Málokdo na něj dosáhne a přichází pozdě, kritizuje asociace bonus pro "dohodáře"

kah kah
11. 8. 2020 10:22
Finanční správa od pátku vyplácí kompenzační bonus lidem, kteří pracují na některou z pracovních dohod a kvůli koronavirové pandemii přišli o příjmy. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků není tato finanční pomoc ani logickým ani systémovým krokem.
Foto: iStock

Lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč na den, a to zpětně za období od 12. března až do 8. června 2020. Aby na pomoc dosáhli, musí splnit několik podmínek.

Kompenzační bonus se týká jen tzv. "pojištěných dohodářů", tedy těch, kteří si u dohody o pracovní činnosti vydělávají nad tři tisíce korun. A u dohod o provedení práce jen těch, kteří mají víc než 10 tisíc korun měsíčně. 

"Těch je minorita. Je také nutné splnit souběh několika zásadních podmínek a program není ani administrativně úplně jednoduchý, je nutno dokládat řadu dokumentů," zmiňuje místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků Pavla Břečková.

Podle ní jsou tak náklady na vytvoření, zpracování novely, celý legislativní proces včetně průchodu poslaneckou sněmovnou mnohonásobně vyšší než potenciální peníze, které se mají dostat mezi lidi.

Ministerstvo financí uvedlo, že nárok na podporu má cca 116 tisíc "dohodářů". "Jedná se patrně o všechny pojištěné dohodáře v zemi. Zdaleka ne všech se ale bude týkat tento kompenzační bonus. Podle expertního odhadu to bude řádově maximálně pár tisíc, možná ani to ne," doplňuje Břečková.

Podle údajů finanční správy požádalo zatím o vyplacení bonusu zhruba šest set žadatelů. Údaje jsou k 10. srpnu.  

Kdyby bonus nebyl, práce na dohody by to odnesla

Naopak hospodářská komora hodnotí novelu zákona o kompenzačním bonusu v zásadě pozitivně. "A to především proto, že se nakonec podařilo do zákona prosadit poskytování příspěvku i drobným živnostníkům a společníkům malých s.r.o., kteří byli v důsledku souběhu své podnikatelské činnosti s prací na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti vyloučeni z čerpání původního kompenzačního bonusu pro podnikatele," říká Ladislav Minčič, ředitele odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory. 

Podle něj by absence jakékoliv podpory pro tzv. "dohodáře" mohla do budoucna diskreditovat tuto formu doposud oblíbeného pracovněprávního vztahu.

"Jde o to, že ani na čisté "dohodáře", ani na OSVČ nebo společníky s.r.o., kteří pracovali i na "vedlejší" dohodu, zakládající účast na nemocenském pojištění, se na rozdíl od běžných zaměstnanců nevztahovaly ani podmínky programu Antivirus," upozorňuje Minčič. 

Komora by si prý dokázala představit velkorysejší nastavení, pokud jde o vymezení okruhu možných žadatelů. "Za diskutabilní považujeme bezprecedentní test existence práce na dohodu ještě v průběhu loňského roku. Chápeme tak poslední novelu jako v lecčems diskutabilní kompromis mezi spravedlností na jedné straně a administrativními a fiskálními zájmy státní správy na straně druhé," uzavírá Minčič.

Žadatel vyplní jednoduchý formulář, který najde na webu finanční správy a pošle ho e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu, prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Žádosti lze podávat až do 30. listopadu 2020.

Podmínkou nároku je, že daná osoba v období od 1. října 2019 do 31. března 2020 alespoň čtyři z šesti měsíců pracovala na základě dohod o práci a odváděla nemocenské pojištění jako zaměstnanec. Zároveň u této osoby muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu této práce z důvodu koronavirové krize buď na straně zaměstnavatele, nebo na straně žadatele.

Kromě obecných náležitostí musí žádost o bonus obsahovat:

  • čestné prohlášení 
  • číslo bankovního účtu, na který má být kompenzační bonus vyplacen
  • vlastnoruční podpis v případě podání učiněného v listinné podobě či prostřednictvím e-mailu (vlastnoruční podpis naskenovaný)
  • identifikaci zaměstnavatele, pokud na jeho straně nastaly důvody omezení činnosti
  • kopii dohody o práci konané mimo pracovní poměr, na základě které byl žadatel v rámci rozhodného období účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec
  • kopii mzdového listu zahrnujícího kalendářní měsíce, kdy byl subjekt kompenzačního bonusu účasten nemocenského pojištění na základě dohod o práci konané mimo pracovní poměr v rozhodném období (lze nahradit potvrzením od zaměstnavatele)
 

Právě se děje

Další zprávy