Málokdo na něj dosáhne a přichází pozdě, kritizuje asociace bonus pro "dohodáře"

kah kah
11. 8. 2020 10:22
Finanční správa od pátku vyplácí kompenzační bonus lidem, kteří pracují na některou z pracovních dohod a kvůli koronavirové pandemii přišli o příjmy. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků není tato finanční pomoc ani logickým ani systémovým krokem.
Foto: iStock

Lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč na den, a to zpětně za období od 12. března až do 8. června 2020. Aby na pomoc dosáhli, musí splnit několik podmínek.

Kompenzační bonus se týká jen tzv. "pojištěných dohodářů", tedy těch, kteří si u dohody o pracovní činnosti vydělávají nad tři tisíce korun. A u dohod o provedení práce jen těch, kteří mají víc než 10 tisíc korun měsíčně. 

"Těch je minorita. Je také nutné splnit souběh několika zásadních podmínek a program není ani administrativně úplně jednoduchý, je nutno dokládat řadu dokumentů," zmiňuje místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků Pavla Břečková.

Podle ní jsou tak náklady na vytvoření, zpracování novely, celý legislativní proces včetně průchodu poslaneckou sněmovnou mnohonásobně vyšší než potenciální peníze, které se mají dostat mezi lidi.

Ministerstvo financí uvedlo, že nárok na podporu má cca 116 tisíc "dohodářů". "Jedná se patrně o všechny pojištěné dohodáře v zemi. Zdaleka ne všech se ale bude týkat tento kompenzační bonus. Podle expertního odhadu to bude řádově maximálně pár tisíc, možná ani to ne," doplňuje Břečková.

Podle údajů finanční správy požádalo zatím o vyplacení bonusu zhruba šest set žadatelů. Údaje jsou k 10. srpnu.  

Kdyby bonus nebyl, práce na dohody by to odnesla

Naopak hospodářská komora hodnotí novelu zákona o kompenzačním bonusu v zásadě pozitivně. "A to především proto, že se nakonec podařilo do zákona prosadit poskytování příspěvku i drobným živnostníkům a společníkům malých s.r.o., kteří byli v důsledku souběhu své podnikatelské činnosti s prací na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti vyloučeni z čerpání původního kompenzačního bonusu pro podnikatele," říká Ladislav Minčič, ředitele odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory. 

Podle něj by absence jakékoliv podpory pro tzv. "dohodáře" mohla do budoucna diskreditovat tuto formu doposud oblíbeného pracovněprávního vztahu.

"Jde o to, že ani na čisté "dohodáře", ani na OSVČ nebo společníky s.r.o., kteří pracovali i na "vedlejší" dohodu, zakládající účast na nemocenském pojištění, se na rozdíl od běžných zaměstnanců nevztahovaly ani podmínky programu Antivirus," upozorňuje Minčič. 

Komora by si prý dokázala představit velkorysejší nastavení, pokud jde o vymezení okruhu možných žadatelů. "Za diskutabilní považujeme bezprecedentní test existence práce na dohodu ještě v průběhu loňského roku. Chápeme tak poslední novelu jako v lecčems diskutabilní kompromis mezi spravedlností na jedné straně a administrativními a fiskálními zájmy státní správy na straně druhé," uzavírá Minčič.

Žadatel vyplní jednoduchý formulář, který najde na webu finanční správy a pošle ho e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu, prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Žádosti lze podávat až do 30. listopadu 2020.

Podmínkou nároku je, že daná osoba v období od 1. října 2019 do 31. března 2020 alespoň čtyři z šesti měsíců pracovala na základě dohod o práci a odváděla nemocenské pojištění jako zaměstnanec. Zároveň u této osoby muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu této práce z důvodu koronavirové krize buď na straně zaměstnavatele, nebo na straně žadatele.

Kromě obecných náležitostí musí žádost o bonus obsahovat:

  • čestné prohlášení 
  • číslo bankovního účtu, na který má být kompenzační bonus vyplacen
  • vlastnoruční podpis v případě podání učiněného v listinné podobě či prostřednictvím e-mailu (vlastnoruční podpis naskenovaný)
  • identifikaci zaměstnavatele, pokud na jeho straně nastaly důvody omezení činnosti
  • kopii dohody o práci konané mimo pracovní poměr, na základě které byl žadatel v rámci rozhodného období účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec
  • kopii mzdového listu zahrnujícího kalendářní měsíce, kdy byl subjekt kompenzačního bonusu účasten nemocenského pojištění na základě dohod o práci konané mimo pracovní poměr v rozhodném období (lze nahradit potvrzením od zaměstnavatele)
 

Právě se děje

před 50 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy