Máte akcie z kuponovky? Připlatíte si. I při dědění

František Mašek, Peníze.cz
12. 7. 2010 6:30
Středisko cenných papírů končí, nahradil jej Centrální depozitář
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vznik Centrálního depozitáře cenných papírů, který od 7. července nahradil Středisko cenných papírů, zvýhodní investice do podílových fondů. Kdo obchoduje s cennými papíry přímo, bude za správu účtu platit.

Poplatky se mohou týkat i lidí, kteří s cennými papíry nechtějí obchodovat a pouze je zdědili nebo je na ně někdo převedl.

Zatímco do Střediska cenných papírů měl přímý přístup i drobný investor, do depozitáře bude možný přístup jen přes některého z 21 obchodníků s cennými papíry.

Pro fondy se nic nemění

Kdo má peníze ve fondech velkých správců, může být v klidu. Domácí i zahraniční investiční společnosti, působící v ČR, mají vedeny podílové listy fondů v samostatné evidenci, případně na účtech bank, k nimž tito správci patří. Nebo jsou evidovány v zahraničí, mimo Centrální depozitář. Pro investory do těchto fondů se tedy nic nemění.

Někteří správci fondů jako Akro IS ale nemají evidovány podílové listy ve zvláštní evidenci a nejsou členem depozitáře. A informovali proto investory, že od 7. července musí před nákupem fondů požádat některého člena depozitáře, aby jim v depozitáři otevřel majetkový účet.

„Depozitář za tuto službu členům nic neúčtuje. Je čistě v jejich režii, zda budou něco účtovat investorům za vedení účtů s podílovými listy fondů," říká Marie Mühlhoferová z oddělení externí komunikace pražské burzy, jíž depozitář patří. Jak to přesně bude, tedy zda budou podílníci fondů Akra platit členům depozitáře něco navíc, pracovníci Akra serveru Peníze.cz neodpověděli.

Akcie z kuponové privatizace

Přístup do Centrálního depozitáře jen přes jeho členy může přinést problémy u cenných papírů z dob kuponové privatizace. Středisko cenných papírů koncem minulého roku Čechům registrovala 1 663 580 aktivních účtů. Z toho lze odvodit, že "kuponových akcií" je stále velký počet.

Pasivní drobný investor si může nechat cenné papíry na nezařazeném účtu. Pak za držení cenných papírů nikomu nic neplatí a má nárok na dividendu, když ji firma vyplácí. Pokud se zvýší nebo sníží nominální hodnota akcií nebo je emise zrušena, je o tom informován.

Když ale změní bydliště či příjmení, zdědí cenné papíry nebo je na něj někdo převede, musí tuto změnu uskutečnit přes obchodníka. Jakmile tak učiní, třeba i zadarmo, má registrovány cenné papíry u obchodníka, který změnu provedl a musí platit poplatek za jejich správu.

Banky, které za některé akciové společnosti vyplácejí akcionářům dividendy, se zpravidla řídí podle rodného čísla. Teoreticky je tak možné změnu osobních dat nehlásit a dál mít akcie na nezařazeném účtu.

Hůře na tom může být dědic cenných papírů. Aby se k nim dostal, musí oslovit člena depozitáře, na jehož účtu v depozitáři budou posléze jeho cenné papíry vedeny. Když půjde o neobchodované akcie, které nelze prodat (za akcie firem v konkurzu nebo likvidaci se nic neplatí), může donekonečna platit za jejich držení, a to víc, než za akcie, s nimiž se běžně obchoduje. Odmítnout kvůli cenným papírům celé dědictví je přitom problematické.

Poplatek podle majetku

Přímé obchody s akciemi a jinými cennými papíry půjdou dál přes obchodníky s cennými papíry. Klient by měl ve vlastním zájmu preferovat členy depozitáře, aby se mu obchod či jiné služby, zprostředkované přes více subjektů, neprodražily.

Firmy, které zprostředkovávají individuálním investorům nejvíce obchodů s cennými papíry - tedy Atlantik Finanční trhy, Česká spořitelna, Patria Finance (Direct) a Fio, - ceny za tyto transakce po vzniku Centrálního depozitáře nemění. Stejné je to v RM-Systému, české burze, která patří finanční skupině Fio. Za vedení účtů s cennými papíry kvůli vzniku depozitáře ale nově poplatky vybírat budou.

Dosud poplatky platili investoři, kteří měli cenné papíry v nominální hodnotě 2,25 milionu korun. Roční částka za držení cenných papírů závisí na velikosti spravovaného majetku. U většiny investorů bude zřejmě činit několik set korun.

Kolik zaplatíte obchodníkům s cennými papíry? A jak se liší jejich poplatky? Dozvíte se ve zbytku článku na webu Peníze.cz.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vitásková žádala odškodné 170 tisíc za délku stíhání, soud to zamítl

Soud zamítl žalobu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, jež od státu požaduje 170 tisíc korun za nepřiměřenou délku stíhání v kauze solárních podvodů. Rozhodnutí není pravomocné.

Další zprávy