Lži a zatajená fakta. Energošmejdi to stále zkouší, inspekce rozdala pokuty

ČTK ČTK
7. 12. 2021 11:01
Zprostředkovatelé prodeje energií pokračují v nekalých praktikách. V tiskové zprávě to v úterý uvedla Česká obchodní inspekce (ČOI). Mluvčí Jiří Fröhlich oznámil, že během třetího čtvrtletí letošního roku ČOI za takové jednání pravomocně udělila pět pokut v celkové výši 700 000 korun.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Počty pokut a jejich výše podle něj zahrnují i pokuty za další porušení právních předpisů a mohou se tak projevit i v jiných kontrolních akcích.

"V některých případech Česká obchodní inspekce využívá ke kontrolám podání spotřebitelů, kteří jsou oslovováni zprostředkovateli prodeje energií. V případě, že spotřebitelé poukazují na možné porušení zákazu podomního prodeje, je tato problematika v gesci místního obecního či městského úřadu. Pokud se podání týká konečných dodavatelů energií je spotřebitelům doporučováno obrátit se na věcně příslušný energetický úřad," uvedl mluvčí.

Během třetího čtvrtletí podle něj ČOI provedla dvě kontrolní akce zaměřené na nabídku a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií a v obou případech obchodníci ustanovení zákona o ochraně spotřebitele porušili.

Mezi prohřešky patřilo například to, že zákazníkovi byla sdělena věcně nesprávná informace nebo zákazník nebyl řádně informován o rozsahu, podmínkách a způsobu, kde uplatnit reklamaci.

S takzvanými energetickými šmejdy má pomoci novela energetického zákona. Účinná bude od ledna příštího roku a od poloviny roku se zprostředkovatelé na Energetický regulační úřad budou muset přímo registrovat, pokud budou chtít v činnosti pokračovat.

Úřad tak nad zprostředkovateli získá kompetence - dosud žádné neměl a lidem nemohl pomoci jinak než radou, upozornil ERÚ opakovaně. Ani registr zprostředkovatelů však nevyčistí trh od nekalých praktik hned, uvedl už dříve mluvčí úřadu Michal Kebort.

ČOI už dříve upozornila, že další prostor pro aktivity zprostředkovatelů smluv o dodávkách energií otevřelo ukončení činnosti některých dodavatelů energií a s tím související nejistota zákazníků. Státní instituce opakovaně vyzvaly spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele.

Jak se bránit před energošmejdy

  1. Nenechte se nikým do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Pomohou internetové srovnávače, jeden nabízí ERÚ: http://kalkulator.eru.cz/

  2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Pro každého platí jiné právní předpisy, důležité rozdíly jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv.

  3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, kteří sice kontrolují měřidla, energii ale neprodávají.

  4. Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii.

  5. Volá někdo na váš telefon, píše na mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů (http://www.uoou.cz/). Během telefonického hovoru se k ničemu nezavazujte.

  6. Neberte si dárky, odmítněte služby "za určitých podmínek zdarma". Známým příkladem zneužití "dárků" jsou LED žárovky nebo neplacené poradenství. Stačí vypovědět smlouvu ve lhůtě, kdy vám to energetický zákon umožňuje bez sankce, ale prodejce či zprostředkovatel vám "dárky", zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.

  7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte "ano", protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky.

  8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud cokoliv nepochopíte, ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete.

  9. Nebuďte pasivní. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. Jestliže jde o problém se zprostředkovatelem, pomoci může Česká obchodní inspekce (http://www.coi.cz/). Pokud nevíte, s kým jste jednali, obraťte se na jeden z obou úřadů, podnět si předají.

  10. Od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

Zdroj: ERÚ

 

Právě se děje

Další zprávy