Máte volných 100 tisíc. Která banka dá nejlepší úrok?

Petr Kučera Petr Kučera
22. 10. 2010 6:00
Aktuální porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů. Nová kalkulačka a praktické příklady.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejlepší zhodnocení 100 tisíc korun uložených na spořicí účet v bance nabízí Axa, mezi termínovanými vklady vede Fio banka. Vyplývá to z databáze služby MůjBankéř, kterou tento týden spustil online deník Aktuálně.cz.

Spořicí účet od Axa Bank nabízí úrokovou sazbu dvě procenta ročně. S bonusem lze získat sazbu až 2,5 %, pokud průměrný roční zůstatek přesahuje 40 tisíc korun. Vedení účtu je zdarma a bez dalších podmínek. Vloží-li zájemce 100 tisíc s možností okamžitého výběru, může za rok vydělat 2518 korun.

Druhé místo patří shodně Poštovní spořitelně a GE Money Bank s úrokovou sazbou 1,8 procenta. Zatímco Červené konto od spořitelny si ale lze pořídit zdarma i bez běžného účtu, u GE je toto spoření součástí běžného účtu za 199 korun měsíčně.

Pro toho, kdo se nebojí slova kampelička, nabízí nejvýhodnější spořicí účet Metropolitní spořitelní družstvo. A to přesto, že jeho sazba od října klesla ze čtyř na 3,3 procenta (dříve byl nabízen pod názvem Vkladní knížka). Dodejme, že vklady v kampeličkách jsou pojištěny zcela stejně jako v bankách.

Počkejte si a dostanete trochu víc

Spořicí účty a termínované vklady jsou určeny velmi konzervativním investorům. Přesto nabízejí výrazně vyšší zhodnocení než běžné účty, jejichž sazby se většinou drží na absolutním minimu. Například Česká spořitelna nebo ČSOB zhodnocují zůstatek na běžném účtu 0,01 procenty - každá tisícikoruna tedy za rok "vydělá" desetník.

Výhodnější podmínky obvykle nabízejí termínované vklady. Zájemce se ale musí zavázat, že po určitou dobu nechá peníze v bance.

Raritou je LBBW, která i při tříměsíčním vkladu (do půl milionu) nabízí nulový úrok, peníze tedy vydělají ještě méně než na běžném účtu.

Nejlepší úrok při vkladu 100 tisíc na jeden rok nabízí Fio banka - klient vydělá 2,56 procenta z vkladu, tedy 2560 korun. To je nicméně jen o necelou padesátikorunu víc oproti spořicímu účtu od Axa, jehož výhodou je možnost kdykoliv si peníze vybrat.

Některé banky nabízejí lepší úrok také u spořicích účtů, pokud klient přistoupí na předem stanovenou výpovědní lhůtu a nepotřebuje peníze okamžitě. Ani u tříměsíční lhůty přesto není úrok vyšší, než kolik nabízejí Axa, Poštovní spořitelna a GE Money už v "základní" variantě spoření s možností okamžitého výběru.

Pozor na pásmové úročení

Sazby spořicích účtů a další podmínky jsou čím dál víc komplikovanější. Zájemci by si měli dát pozor nejen na nutnost vedení (placeného) běžného účtu u některých bank, ale také na takzvané pásmové úročení.

Banka například láká na sazbu 3,5 procenta, ta se však týká jen části vkladů přesahujících 150 tisíc korun. Nižší část vkladu je úročena třeba jen jedním procentem. Příkladem je Unikátní spoření od UniCredit Bank.

O trochu přehlednější je druhý typ pásmového úročení. Například u Poštovní spořitelny se vklady do 49 999 korun úročí jen 0,10 procenty, ale přesáhne-li zůstatek 50 tisíc, pak se celý vklad (nikoliv tedy jen část přesahující tuto částku) úročí 1,8 procenty.

I druhý zmíněný typ dokáže být záludný, pokud jej banka použije opačně. Příkladem je spoření eMax Plus od mBank, která vklady do 100 tisíc úročí dvěma procenty, vyšší vklady už ale jen 0,5 procenty. Jakmile tedy zůstatek přesáhne 100 tisíc (třeba díky úroku připsanému v předchozím měsíci), celý vklad - nikoliv jen tato část - se úročí výrazně méně.

Spočítejte si, jaké spoření je nejvýhodnější právě pro vás! Kalkulačku a další podrobnosti najdete na MůjBankéř Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Konec zaváděcí akce. Spořicí účet od GE má nižší úrok
Spořicí účty: Další dva jdou s úroky dolů
mBank: Kdo si uloží příliš peněz, dostane horší úrok

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy