letos dostávali zhruba o pětinu nižší dávky než vloni.

Rozhodli o tom poslanci, kteří i potřetí souhlasili se zrušením části takzvaného Janotova úsporného balíčku. Třetí hlasování bylo nutné poté, co po senátorech vetoval příslušnou novelu zákona i prezident republiky Václav Klaus.

Vrácení mateřské a ošetřovného na loňskou úroveň podpořili poslanci ČSSD, KDU-ČSL, Strany zelených a komunistů. Proti byli zástupci ODS a TOP 09.

Doplatek za první pololetí přijde zpětně

Přestože definitivní zrušení škrtů nabralo oproti původnímu plánu několikaměsíční zpoždění, matky o peníze nepřijdou. A to přesto, že zákon začne být účinný až prvním dnem měsíce následujícího po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy zřejmě od 1. června nebo 1. července.

Díky pozměňovacímu návrhu lidoveckého poslance Jiřího Carbola totiž zpětné dorovnání získají i matky, které od začátku ledna dostávají zhruba o pětinu nižší mateřskou, než by dostávaly vloni. Zpětné dorovnání se však týká jen peněžité podpory v mateřství, nikoliv ošetřovného.

Určitý čas na provedení změn ve svých systémech nicméně ještě bude potřebovat i Česká správa sociálního zabezpečení, která mateřskou vyplácí. "Standardně jde o tříměsíční technologickou lhůtu," říká její mluvčí Kamil Vařeka. Úřad se prý nemohl na změnu začít připravovat dříve, než byla novela definitivně schválena. Úřad měl přitom vloni problémy s opožděným vyplácením "běžné" mateřské i nemocenské.

"Doplatky začneme zpětně vyplácet od října. Lidé, kteří v předchozích měsících dostali nižší mateřskou, nemusí o doplatek speciálně žádat, přijde jim automaticky," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.

V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha
Čtěte také:
Zjednodušit výběr rodičovské? Ministerstvo je proti
Kalousek: O porodném rozhodnou obce. Mají-li dost peněz
Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory

Na loňskou úroveň se vrátí i ošetřovné - tedy dávka, kterou dostává například rodič při ošetřování nemocného dítěte. Od letošního ledna výrazně klesla, protože se přestaly proplácet první tři dny ošetřování. Od června nebo července (nikoliv ale zpětně) má opět platit, že ošetřovné se vyplácí i za první tři dny.

Rozpočet přijde až o dvě miliardy

Snížení mateřské a ošetřovného schválili poslanci - s výjimkou komunistů - na konci loňského září jako součást vládního úsporného balíčku. Mělo jít jen o dočasné opatření pro rok 2010. Sociální demokraté a lidovci ale vzápětí otočili. Pravděpodobně i proto, že škrty v mateřské schválili zřejmě omylem (podrobnosti jsme přinesli v tomto článku).

Poslancům i senátorům ODS a TOP 09, stejně jako prezidentu Klausovi, vadilo, že zrušení škrtů zvýší schodek rozpočtu o téměř dvě miliardy korun. Vadilo jim také porušení kompromisních dohod ohledně úsporného balíčku - lídr ODS Petr Nečas připomíná, že také pravice musela tehdy v řadě bodů ustoupit.

Sociální demokraté či lidovci oproti tomu argumentují, že na podpoře rodin by se šetřit nemělo, zvláště když jde jen o něco málo přes jedno procento z celkového schodku.

Senátor Pavel Čáslava (ODS) i prezident Václav Klaus připomínají, že snížení mateřské od roku 2010 nebylo tak výrazné, pokud jej porovnáme se stavem v roce 2008, tedy ještě před zvýšením od ledna 2009 za vlády ODS. "Od letošního ledna se pak dávka vyplácí v rozsahu, který se více přibližuje reálným ekonomickým možnostem státu," obhajuje škrty Klaus.

Z porovnání online deníku Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že zatímco od 1. ledna 2009 se mateřská u podprůměrných a průměrných mezd zvýšila řádově o stovky korun měsíčně, od letošního ledna klesla v řádu tisíců měsíčně. Lépe než v roce 2008 na tom i po letošních škrtech jsou pouze matky se mzdou zhruba od 30 tisíc korun.

Co chystají politické strany po volbách? Čtěte podrobněji:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy