Maďarsko zachraňuje forint. Zvýšilo úrokovou sazbu

Redakce EKO, Reuters
22. 10. 2008 12:34
Hlavní úrokovou sazbu zvýšila centrální banka na 11,5 procenta
Maďarsko v krizi. Investoři místní ekonomice nevěří.
Maďarsko v krizi. Investoři místní ekonomice nevěří. | Foto: Reuters

Budapešť - Finanční krize přiměla maďarskou centrální banku k nečekanému kroku. Hlavní úrokovou sazbu zvýšila o tři procenta na 11,5 procenta.

Může za to slabý forint, který za poslední měsíc ztratil vůči euru patnáct procent.

Před dvěma týdny se dokonce propadl na dvouleté minimum, protože velcí investoři přemístili své peníze za hranice.

Maďarsko už loni zaznamenalo nejvyšší deficit veřejných financí (5,5 procenta HDP) v rámci Unie a plány na jeho snížení ohrožuje stávající finanční krize.

Forint však není jedinou měnou, která se ocitla pod tlakem. Poté, co světové centrální banky a vlády nalily do finančního systému astronomické částky, posiluje americký dolar a mírně také euro.

Koruna je díky tomu na nejnižších úrovních za více než rok. Ve středu dokonce nakrátko prolomila dvacetikorunovou hranici k dolaru. Vůči euru se nachází na úrovni 25,64 CZK/EUR.

V souvislostech:


 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy